Aydan Üstkanat | AYDANCA - 2015 YILDIZLARI İLE MUTFAKTA
2015 YILDIZLARI İLE MUTFAKTA
AYDANCA

2015 YILDIZLARI İLE MUTFAKTA

Sanal Alem Yıldızları ile Bir Dost Yemeği

Lezzetli bir fikir, samimiyet ve iyi bir kadrajla fotoğraf çekmek işte bu listede olmanın sebebi. Yıldızlarımı monitör ekranından keşfediyor, yazıyor sonra da bir araya gelip, yemek pişirip sohbet ediyoruz. Yüzlerce hatta binlerce blok içinde sadece dokuz isim. Bu listeler iyi işlere vesile olsun…

Instagram yıldızlarını bulmak öyle kolay olmuyor. Her gün yeni bir hesap açılıyor. Yüzlerce, binlerce hesap. Dürüstü var, sahtekarı var, iyisi kötüsü var. Kolaysa çık işin içinden. Listeyi hazırlamak için bir ay evvel çalışmaya başlamak yetmez, hele son güne bırakılacak iş hiç değil. Liste için 365 gün hesapları tarıyorum. Hangi kriterlere önem veriyorum? Elbette yemekle ilgisi olmalı ve hesap ‘düzgün’ olmalı. Bundan kastım sabah dokuz-on, akşam sekiz-on arası düzenli post atmak değil. Tıklama, yorum, takipçi sayıları falan hiç değil. Baksanıza artık yorumlar bile satın alınıyormuş! Türkiye’nin tek mega starı milyon sayıya ulaşamamışken, yüzbinleri aşan hatta milyon takipçisi olan sıradan instagram hesapları size mantıklı geliyor mu? Bana gelmiyor.

Her sektörde olduğu gibi sanal alemde de bazen şans, bazen yetenek, bazen da uyanıklık devreye giriyor. Yalnız burada etkili bir başka silah daha bulunuyor: Yine sosyal medya tanımlamasıyla “selebriti” yani tanınmış arkadaşların olması. Kiminin hırsı zaten anlatılır gibi değil. Bu sanal sayfalar, kimi bloger için gerçek bir para kaynağı, kimisi içinse sadece bir hobi. Her durumda yaptığı işi sevmek ortaya çıkan fotoğraflarda kendini belli ediyor. Tabi bakıp görürseniz. Dileğim, sadece nitelikli olanların ve iyi insanların takip edildiği temiz bir sosyal ağ. Bu liste için her yıl yüzlerce blog tarıyorum, elbette en küçük ayrıntıyı gözden kaçırmadan hazırlamaya çaba gösteriyorum.

2015’nin En İyi Instagram Hesapları

@aysemozturkcake

Yenilmeyecek şeylerle tabak süslemeyi hiç mi hiç sevmem. Şeker hamuru da benim için yenilecek bir şey değil doğal olarak onu da sevmem. Hoş zaten sevsem de yiyemem. Aslında onları yapmak ciddi bir el becerisi, heykel yapmak gibi. Çok insan bunu yapıyor ama çok az insan hakkını veriyor tıpkı sanatın tüm dalları gibi. Ayşem Öztürk bu işin ustası, o bir öğretmen ve bu işi çok iyi yapıyor. Hazırladığı kurabiye ve pastaların süslemeleri zarif ve seçkin. Sadece bunlar yok elbette sayfasında. Hayat var, derslerinden kareler, yemekler, kısa videolar var. Sayfası gerçek, karşınızdaki kadın sanki senelerdir arkadaşınız. Ruha iyi gelen bir hesap.

@sihirliparmaklar

Emel Balcı, müthiş lezzetli yemekler yapan biri. Sıradan lezzetlerle güçlü tabaklar hazırlama yeteneğine sahip. Kurguladığı fotoğraf kareleri de bu lezzete değer katıyor. Naif ve çekingen bir kişiliği var, o zarif bir kadın ve bu zerafeti yemeklerine de taşıyor.

@midyeustuwasabi

Tek kelimeyle müthiş bir hesap. Gülçin ve Berat çiftinin ortak hazırladığı fotoğraflara baktığınızda sizi bambaşka bir dünyaya götüren bu hesap çok sağlam bir fotoğraf arşivine sahip. Onlar sadelik, huzur ve keyifle sardıkları bir ekran görüntüsünü size yansıtmak konusunda son derece başarılı. Kendi tarzları var. Kadrajlar, renkler sadeliğin en tepesinde. Videolarla zaman zaman destekledikleri hesapları bu hareketli görüntülerle de dinamiklik kazanıyor.

@zerrın_gıverecıpe

Zerrin Günaydın, Eskişehir Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi. Bu kadar işi arasında nasıl nasıl bu kadar video, fotoğraf çekiyor? Öğrendiğime göre imdadına eşi yetişiyormuş. Basit bir iş bolümüyle hobi olarak başlayan tarif yaratma sürecinin zaman ilerledikçe hayatlarının en önemli parçası haline geldiğini söylüyor. Hesap birbirinden iştah açıcı ve düzenli olarak yayınlanan tariflerle dolu.

@mutfakpsıkopatları

Yemek pişirirken bıçak kullanma konusunda hep aksilikler yaşayan Melih Susal, sık sık parmağını kestiğinden sayfasına bu ismi vermiş. Şef değilim fotoğrafçı da diyor ama ortaya çıkardığı yemekler ve fotoğraflar harika. Yemekleri kolaylaştırarak pişirmek, şehrin verdiği yorgunluğa bir de mutfağı eklemek istiyor: “Yemekleri sanki bu blog’un içindeki mutfak tezgahında, mutlu ve yalın halleriyle sizlere pişiriyorum. Arkadaşlarınız geldiği zaman, rahatlıkla masanın tam orta yerine koyabileceğiniz türden yemekler. Pratik, mümkün olduğunca az malzemeli, fazla lezzetli yemekler. İsteğim; Yemekleri pişirirken biraz da eğlenmek, hepsi bu kadar.” diyor.

@okurlar

Ira Okurlar benim sanal alemdeki en iyi keşfim diyebilirim. Onu bulduğum için çok seviniyorum. Çünkü öyle kendi halinde ki sizlerin onu bulması bu alçak gönüllülükle pek de mümkün olmazdı. Yemek sanal dünyası birbirlerinden esinlenmelerle pişti olabiliyor. Önemli olan dürüst olmak. Hangi kitaptan tarifi aldın, kimden esinlendin. İra Okurlar bu anlamda en ahlaklı hesaplardan biri. Kendisi bu işi hobi olarak yapıyor ama bir dergim olsa bugün onu işe alırım. Tariflerin sunumunda son derece yaratıcı, doğal ve renkleri şahane kullanıyor. Çektiği nefis fotoğraflar da onu izlemeyi son derece keyifli hale getiriyor. Üşenmeyin bir tık atın zira yüksek izlenme sayısını fazlasıyla hak ediyor.

@foodiefoodbaker

'Woody Wood Paker' çizgi filmini benden çok seven biri! Hesap ismi beni etkiledi itiraf ediyorum! Seval Hanım genç bir anne, Türkçesi çok kuvvetli. Anlatımı, fotoğraflarından da fazla dikkat çekiyor. Ayrıca yurtdışından plaketlerle dolu, başarılırı profesyonel iş hayatı var. Evlenince kariyerini bırakıp “Aşk benim temel direğim. Onun olduğu her şeyin başımın üzerinde yeri var” demiş. Seval Hanım’ın böylesi başarılı bir kariyerden sonra boş oturması olamazdı sanırım. Sayfası cetvel gibi düzgün. Tarifler fotoğraf kareleriyle anlatılıyor. Her tarifin kaynağını yazıyor. İnsanları sayfasına ortak etmek belki de en önem verdiği şeylerden biri. Mutfağa korktuğu için giremeyenlere “Cesaret, hayatın anahtarı” mesajını veriyor.

@aylinsenceylan

Aylin Şen Ceylan, İngilizce öğretmeni ve akademisyen. Dikkatimi Ceylan’ın başarılı galerisi çekiyor. Amatör fotoğrafçı olarak kendini konumluyor ancak oluşturduğu kompozisyonlar ve aldığı kadrajlar fazla başarılı. Galeriyi açtığınızda dikkati Audrey Hepburn’ü anımsatan profil fotoğrafı çekiyor. Hoş bir kadın duruyor karşınızda. Çektiği fotoğraflara iyice baktığınızda da kendinizi ‘iyi’ hissettiren karelere yoğunlaşıyorsunuz. Her bir fotoğraf sizi başka bir dünyaya taşıyor, gerçekten izlenilesi bir galeri. Önümüzdeki günlerde bu yeteneğini life style çekimlerde profesyonel olarak kullanması çok olası, tüm yayıncılara şiddetle öneririm.

Takip Edilesi Hesaplar

@sihirliparmaklar @sercancam_ @askvetereyagi @senays_kitchen @mutfaktamimarvar @almostkitchen @sezen.enderoglu @mybeautifulcookbook @bulutagaci @asfoodco @styeandberry @mutfakpsıkopatları @fundacake @canxmete

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN