Aydan Üstkanat | AYDANCA - AYDAN’IN YILDIZLARI 2016
AYDAN’IN YILDIZLARI 2016
AYDANCA

AYDAN’IN YILDIZLARI 2016

Aydan’ın 2016 Sosyal Medya Yıldızları

İki senedir geleneksel hale gelen dokuz kişilik bu listeyi yemekle ilgilenen instagramcılar merakla bekliyor. Yüzlerce hatta binlerce blok içinde sadece dokuz isim… Listemiz iyi işlere vesile olsun…

Instagram yıldızlarını bulmak öyle kolay olmuyor. Her gün yeni bir hesap açılıyor. Yüzlerce, binlerce hesap. Hangi kriterlere önem veriyorum? Elbette yemekle ilgisi olmalı ve hesap “düzgün” olmalı. Bundan kastım sabah dokuz-on, akşam sekiz-on arası düzenli post atmak değil. Tıklama, yorum, takipçi sayıları falan hiç değil. Artık yorumlar bile satın alınıyor! Türkiye’nin tek mega starı milyon sayıya beş yıl içinde ulaşabildi. Son albümü çıkmadan hemen önce takipçi sayısı sadece 500 binlerdeydi. Hadi bırakalım müzik dünyasını, gelelim yemeğe. İngiltere’nin ünlü yemek yazarları onbinlerde, daha popüler olanları ise yüz binlerde. Bu durumda Türk hesaplarda yüzbinleri aşan hatta milyon takipçisi olan sıradan bir vatandaşın instagram hesapları size mantıklı geliyor mu? Bana gelmiyor.

Kısaca bu listede olma sebebiniz, samimiyetiniz ve kendi pencerenizden iyi bir kadrajla fotoğraf çekmeniz.

Listeye geçmeden Instagram’da yemek tarifi veren hesaplar için küçük bir uyarı yapmak istiyorum: Tariflerinizin kaynağını paylaşın. Bu sizi daha güvenilir yapar. Bazı hesaplar “ilham” almakla “intihal” etmeyi karıştırıyor. Ayrıca “Tariften Tabağa” isimli ticari bir şirket instagramda da hesabı olan bazı bloger’lara şef titri vererek (gerçekte hangi yemek yazarının veya şefin tarifi bilinmez) yaptıkları tarifleri alıp müşterilerine pazarlayan ticari bir yapı oluşturmuş durumda. Listelerindeki bazı blogerların yaptıkları işleri gerçekten severim. Ama bu işte bir terslik var gibi sanki.

EN İYİ KURGU ve FOTOĞRAF

@aylinsenceylan

Aylin Şen Ceylan, İngilizce öğretmeni ve bir akademisyen. Profiilinde kendisini kedisever olarak tanımlayan Ceylan işte tam da buradan beni onikiden vuruyor. Gerçi lokum suratlı kedisi Ceviz her ne kadar kalbimi feth etsede dikkatimi Ceylan’ın başarılı galerisi çekiyor. Amatör fotoğrafçı olarak kendini konumluyor ancak oluşturduğu kompozisyonlar ve aldığı kadrajlar fazla başarılı. Galeriyi açtığınızızda dikkati Audrey Hepburn’ü anımsatan profil fotoğrafı çekiyor. Hoş bir kadın duruyor karşınızda. Çektiği fotoğraflara iyice baktığınızda da kendinizi “iyi” hissettiren karelere yoğunlaşıyorsunuz. Her bir fotoğraf sizi başka bir dünyaya taşıyor, gerçekten izlenilesi bir galeri, iyi bir yetenek. Önümüzdeki günlerde bu yeteneğini life style çekimlerde profesyonel olarak kullanması çok olası, tüm yayıncılara şiddetle öneririm.

EN MASKÜLEN

@canxmete

Konya Meram’lı Can Mete, Gökçeada’da gastronomi bölümünü bitirmiş ve İstanbul’da fotoğarfçılıkla uğraşıyor. 

Kısa ve anlamlı cümlelerle buluşturduğu fotoğrafları samimiyet yüklü. “Çoğu bloggerı samimi bulmadığım için o dünyaya girmek istemedim. Yemek fotoğrafçılığını üniversitede merak ettim ve meslek olarak seçtim. Klasik reklam fotoğraflarından çok, estetik olarak beni keyiflendirecek fotoğraflar, yemek çekimlerimleri yapıyorum.” diyor. Farklı yerlerde farklı kültürlere ait yemekleri denemeyi, evde arkadaşlarına yemek yapmayı çok seviyor. İletişimi güçlendirmenin en iyi yolu beraber yemek yemek diyor.

EN DİKKAT ÇEKİCİ

@_zuleyha_terzi

Züleyha Terzi, her gün biraz daha dikkat çekici fotoğraflar ve videolarla gerçekten nitelikli bir hesap yönetiyor. İnstagramı ilk keşfettiğinde burası tam bana göre demiş ve tarifler paylaşmaya başlamış. Bakmış ki istediği kaliteyi telefonla yakalayamıyor kendisine yarı profesyonel bir makine alarak, hiç de acele etmeden fotoğraf çekmeyi kendi kendine öğrenmiş. Profesyonel fotoğrafları inceleyerek, objeler toparlamış ve iyi fotoğrafları taklit ederek zamanla kendi tarzını oturtmuş. “Yemek yapmak kadar fotoğraflamak da benim için bir tutku” diyor. Özellikle videolarını izlemenizi şiddetle öneririm. Tek eleştirim tarif kaynaklarını yazmaması.

EN TATLI

@blondiecheff

Çalışkan ve güzel bir genç İzem Armağan. Kolej eğitiminden sonra Oxford Kings College’da İngilizce eğitimi almış. Akademik eğitim için Viyanaya giderek ‘University of Wien’de İngiliz Dili ve Edebiyatı okumuş. Üzerine bir hayali gerçekleştirmek icin Londra’da Le Cordon Bleu’de ‘Diplome de Cuisine ‘”Hospitality and Management” okumuş, diplomalı bir şef. Blondiecheff olarak sosyal medyada açtığı hesabında estetik değeri yüksek işler yapıyor. Hazırladığı tabaklar sofistike ve yaratıcı. Fotoğrafları Can Mete (Burada da @canxmete karşıma çıkıyor) veya kendisi çekiyor.

EN SPESİFİK

@fundacake

Pasta ve kek canavarı! Yaratıcı, samimi ve iç açıcı işte Funda Asan’ın galerisini tanımlayan üç kelime! Yemek yapmaktan çok heykel yapar gibi şeker hamuru ile oynamak, şekillerle kendine bir dünya kurmak üzere bu işlere giren bir bankacı Asan. Kurumsal bankacılığın stresli ve çok yoğun tempolu olduğunu söyleyen Asan, biraz nefes almak için pastacılığa başladım diyor. “Sanırım içimde bir yerlerde bu işlere inanılmaz bir potansiyel varmış, işin içine girdikçe daha iyi şeyler yapmak için çalıştım, çalışıyorum. Beni çok mutlu ediyor”. diyor. Monitor ekranından bile sizi harika hissettirecek enerjisiyle tanışmak için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

EN ÇALIŞKAN

@foodiefoodbaker

Woody Wood Paker çizgi filmini benden çok seven biri! Hesap ismi beni etkiledi itiraf ediyorum! Ama o içerik yok mu o içerik; samimi, pırıl pırıl ve net. Seval hanım genç bir anne, Türkçesi çok kuvvetli, imla kurallarına çok dikkat ediyor. Anlatımı, hikayeleri fotoğraflarından da fazla dikkat çekiyor. Bunun ardında yurt dışından bile plaketlerle dolu, muthiş başarılırı profesyonel iş hayatı var. Evlenince kariyerini bir günde bırakmaya karar veriyor. “Aşk benim temel direğim. Onun olduğu her şeyin başımın üzerinde yeri var.” diyor. Paylaşmanın acıyı azaltan büyüsüne, mutluluğu arttırdığına inanıyor. Seval hanımın böylesi başarılı bir kariyerden sonra boş oturması zaten mümkün olamazdı sanırım. Sayfası cetvel gibi düzgün. Tarifler detaylı fotoğraf kareleriyle anlatılıyor. Hangi tarifi nerede görmüş hemen yazıyor. İnsanları bu anlamda sayfasına ortak etmek belki de en önem verdiği şeylerden biri. Mutfağa korktuğu için giremeyenlere “Cesaret, hayatın anahtarı” mesajını veriyor.

EN TARZ

@agrobacter

“Bu minik kabakları nereden bulabilirim” diye bir mesaj düştü hesabıma bir gün. Bu mesajı almadan iki gün önce bir video yayınlamıştım. Orada kullandığım mankenlerden bahsediyordu. Bana yurt dışından gelmişlerdi, muhtemelen bulamayacaktı çünkü mevsimi bitmek üzereydi. Galerisini inceledim ve bu balkabakları onun olmalı diyerek, paketleyip ona gönderdim. Sağlam bir galeri arıyorsanız işte size iyi bir fotoğraf arşivi. Tonları, kadrajı ve ışığı çok doğru kullanıyor Mert Can Doğan. Zaten bu işte o kadar iyi ki, 2016 yılında digital fotoğraf marketlerine fotoğraf çekmeye de başlamış. Meğer balkabaklarını da onun için istemiş. Fakat bir şeyi çok merak etmiştim; bir insan “Agrobacter” kelimesini neden hesap ismi yapar? Meğer üniversitede bitirme tezi Agrobacterium tumafaciens ile gen aktarımı imiş… Eh tamamını da yazabilirdi ☺. Anlayacağınız biraz farklı bir bakış açısı var. Doğan’ın farklı dünyasını keşfe çıkmak isterseniz galerisini tıklayın.

EN LEZZETLİ

@bilokma

Şu hesap isimlerinin yaratıcılığı yok mu? Bazıları hakikaten çok yaratıcı. İşte o isimlerden biri karşınızda! Hesabı tıklayıp galerisini incelemeye başladığınızda acıkabilirsiniz, bence açken girmeyin. Hazal Benli, psikoloji mezunu. Keşfetmeyi, paylaşmayı ve yeni tarifler denemeyi çok sevdiğini söylüyor; “Profesyonel değilim, aşçılık eğitimim de yok. Ancak, arta kalan zamanlarımın çoğunda okuyor, izliyor ve deniyorum. İçimden geldiği şekle ve renge bürünmüş deneyimlerimi sayfamda bulabilirsiniz” diyor. Geleneksel ve postmodern olarak tanımladığı tabakları, yemek yemeği özel bir yere koyanlarla paylaşıyor. Basit malzemeler kullanıyor, çarpıcı renklerle sunuyor onları. Onu bu listede “En lezzetli” yapan ise çeşitliliği oluyor. Salatadan yemeye, çorbadan kurabiyeye kadar geniş bir yelpazede fotoğrafladığı tariflerin reçetelerini bloğunda paylaşıyor.

EN İYİ EL BECERİSİ

@kucukceycey

İlginç bir isim değil mi? Hesabın adı annesinin Kübra Düzçekiç’e seslendiği lakabı. Düzkeçik, Endüstriyel ürünleri tasarımı bölümü mevzunu ve Kayseri’de yaşıyor. Mutfak işi hobinin ötesinde onun için. Le Cordon Bleu’da bir sene pastacılık eğitimi almış. Ayrıca ciddi bir ekmek tutkunu, bu nedenle artizan ekmek denemelerine yer veriyor. Fotoğrafları size sıradan gelebilir ama içerik oldukça özel. Benim dikkatimi ilk ekmekleri çekmişti. En büyük hayali kendi atölyesini açmak. Klasik tariflerden çok, daha farklı tatlara yöneliyor. Zor tarifleri başarmak için sabır ve bilgi birikimine inanıyor. Bu yüzden okuyor, araştırıyor ve denemeler yapıyor. Tüm bunları yaparken başkalarına da öğretmek amacıyla sosyal medya hesabımını açmış. Şu an on iki bin gerçek takipçisi var. Yüzbinin üzerinde sahte takipçilerle ilgilenenler bu hespta daha iyi şeyler bulacak o kesin.

TAKİP EDİLESİ HESAPLAR

@aysemozturkcake • @okurlar • @mutfak21 • @midyeustuwasabi • @askvetereyagi • @senays_kitchen

@shootbright • @aboutmyitchen • @sezen.enderoglu • @almostkitchen • @zerrin_giverecipe

@mybeautifulcookbook • @bulutagaci • @styeandberry • @bergüzarerdem • @mutfakpsipokopatlari

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN