Aydan Üstkanat | ATIŞTIRMALIK - BAYAT EKMEKLE NEFİS BİR SANDVİÇ!
BAYAT EKMEKLE NEFİS BİR SANDVİÇ!
ATIŞTIRMALIK

BAYAT EKMEKLE NEFİS BİR SANDVİÇ!

Elimde tombik, çapı 15-16cm yuvarlak, tam buğday unundan bol tahıllı bir ekmek var. Bir kaç gündür dokunmamışız. Pek bir güzel ama bayat. Ya dilimleyip kızartıp kahvaltıda yiyeceğiz ya da….

Ya da işte böyle nefis bir sandviç haline gelecek. Nasıl mı? Elbette kesip, içini tıka basa doldurarak değil.

Bu lezzetli sandviçin incelikleri var. Öncelikle dolabımda her daim bol peynir çeşitleri ve yeşillik olduğundan benim için sorun yok. Bu arada dikkat edin, sezonun ilk domatesli tarifini yapıyorum!

Neyse gelelim tarifime, bu sandviç şekli Amerika’da çok rağbet görüp, sevilir. Yuvarlak kocaman bir ekmek alınır, yanlamasına ikiye kasilir, her iki tarafınında içi çıkarılır.

Sonra ben ne yaptım? Önce yeşil zeytin ezmesi sürdüm, ardından bir adet taze mozerrela topunu dilimleyip güzelce üzerine sıraladım. Üzerine bresola dilimleri yerleştirdim. Peynirim tuzsuz, bresolalar tuzlu! İyi bir uyum olacağına eminim.

Üzerine bolca roka ve yine halka doğradığım ve ince kestiğim salkım domates dilimlerini koydum. Ekmeğin diğer tarafına yine zeytin ezmesi veya krem peynir sürebilirsiniz, ben sürmedim. Ekmeği kapatıp yağlı kağıtla sardım ve demir dökümlü tost makineme yerleştirip orta ısıda (hatta biraz daha düşük) üzerini kapatıp, bastırarak yaklaşık 15dk kızartmadan ama hafif hafif güzelce ısıttım. Isıttım çünkü benim ekmeğim bayat…

Sonra ekmeğin şekli değişiyor tabi, pofuduk olan ekmek düzgün bir disk şeklini alıyor. Artı şeklinde keserek dört eşit parçaya ayırdım ve işte karşınızda duruyor!

Eğer benimki gibi ağır, kocaman bir tost makineniz yoksa geleneksel usülde Amerikalıların yaptığı gibi “taze ekmekle” hazırlanmış sandviçi mutfak bezi ile sarıp üzerine ağır bin tencere koyup yarım saat bekletebilirsiniz. Isıtmak isterseniz, önceden ısıtılmış fırında yağlı kağıt kaplı olarak 10dk ısıtadabilirsiniz. Ben makineyi kullanarak ikisini bir arada yapıyorum. Çünkü diğer taraftan bayat ekmek değerlendirdiğim için ısıtmam şart. Bu da benim taktiğim!

Siz içine istediğiniz malzemeleri koyabilirsiniz elbette ama lezzet uyumuna dikkat edin. Bu teknik hiç ellenmemiş bütün ve bayat ekmekler için nefis bir değerlendirme önerisidir.

Afiyetle!

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN