Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/aydanust/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 648

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/aydanust/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Aydan Kimdir? • Aydan Üstkanat

Yemek Stilisti, Gastronomi Yazarı ve Yemek Fotoğrafçısı

[rev_slider_vc alias=”youtube”]

Yemek denilence akla gelen bütün detaylarına emek veren, ahlaklı tüketim felsefesini benimsemiş bir yemek filozofu. Şef, yemek fotoğrafçısı, yemek stilisti, yemek yazarı, reçete danışmanı.

Star Gazetesi’nde 14 yıldır sürdürdüğü gazeteciliğinin yanı sıra, 18 yıllık dergicilik geçmişi bulunuyor. Şu an Lezzet Dergisi’nin başyazarı ve yemeklerinin fotoğraflarını her zaman kendisi çekiyor.

Reaktif Hipoglisemi olunca çok sevdiği çikolatalar ve reçeller hayatından çıktı. Şekersiz bir gurme mutfağı yaratarak, kitabını yazdı. 2014 senesinde Gourmand tarafından dünyanın en iyileri arasındaydı ve En İyi Şef Yazarı seçilen 3 kişiden biri oldu. 2017 yılında çıkardığı UN tarihi, tarifi kitabıyla, yine Gourmand tarafından en iyi yemek fotoğrafçısı olarak dünyanın en iyileri arasına girdi.

Yemek yazılarında pek de bilinmeyen veya unutulmuş lezzetleri tatmanız için keşifler yapar. Bazen de tam tersi, çok bilinen yemekleri, tatlıları, hamur işlerini önce yapıp, sonra bir bir anlatarak evde sizlerin de kolayca yapabilmesi için ayrıntılı olarak kaleme alır, fotoğraflar. Yedi yemek kitabı var, hepsini herkes yapabiliyor, reçeteleri gerçek. Çok iyi bir sosyal medya kullanıcısı.

Mevsiminde Tüketim

Mevsiminde beslenmenin, aç gözlü olmamanın gıda tüketimindeki önemini her fırsatta yazar, dile getirir. Yemek yazılarını hazırlarken de mevsim malzemelerini kullanır. Köşe yazılarında ana gövdeyi içinde bulunduğumuz mevsim belirler. Suni lezzet arttırıcıları, katkı ürünlerini protesto eder. Uzmanlarla görüşüp, sizlerle tüm gerçekleri paylaşmaya uğraşır. Bu konuda bir kitabı var.

Yiyeceğimiz Kadar Tüketelim

Dünya kaynaklarının bilinçsizce tüketimine karşı. Ahlaklı tüketimin bayraktarlığını yapıyor. Gözü dönmüş üretim ve tüketim biçimlerini reddetiyor. Yerli tohum onun için önemli. En kıymetlileri buğday, zeytin, meyve ağaçları ve sakız.

Bu Dünya Sadece Bizim Değil

“Karbon ayak izine” dikkat eden firmaları destekler. Ciddi bir hayvan hakları savunucusudur. GDO’ya karşı. Kafessiz, doğal ortamda beslenen tavuklar, hormonla şişirilmeyen danalar, zamanında yumurtasını bıraktıktan sonra avlanan balıklar, tümünü çok ama çok önemser. Öyle bir boyutta ki, geriye iki adım atıp insanlığın tüketme çılgınlığına baktığında, vejeteryanlığın kıyısındadır. Tembelliği, ukalalığı, faşistliği sevmez. Sadece tüketenleri, kronik mutsuzları, her şeyi bilirim diyenleri hayatına dahil etmez. Müzik tutkunu bir kocası, iki köpeği ve üç kedisi var. Kocası evdeki kedi sayısının en az altı olduğunu söylemektedir.

Ödüller

Gourmand Awards 2013 Şekersiz kitabı “En İyi Tasarım” Gourmand Best of The World ödülü
Gourmand Awards 2013 Şekersiz kitabı “En İyi Şef Yazar” Gourmand Best of The World ödülü
Gourmand Awards 2017 UN kitabı “En İyi Fotoğrafçı” Gourmand Best of The World ödülü
Türkiye Lezzet Ödülleri 2017 “En İyi Yemek Yazarı” ödülü
Ateşbaz-ı Veli Ödülleri 2017 UN kitabı “Yılın En İyi Yemek Kitabı” ödülü

ŞEKER SAĞLIĞA ZARARLIDIR

Gelin şeker ve şekerli abur cubura tıpkı sigara paketlerindeki gibi “Sağlığa Zararlıdır” ibaresi koyalım.

Dileyen tüketsin ama tüketirken tıpkı sigarada olduğu gibi zararlı bir şey tükettiğini de bilsin!

İmzala
Basın Materyalleri