Aydan Üstkanat | AYDANCA - 2019 YILDIZLARI MUTFAKTA
2019 YILDIZLARI MUTFAKTA
AYDANCA

2019 YILDIZLARI MUTFAKTA

Sanal Alemin En İyi Yemek Hesapları Alancha’da Buluştu

Bu yıl 6. buluşmamız, heyecan aynı. Çünkü kişiler farklı, yemekler, sohbet farklı. Hiç görmediğim, karşı karşıya gelmediğim kişileri, sosyal medyadan tanımaya çalışıyorum. Hata yapmadan en iyileri bulabilmek hedefim. Yıldız avımda çok fazla iyi hesap açıkta kalıyor çünkü sadece 9 kategoride hesap seçebiliyorum. Bir sonraki yılın olası yıldızlarını, şimdiden bir dolu notla klasörledim bile. Seneye görüşmek üzere!

Aslında her şey bundan altı, yedi yıl önce başladı. Bir okuyucum (o zamanlar gazete yazarıydım) çok emek harcadığını ama sosyal medyada bir türlü dikkat çekemediğini yazdı bana. Ardından sosyal medya uzmanlarından görüş alarak, veriler doğrultusunda sahte hesaplar üzerine bir yazı yayınladım köşemde.

Maalesef niteliksiz hesaplar yükselmeye ve iyi olanları ezmeye devam etti. İki yıl sonra tekrar yeni bir değerlendirmeyle yeni bir yazı yazdım. Sahte hesapların prestij kaybetmesi gerektiğine inanıyordum. Aksi takdirde iyi iş yapanlar bir bir yok olacaktı ki, bu sosyal medya için fena bir durum olurdu. Çünkü sahte bir pazar için sahte sayılar ve niteliksiz hesaplar büyük tehlikeydi. Elbette bunu bir tek ben düşünmedim. Markalar için de hiç iyi bir durum değildi. Nitekim 2018 yılında büyük bir marka buna bir son vermek gerek dedi ve artık küçük ama gerçek hesaplar dikkate alacağını, milyon takipçilere güvenmediğini iş ortaklığı yapmayacağını açıkladı.

İlk yazımdan sonra ardı arkası kesilmeyen bir mesaj yağmuruna tutulmuştum. Haksızlığa uğradığını söyleyenler, tariflerinin çalındığından bahsedenler, izinsiz fotoğrafının kullanıldığını yazanlar. Sosyal medya dertleri denetimsiz bir mecra olduğu için gittikçe çoğalıyordu. Sayısız mesaj almaya başlamıştım. 

Tüm bu sahte dünyaya karşı direnen hesapları bulmaya kilitlendim. 

Altıncı yıldayız, bu bayrak yarışı devam etmeli. Her yıl daha da büyüyen ve güzelleşen sofraya ve bu listelerin ardından iyi işlere imza atma şansı yakalayan yıldızlarıma baktıkça bunu söylüyorum kendime. Koca sosyal medyada her şey düzeldi mi? Tabi ki hayır. Ama en azından küçük küçük iyi bir şeyler olmasına vesile oluyor.

Peki bu listeleri açıklandıktan sonra neler oluyor? Daha önce hiç yüz yüze gelmediğim, gerçek hayatta tanımadığım bu insanlarla bir araya geliyoruz. Diğer taraftan madalyonun diğer yüzü; onlar mutfakta yemeklerini yaparken ve sofrada birbirleriyle tanışmanın heyecanıyla sohbet ederken ben de onları dikkatle izliyorum. Gördüğüm şu; klavyeyi kullanma şekli, üslup, seçilen kelimeler, bir fotoğraf karesinde oluşturulan dünya aslında kişilikleri hakkında büyük ip uçları veriyor. Önemli olan gözlemlemek, tek bir posta kanmamak. Nitelikli hesapları ve iyi yürekleri bulmak, günlerce, haftalarca onları izlemek, gerçekliğinden emin olmaktan geçiyor.

Çoğu şeyin sahte ve sanal olduğu bir dünyada, yürekli, menfaat gözetmeyen, gerçek insanların olduğunu gördüğümde gelecek için kaygılarım neredeyse yok oluyor. Arkama baktığımda iyi ki diyorum, iyi ki bu işi yapmışım. Ben elimden geldiğince, zamanım yettiğince bu işe adadım kendimi ve hesapları kaçırmamaya çalışıyorum. Sen de tanıdığın, iyi olduğunu düşündüğün hesapları bana göstererek bu güzelliğin bir parçası olabilirsin.

Önceki yılların kimler olduğunu da, web sayfama girmişken okuyabilirsin. Şimdi arkana yaslan ve yıldızlarım Alancha mutfağında neler yapmış keyifle izle!

Mutfakta birlik!

Londra’dan, Ankara, İzmir ve İstanbul’dan gelen yıldızlar: Belkıs Özdamar/@bozdamare, Evren Bilge/@lifeof_eb, Özge Beydağ Yılmaz/@ozgeninoltasi, Derya Kılıç/@melengec_food_blog, Müge Kaya/@mugmela, Sercan Çam/@sercancam, Aylin Ceylan/@pastalin, Özge Kutlu/@osgebingol, Doğa Huriye Özkaya/@margauxthecook

Ana sponsorumuz Tellioğlu Değirmen’e, küçük sponsorlarımız Bee’o, Alancha Restaurant ve LIU Production ve Goodworks’e, ürün sponsorlarımız Gülor Şarapçılık, Geleneksel Pazar, Homemade Aromaterapi, Lal Mikro Farm, Solive Zeytincilik, Bonatelli, Saff, Nuttsall, Barilla, Mikrofarm, Solive, baskasindarama.com, İzmir’den iste ve Buffa, Cevizlibağ’a teşekkür ederiz.

2019’un En İyi Instagram Hesapları

@margauxthecook

“Tarih 8 Mart, akşam olmak üzere, ellerimde torbalarca hediye takside köprüden geçiyorum. Vallahi yorgunum ama fiziksel bir yorgunluk değil. Heyecanım kalbimi yormuş.

Çünkü ard arda o kadar çok kere heyecanlandım ki…

Kapıdan girişte tek tek hazırlanmış torbalarda ismimi görünce heyecanlandım, o her biri ayrı gülen gözleri görünce heyecanlandım, mutfağımı çalışacağım tezgahı görünce heyecanlandım, tam çalışırken poz verince heyecanladım. Şaka maka 30 kişilik bir iki tip şeyi alışkın olmadığım bir yerde hazırlayınca heyecanladım. Arzı endama çıkınca da heyecanlandım ama o şahane detaylarla mimoza kokan sofraya kurulunca dedim bu ekibe ne kadar teşekkür etsem az, bana bu kadar heyecanı bu samimiyetle yaşattılar ya, helal olsun!

Başta Aydan Üstkanat olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına, gönüllü destekçilerine ve tüm sponsorlara içten heyecanımla teşekkür ederim. Nice güzel günlerde birlikte olmak dileğiyle.”

Doğa, Mousse Au Chocolate ve Şekersiz Bitter Çikolatalı, Zeytinyağlı Fransız Keki ile menüde yerini aldı. Bu iki tatlıyı nasıl asil, nasıl sakin, kokusunu bizlere çektire çektire hazırladı görmeliydiniz. Lezzetleri anlatılmaz yaşanır cinstendi. O bir tatlı ustası ve şeker konusunda frene basmasını çok arzu ediyordum. Bu ustalığı rafine şekersiz lezzetlere de yansıtacağını üzerini çileklerle süslediği, rafine şekersiz kekle göstermiş oldu. Bulut gibi, ağızda eriyen olağan üstü lezzetler için ellerine sağlık Doğa!

@osgebingol

“Geçtiğimiz senelerde dost sofralarını uzaktan izlerken seçilenlerin heyecanına ortak olurdum. Bu sene ‘Aydan’ın yıldızları’ listesinde o sofrada yer alarak, profesyonel mutfaktaki tatlı telaşı yaşayarak ve birbirinden güzel insanlarla tanışarak rüya gibi bir gün geçirdim. Her detayı incelikle düşünülmüş, lezzetli, hoş sohbetli, ortak keyiflerin bir arada olduğu sofrada olmak mutluluk vericiydi. Yolu iyilikten geçenleri buluşturan bu sofrada olmamızda emeği geçen Aydan Üstkanat’a sonsuz teşekkürler.”

Özge ile bu yıl arka arkaya ikinci kez bir araya geldik. Önce Kahve Aşkını Arıyor’da listeye girdi, sonra da bu sofrada buluştuk. O sakin görünümlü içinde volkanlar patlayan, ateş gözlü bir güzel benim için. Onun aklına koyduğunu yapması o bakışlarla kaçınılmaz. Sessiz ve derinden… Yolun açık olsun Özge.

Pancarlı Kuskus Salata ve Şekersiz Cocostar hazırladı. Şekersiz cocostar’ı yiyebilmenin mutluluğuyla abarttığımı düşünenler varsa yanılıyor; çok iyiydi…

@pastalin

“Yıllardır ekranın diğer ucundan gıptayla takip ettiğim bu yemeğe bu yıl en doğal kategorisinden seçilmek, Aydan’ın bir dedektif gibi tüm hesapları takibe alıp ince eleyip sık dokuyarak seçtiği bu dostlar yemeğinde olmak geçirdiğim en güzel pazar gününü hediye etti bana. Başta Aydan Üstkanat olmak üzere emeği geçen herkese tek tek tek çok teşekkür ederim. Mutfak aşkı olan herkesin çoğalarak büyüyen bu dostlar yemeğinde tekrar görüşmek dileğiyle emeğinize yüreğinize güzel bakan gözlerinize teşekkür ederim rastalı kadın .”

Aylin bizlere, Köri Soslu Patates, Erik Sızballı soslu Tavuk baget ile Çerkez Tavuğu ile 3 farklı yemek hazırladı.

Aylinnnnn ah Aylin sen ne şahsına özel kadınsın! Kullandığı Çerkez mutfağına özel baharat ve yeşil erik sosu ev yapımıydı. Umursamaz, öz güveni yüksek, süt beyazı tenli Çerkez kızı herkese gerçek çerkez tavuğu nasıl olur gösterdi. Ah o tavuk bagetler de kurumasaydı yoğurtlu yeşil erik sosuyla yıkılacaktı lezzeti ama profesyonel mutfak kurbanı oldular. Gerçi o bizden but istedi biz ona kolay yensin diye kanat baget aldık. Bizim de kabahatimiz var.

@sercancam_

“Aydan sayesinde 4 yıl aradan sonra profesyonel mutfağa girdim, o ruhu özlemişim. Dip dibe çalışmak, yardımlaşmak, malzemeyi paylaşmak ve en önemlisi aynı saatte sofraya yemeği yetiştirmek. Bunlar güzel heyecanlar. Ayrıca yıllardır hayranlıkla takip ettiğim hesaplarla ilk kez yüz yüze geldiğim, tanıştığım bu etkinliğin benim için anlamı büyük. Özellikle Aydan Üstkanat’ın samimiyeti, ilgisi hayranlık uyandırıcıydı. Ambiyans, masa düzeni, mimozalar her şey, her şey çok ince düşünülmüştü. Kısacası Rockstar gibi ağırlandığımız, bolca hediyeyle şımartıldığımız harika bir gündü. Bu unutulmaz gün için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız!

Siz de iyi ki varsınız Sercan! Centilmen, tertemiz bir yürek. Tanıdığım için çok sevindim çünkü bu kadarını hakikaten beklemiyordum. Sercan, profesyonel mutfaktan sonra onedio şefi olarak yoluna devam ediyor.

Sercan şimdilerde baharat karışımlarıyla bir marka yarattı, “Kuru Guru” isimli yeni markasının heyecanını yaşamakta. Baharat karışımlarını denemek için linki tıklayın lütfen. Kendisi bu sofrada bizlere somon pişirdi. Büyük sofralara balık pişirmek risklidir, az pişirsen olmaz çok pişirsen olmaz ve arada sadece bir kaç dakika fark vardır. Suyu yerinde, tam kararında pişirdiği somon şahaneydi. Ellerine sağlık tekrar.

@mugmela

“Sanırım son dönemde beni en çok heyecanlandıran, yaratıcı tarafıma hitap eden ve harika insanlarla tanışıp, bir arada olma keyfini yaşatan en güzel etkinlikti bu yemek. Her detay çok özenle hazırlanmıştı, hele o malzemeleri bile kişiselleştirilmiş paketleri bulmak! Tam anlamıyla gerçekten özel ve değer verilen biri olduğumu hissettim. Masadaki her detayı gördükçe hafızama konuk ettim. Uzun süre akıllarda kalacak bir organizasyondu bu. Aynı dili konuştuğum, yemek çevresinde bunu paylaşma fırsatı yaratılan tüm misafirler çok güzel enerjiliydi. Aydan’a ve ekibine ve günümüzü hem hediye hem de destekleri ile çok özel kılan tüm sponsorlara sevgi ve teşekkürlerimle.”

İşte onu özetleyen kelimeler: Zarif, yetenekli ve tertemiz bir yürek. Estetik algısı son derece gelişmiş, iyi bir fotoğrafçı, sanatçı. İlk gördüğüm an “Nasıl güzel gözlerin var” dedim, o gözleri görmelisiniz; bakışı su gibi. Bize Pancar Carpaccio ve Roma Usülü Enginar pişirdi. Enginarlar temizlenmiş gelmişti ve maalesef yanlış ayıklanmıştı o sebeple yapraklar pişmedi. Oysa ki, yapmak için ne güzel bir yemek seçmişti. Onun hatası değildi, biz doğranmış olarak istemiştik, artık o andan sonra müdahale şansımız onun da bizim de olmadı. Elinin lezzeti çok iyi, pancar şahaneydi. Ertesi gün tüm ekip, aramızda yemeğin özetini geçerken 5 yemeğin ortak olarak akıllarda kalmış olduğunu fark ettik. Pancar da onlardan biriydi!

@melengec_food_blog

“Aydan Üstkanat’ın 2019 yıldızlarından biri olmak benim için bu yılın en güzel olayı oldu. Daha önceki yıllarda uzaktan izlemek bile bana keyif vermişti ama bu yılki organizasyonda yer almak tahmin ettiğimden çok ama çok daha güzeldi.

Aydan dostlarla yemeğinde bir star gibi karşılandık. Aydan hanım ve ekibinin enerjisi müthişti. Profesyonel mutfakta yemek yapmak benim için güzel bir deneyim ve anı oldu. Her detayın incelikle düşünüldüğü, güzel insanlarla güzel sohbetlerimin olduğu 2019 dost sofrasında yer almaktan mutluluk duydum. Keşke her ay olsa da gelsem ???? Ama neyse ki önümüzdeki yıl tekrarı var!”

Heyecanlıydı ama belli etmemeye özen gösterdi. Bir de üzerine taaa Londra’dan geldi, yol yorgunluğu da eklenince üzerine eminim O’nun için çok da kolay bir antrenman olmamıştır. Neyse ki, sofrada biraz dinlenebildi. Seni çok yorduk Derya ama ne iyi ettin de geldin. Bizlere Balkabağı Mücveri ve Kavurmalı Humus yaptı. 

@ozgeninoltası

“Son 5 yıldır Aydan Üstkanat’ın seçtiği yılın Sosyal Medya Yıldızları listelerini merakla beklerim, sayesinde çok güzel hesaplarla tanışır, çoğunu takip ederim. 6. yılında o listede kendi adımı görmek benim için büyük mutluluktu. Tabii asıl heyecan ondan sonra başladı. Neredeyse çocuk gibi günleri sayarak büyük buluşmayı bekledik. Beni en çok heyecanlandıran, çoğunu sosyal medyadan tanıdığım diğer yıldızlarla yüz yüze tanışacak olmak ve profesyonel bir mutfağa girip yemek yaparak, hep birlikte yiyecek olmaktı.


Hayal ettiğimden de güzel bir gün oldu, gerçekten yıldızlar gibi karşılandık. Malzemelerimiz, önlüklerimiz özenle hazırlanmış. Etrafımızda kameralar, fotoğraf makineleri… Bu sefer roller değişmişti, çeken değil çekilen olmuştuk, havaya girip bol bol poz verdik ???? Sonra 2 saat boyunca güle oynaya, Alancha Restorant’ın mutfağında yemeklerimizi hazırladık. Aydan Hanım geldiğinde hepimiz heyecanla gözünün içine bakıyorduk, ondan da harika yorumlar alınca her şey tamam oldu. Yemeklerimizi alıp restoranda çıktığımızda uzun süre etrafı inceledik, her şey o kadar incelikle düşünülmüş, öyle güzel hazırlanmıştı ki. Gerçekten insana kendini çok özel hissettiriyordu. Rüya gibi bir gün geçirdik. Nasıl geçtiğini anlamadım diyebilirim, hatta oradan en son ayrılanlardan oldum, hiç bitsin istemiyordum. Tek tesellimiz 2 sene daha bu sofrada konuk olarak yer alacak olmamız. Aydan Hanım’a ve emeği geçen herkese sonsuz sevgiler.”

Bıcır bıcır, baya da hızlı. İki salata yaptı bizlere; Hardal Soslu Patates ve Köz Biberli Karabuğday Salatası. Köz biberli Karabuğday Salatası’ndan ben tadamadım ama tadanlar şahane diyor. Sanırım mutfakta hazırlığını ilk o bitirdi yemeklerin, e anne olunca zamanı iyi kullanıyorsun ve her şey hızla oluyor değil mi Özge?

@bozdamare

“Yaşadığım en özel günlerden biriydi. Öncelikle hayranlıkla takip ettiğim fotoğraflarından, paylaşımlarından, tariflerinden ilham aldığım çok değerli bir şef tarafından ‘yıldız’ olarak seçilmek ve bu yemeğe davet edilmek anlatılmaz bir heyecandı.

Instagram’da takip ettiğim, aynı tutkuyu paylaştığımız birbirinden şahane insanlarla yüz yüze tanışmak ve birlikte üretmek çok keyifliydi. Ne güzel anılar biriktirdik. Hele o yardımlaşmalar, yorumlar, tadımlar, fikir alışverişleri, paylaşımlar bir yandan da koşturmalar… Masterchef yarışmasında gibiydik. Tabi gün sonunda elenen olmayacaktı, biz bolca eğlendik. Benim için en değerli olan da önemi unutulan o büyük sofralardan birinde hep beraber oturmak, tabakları elden ele dolaştırıp birbirinden leziz yemekleri tatmak ve kendi yaptıklarımızla ilgili yorumları heyecanla beklemekti.

Un kitabının hayranı olarak ilk kez Aydan’ın elinden çıkma ekmek tatmak ise benim için ‘yıldızlı’ bir bonus oldu.

En ince ayrıntısına kadar özenle hazırlanmış, çok çok emekler verilmiş. Kendimizi nasıl özel hissettik anlatamam. Hatta maddi manevi zorluğu olan yollardan, uzaklardan gelenler oldu ve o büyük sofranın anlamı yerini buldu. Herkesi bir araya getirdi. Tam daha güzel ne olabilir derken gün sonunda ise birbirinden özenle seçilmiş ve hazırlanmış hediyelerle elimiz kolumuz dolu şekilde evlerimize uğurlandık.

Birlikte yemek içmek birlikte gülmekten de öte “dost sofrası” demek hem ağırlayan, hem ağırlanan olmak demekmiş ne kadar eşsiz bir tecrübe. Yeni dostlar ile bu sofrada çoğalmak, yeni güzellikleri paylaşmak dileğiyle, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.”

Beyza… Naif, kibar estetik değerleri son derce gelişmiş bir kişilik. Bence o gün sofranın prensesiydi.

Keçi Peynirli Ballı Çıtır Sigara Böreği ve Elmalı Karnabahar Çorbası hazırladı. Börekler şahaneydi, çorbaya ben görmeden su eklemiş yardımcı şef ah ah nasıl kaçırdım o anı. Pişmiş aya su katılmazzzz. Bir daha yaptığın yemeği sakın elletme ???? Neyse ama börek öyle müthişti ki, oldu da bitti :)) Ellerine sağlık Beyza! O börek de bahsettiğim 5’ten biriydi bu arada.

@lifeof_eb

“Yaptıklarının görülmesi, beğenilmesi insanin ruhuna iyi geliyor. Aydan tam da bunu hissettirdi bana. Ve o muhteşem dostlar sofrası… O sofra, emek veren, üreten güzel kalpli insanların sofrası gerçekten de. Aydan Üstkanat, sizi de, bu kadar güzel insani da tanıdığıma da çok memnun oldum. Nice güzel sofralar kuralım, etrafında toplanıp lokmamızı paylaşalım.”

Evren tam anlamışla, sevgi çiçeği bir kadın. Yetenekli, becerikli ve çalışkan. Mercimekli Mor Lahana Pilavı ve Girit Ezme hazırladı. Mor lahanalı pilavını aylar önce görmüştüm ve tadını merak ediyordum. Menü için listeler geldiğinde, ona özellikle o mor pilavı yapmasını rica etmiştim. Yeşil mercimek ve mor lahana iki sevdiğim bir arada. İtiraf ediyorum; bu menüleri beğendiğim malzemelere göre çıkardığım doğrudur :))) Çok güzeldi ama Girit ezme kadar değil. En beğenilen 5’ten biri bilin bakalım neydi? Tabi ki Girit ezme! Gerçi içeriğinin bu kadar farklı olduğunu bilseydim menüye “Evren Usulü Girit Ezme” yazardım ki, bence ismi kesinlikle bu olmalı. Şahaneneydi şahane! 


Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN