Aydan Üstkanat | ATIŞTIRMALIK - PRATİK TAVA BÖREĞİ
PRATİK TAVA BÖREĞİ
ATIŞTIRMALIK

PRATİK TAVA BÖREĞİ

Hazırlaması 5 dk, pişirmesi 7 bilemedin 8 dk. O kadar kolay! Hazır yufka ile yaptığım sadece iki börek vardır. Biri bu, diğeri de yalancı su böreğidir ve yakında onu da mutlaka yayınlarım. Bu iki böreğin dışındaki tüm böreklerimde yufkalarımı kendim açarım, çünkü hamurla uğraşmayı çok severim. Ama bu ikisi hakikaten çok lezzetli oluyor, afiyetle!

Öncelikle taptaze, incecik hazır yufka almakla işe başlamalısınız. Satın aldıktan sonra bir, bilemedin iki gün dolapta beklemeli. Hazır yufkaları fazla bekletmeye gelmez. Ne kadar taze olursa börek o kadar “çıtır” olacaktır.

Bu lezzetli börek için 1 adet hazır yufkayı tezgaha açın. İki ucundan yaklaşık üç parmak genişliğinde şerit kesin ve tam ortada ki katlama yerine (hani kare formunda katlama yeri olur) üst üste paçalar halinde serpiştirin.

Bu işlemi malzemeleri koyduğumuzda yufka zarar görmesin, yırtılmasın diye yapıyoruz. Ki, bu işlem bu böreğin lezzetli olması için çok önemlidir. Daha sonra elinizle beyaz peynir veya İzmir tulum peyniri parçacıkları serpiştirin. Belki bu aşamada biraz peynir karışımları da hazırlamak, hatta dolapta kalmış peynirleri de değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Üzerine bolca yıkanıp, suyu kağıt havlu ile alınmış ve kıyılmış dereotu, maydanoz ekleyip, bir adet çırpılmış yumurtayı eşit aralıklarla gezdirin. Kat yerlerinden zarf gibi katlayın ve çok az zeytinyağı koyulmuş, yanmaz tabanlı bir tavada önce yüksek ateşte, sonra ocağı orta ayara getirip alt üst pişirip, dilimleyin ve servis yapın.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK SEBZE

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK SEBZE

Dün eve bir sepet gelmiş, büyük bir bal markası göndermiş.Sepette bir avuç boncuk Ayşe, az ...
DEVAMINI OKUYUN
MOREL MANTARI

MOREL MANTARI

Son zamanlarda o kadar saçma bilgiler dönüyor ki instagram’da. Neymiş mantar yıkanmaz soyulurmuş. ...
DEVAMINI OKUYUN
METGALA

METGALA

Bir önceki instagram yayınımda anlattım #metgala moda ekseninde oluşan önemli bir bağış günü. Pek ...
DEVAMINI OKUYUN