Aydan Üstkanat | AYDANCA - AYDAN'A İKİ ÖDÜL
AYDAN'A İKİ ÖDÜL
AYDANCA

AYDAN'A İKİ ÖDÜL

Aydan’a İki Anlamlı Ödül Geldi!

Haber – Yemek Stilisti ve Gastronomi Danışmanı Aydan Üstkanat, Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) tarafından düzenlenen Türkiye Lezzet Ödülleri kapsamında “En İyi Gurme ve Yazar” seçilirken, Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Ödülleri kapsamında da "UN" kitabı ile "Araştırma / İnceleme / Kitaplar" dalında ödüle layık görüldü.

TÜRES’in düzenlediği yarışmada altı yemek yazarı arasından beş yüz bini aşkın katılımcının oylarıyla birinci seçilen Aydan Üstkanat, bir kez daha, “Un’u hayatınızdan çıkarın!” diyenlere karşı tüketiciye un meselesinin temelini anlatmanın önemine vurgu yaptı.

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri” töreninde ise Üstkanat’a ödülünü takdim eden Anadolu Mutfakları Derneği Başkanı Adnan Şahin, "Özellikle son dönem una yapılan karamalara karşın Üstkanat; ‘UN’ kitabını çıkardı, bunu herkes yapamazdı. Anadolu’nun en özel unlu tariflerine yer vererek onları tekrar hatırlatmış oldu." dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

KAMBER BİBER DOLMASI

KAMBER BİBER DOLMASI

Kambersiz dolma olmaz he he! Kamber diye bir kırmızı minnoş biber girdi hayatımıza canlarım. ...
DEVAMINI OKUYUN
ŞİFA ÇORBASI

ŞİFA ÇORBASI

Canlarım; komşunuz, hiç görüşmeseniz de sokağınızdaki her hangi biri hasta olursa ona bir kap sıc ...
DEVAMINI OKUYUN
VİŞNELİ GALETTE GÖRÜNÜMÜNDE LOR KURABİYESİ

VİŞNELİ GALETTE GÖRÜNÜMÜNDE LOR KURABİYESİ

Fransa’da Galette Complète, başka bir varyasyonu Galette içine sıcak sosis sarılan ‘Galette Sauci ...
DEVAMINI OKUYUN