Aydan Üstkanat | AYDANCA - AYDAN’IN YILDIZLARI 2017
AYDAN’IN YILDIZLARI 2017
AYDANCA

AYDAN’IN YILDIZLARI 2017

Aydan’ın 2017 Sosyal Medya Yıldızları

Sosyal medya dünyasına, her gün yüzlerce yeni hesap ekleniyor. Aralarından nitelikli hesapları bulabilmek gittikçe zorlaşıyor. Yüzlerce hatta binlerce blog içinde sadece dokuz isim… İşte karşınızda 2017’in en iyi hesapları!

Listemiz, yemekle ilgilenen sosyal medya hesaplarını kapsıyor. Malum konumuz yemek. Elbette bu yıldızları bulmak hiç kolay olmuyor. Yüzlerce, binlerce hesap. Dürüstü, sahtekarı, iyisi, kötüsü var. Listeyi hazırlamak son güne bırakılacak iş değil. Bir yıl boyunca hesapları taramam gerekiyor. Bu hesapları fark etmeme sebep, samimiyet, özgün paylaşımlar ve iyi kadrajlar.

Peki bu listeyi neden hazırlıyorum? Sosyal medya, televizyon gibi değil. Televizyon ekranında olabilmek için birilerinin size şans vermesi, keşfetmesi gerekiyor. Fakat sosyal medya herkese birden bu şansı tanıyor. Artık bir çok insan, kendi ekranından, yaptığı ya da yapamadığı işlerle “meşhur-muş” gibi yaşıyor. Müthiş bir kalabalık ve gerçek bir savaş var. Tüm bu itiş kakış arasında da gerçekten kaliteli işler yapanlar kendi halinde kalabiliyor. Amacım işte bu yeteneklerin fark edilmesini sağlamak. Zaman zaman bana mesajlar geliyor, “Tam da hesabımı kapatmak üzereydim ama beni fark ettiniz.” diyorlar. Evet, sosyal medyanın acımasız dünyası sizi küstürebilir. Ama bir işi tutkuyla yapmak, zaman ayırmak ve istikrarlı olmak gerçekten önemli. İyi işler öyle ya da böyle, günün birinde mutlaka fark edilir. Belki, bu listede olmadığın için sen de hayal kırıklığı yaşayacaksın. Söyleyebileceğim tek şey şu; iyi bir şey yaptığına inanıyorsan asla pes etme!

EN İYİ KURGU VE FOTOĞRAF

@fundacake

Funda Asan, bu listede yerini korumaya devam ediyor. Geçen yıl yine en iyiler arasında yer almıştı. Kendini o kadar geliştirdi ki, 2017 senesinde eskisinden de iyi bir “fundacake” izledik. Sosyal medya hesaplarını aynı dinamikte bile devam ettirmek güçken onun bu başarı dolu yükselişini takdir etmemek mümkün değil. Funda Asan, bankacılık kariyerini hiç bir şeyle değişmiyor ama pasta ve kek konusunda parmakla gösterilecek bir konuma doğru da hızla yürüyor. Kurumsal bankacılığın stresli ve yoğun temposundan, biraz olsun nefes almak için pastacılığa başladığını söylüyor. Ekranın diğer tarafında yaptıkları için ciddi zaman ve emek harcağını rahatlıkla fark etmek mümkün. Hiç bir kare gelişi güzel ve hiç bir pasta sıradan değil. Tatlı yemeyen ben bile keyifle takip ediyorum, hazırladığı pastaları sanat eseri olarak düşünüyorum. Aramızda kalsın kendisinin de yemediğini öğrendim. Sayfasını şiddetle tavsiye ederim.

EN TATLI

@mutfaktamimarvar

Mimar Gülen Yıldız Üçler’in hesabı oldukça iyi kurgulanmış pastalar ve kurabiyelerden oluşmakta. Tıpkı mesleğinde olduğu gibi muhtemelen ciddi bir tasarım yapıp hatta belki ölçüp biçip bu kurguları hazırlıyor. “Kızımın doğumuyla yoğun iş yaşamıma bir virgül koymamla birlikte mutfakla hep olan ilişkim daha da yoğunlaştı. Oldum olası elime geçen herşeyi tasarlarım. Küçük yaşlarda oyuncaklarımı tasarlarken şimdi en mutlu olduğum yerde tariflerimi ve kadrajlarımı tasarlıyorum. Bu benim kendimi gerçekleştirme biçimim bir yerde. Yaptıkça, fotoğrafladıkça mutlu oluyor. Bu mutluluğu da insanlarla paylaşmaya çalışıyorum.” diye anlatıyor kendisini. Hesabında tariflere de yer veriyor, canlı ve parlak renkleri tercih ediyor.

EN İYİ EL BECERİSİ

@berguzarerden

Mevlüde Özkan bu hesabı açarken ve hesaba çok sevdiği yeğeninin ismini verirken sanırım işlerin buralara kadar geleceğini, onbinlerce kişinin onu izleyeceğini hiç hesaba katmamıştı. Aksi takdirde yaptığı müthiş işe atıfla ekşi mayalı bir isim koyardı.

O benim için ekmeğin kraliçesi. Ekmek sanatında olağanüstü bir yeteceğe sahip. Ekşi mayasını işleyişini, ekmeğini yapışını adım adım galerisinde izleyicileriyle paylaşıyor. Başına gelen aksilikleri de çekinmeden paylaşıyor. “Her şey kusursuz, ben kusursuzum” tadında bir dünya yaratmıyor. Denemelerinde “Mayam bozuldu, ekmeğim çöktü” diyebiliyor. Hiç umurunda değil. Çünkü o en iyisini zaten yapabiliyor. Onu kopya edenler, tariflerini ‘araklayanlar’ dolu ama hiç biri Mevlude Özkan olamayacak, çünkü o bu yeteceğe doğuştan sahip.

Ekmek kadar iyi yaptığı dondurmaları, samimiyeti, dürüstlüğü, ahlaklı duruşu ile benim için bambaşka bir yerde. Hesabını izlemek yemekle ilgilenen herkes için bir ayrıcalık. Ekşi mayalı ekmeği küçük oğlu ürtiker alerjisi olduktan sonra başlamış. Şimdi hayali bir fırın sahibi olmak, yolu açık olsun.

EN MASKÜLEN

@mutfakpsikopatlari

Melih Susal iki yıl arayla tekrar listede. Bu yıl hesabını oldukça aktif kullandı. Bundan iki yıl önce şef değilim, fotoğrafçı da diyordu. Sanırım yaptıklarıyla artık bu iki ünvanı da hak ediyor. Yemeklerinin ne kadar lezzetli olduğu telefon ekranından bile belli. Yaptığı, fotoğrafladığı her yemek içinizi açıyor, bir çatal da ben alayım hissi uyandırıyor. Onun dünyası pırıl pırıl yemeklerden oluşan bir dünya. Gizem ve sır yok. Dünyaca paralar ödeyerek kurslardan öğreneceğiniz her pişirme sırrını, mutfağında keşfedip, uygulayıp, paylaşıyor. Yemekleri kolaylaştırarak pişirmek, paylaşmak, mümkün olduğunca az malzemeli yemekler yapmak onun tarzı. “İsteğim, yemek pişirirken biraz da eğlenmek, hepsi bu kadar.” dese de, aslında yemek meselesinde iddialı ve hırsı olduğunu yine kendi cümlelerinden anlıyoruz: “Bir insan, bir işe ne kadar erken ustalaşmaya çalışırsa, mümkün olduğunca erken yol alır. Tarzını ne kadar erken belirlerse, bildiği doğruları ne kadar düzenli uygulayabilirse, yapısal olarak da o kadar sağlıklı ve sağlam olur.”

EN ÇALIŞKAN

@senays_kitchen

Şenay Özbilgin dokuz yaşlarında mutfağı keşfetmiş. Babaannesinin kardeşiyle birlikte onları oyalamak için yaptırdığı basit tarifleri komşularla, aileyle birlikte yediklerinde hissettiği mutluluk yemek yapmayı hayatının bir parçası haline getirmiş. Profesyonel mesleği finans, genelde haftasonları işin stresini mutfakta atıyor, farklı lezzetler denemeye devam ediyor. Kendisi bana tam iki kez yaptığı kurabiyelerden gönderdi. Yediğim anda ciddi bir yetenekle karşı karşıya olduğumu gördüm. Ancak şunu da gördüm ki, fotoğraflama işinde sınıfta kalıyordu. Yediğim şeyle galerisinde gördüklerim arasında dağlar kadar fark vardı. Lezzet konusunda bir yetenek ve incelikli bir tasarımcı vardı karşımda. Ama bunları fotoğraflarından göremiyorduk. Kendisine en büyük tavsiyem bu işi asla bırakmaması ve fotoğraf konusunda kendisini mutlaka geliştirmesi.

EN FARKLI

@busraoktr

Büşra Oktar, ilginç bir hesabı yönetiyor. Hesabı gibi hikayesi de ilginç. Hatta profil fotoğrafı en ilginci. Hiç öyle fotoğraf çekmeye ölürdüm, biterdim, kendimi bildim bileli yemek yaparım demiyor. Instagramda var olabilmek için çeşitli denemeler yaptığını itiraf ediyor. “Başında, restoranlar hakkında yazmaya çalıştım. Fakat bir süre sonra yazmak için dolaşmak çok sıkıcı geldi, bunu bıraktım. Ardından manzara fotoğrafları çektim, baktım beceremiyorum. Daha sonra yabancı hesaplarda şu an yaptığım “dark photo” tarzını fark ettim. İnceledim, çok denemeler yaptım. Hayatta pişirmeyeceğim yemekleri pişirdim, çektim. Bir fotoğraf makinesi satın aldım. Kafaya koymuştum bu işi. Türkiye’de sevilen bir tarz değil. Zaten en baştaki gibi takip edilmek de artık umurumda değil. Ben keyif aldığım şeyi bulmanın mutluluğunu yaşıyorum. Hatta artık bu işi profesyonel olarak yapıyorum.” diyor. Hesabı söylediği gibi karanlık teknik kullanarak çektiği fotoğraflardan oluşuyor. İlginç kompozisyonlarla yemek kareleri çekiyor. Her biri için ciddi bir emek harcıyor. Söylediğine göre bu fotoğraflar için kullandığı aksesuarlarla şimdiden dolapları dolmuş.

EN SAĞLIKLI

@styleandberry

Tuba Yarluğ Kasap, “Sağlıklı besinleri sevebilmenin yolu onların lezzetine, lezzet katmaktan geçiyor” diyor. Galerisi iç açıcı yemeklerle dolu, beyaz zeminde sunduğu basit ve sağlıklı yemeklerinde eğer ilham kaynağı varsa mutlaka paylaşıyor. Bu da benim gözümde onu daha da güçlü bir yere taşıyor. Galerisinde beyaz zemin dışında kalan tüm paylaşımları silmesini önerim. Onun bu tarzının çok özel olduğunu düşünüyorum. Arada sırada da olsa farklı fotoğraflar galeride leke gibi duruyor. Hesabı, kısa sürede hazırlanabilen, pratik, malzemenin besin değerini kaybetmeyerek hazırlanan yemeklerden oluşuyor. Malzemelerin tek düzeliğinden sıkıldığını itiraf ediyor “Her şeyden hemen sıkılırım, bu yüzden malzemelerle farklı seçenekeler oluşturmayı çok seviyorum” diyor. Onun için sağlıklı beslenmenin hayat felsefesi haline gelmesinin tek anahtarı, çeşitlilik. Peki, bu sağlıklı yemek meselesinde kahve bağımlılığınızı ne yapacağız Tuba hanım ????

EN LEZZETLİ

@ferahustunel

“Mutfak evin ritmidir. Yapanın, yiyenin, koklayanın, görenin, penceresinin önünden bile geçenin kimyasını değiştirir. “Ev Kokusu” diye birşey var ki; o bence aslında “Mutfak Kokusu” diyor Üstünel.

Onun için yemek yapmak, sadece sofraya konan tabak değil. Yemek yapmayı ısıtan, güven veren, ruhen güçlendiren, hayata artı başlatan bir ritüel olarak görüyor. Ailesi için yemek yapmak onun hayattan beslendiği ana damar, hobinin ötesinde. Aynı hisleri başkaları da yaşasın diye esprili ve akıllı kalemiyle Instagram’da aktif bir kullanıcı. Yaptıklarının doğaçlama veya geleneksel aile mutfağı olduğu her halinden belli. Lezzetli görüntüler, yemeklerinin renkli dünyasıyla izleyicisini bol tarifle besliyor. O çalışkan, cüretkar, akıllı ve kaliteli bir kadın, hesabı izleyin.

EN TARZI

@maya.kitchen

Özlem Arıkan, İstanbul Teknik Üniversitesinde Tekstil ve Endüstri Mühendisliği eğitimi almış, aynı okulda master yapmış. Listemizde kariyeri bankacılık olan üçüncü kişi. Bu bankacılık işi, hobileri müthiş işlere dönüştürmeye gebe anlaşılan. Artık bankacılık yapmıyor, beş yıl öncesine kadar doğru düzgün mutfağa da girmemiş. Oğluna sağlıklı yiyecek yedirmek adına başladığı bu serüven, onu adeta fethettmiş. Yemek yapmayı tutku haline getirmiş.

“Bugün sahip olduğum bilgilerin çoğunu internette bilgi paylaşan güzel insanların aracılığı ve rehberliğinde edindim. Ben de hesabımda bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşırken öğrenmeye devam ediyorum.” diyor. Kendisine önerim acilen profil fotoğrafını, galerisindeki kalitede bir fotoğrafla değiştirmesi. Özellikle ekşi mayalı ekmek ve vegan tatlılar başta olmak üzere glütensiz ürünler üzerine denemeler yapıyor, kaliteli bir hesap. 

TAKİP EDİLESİ HESAPLAR

 • @aysemozturkcake
 • @okurlar
 • @sercancam_
 • @ecetastan
 • @gevrekandginger 
 • @aylinsenceylan
 • @aboutmyitchen
 • @sezen.enderoglu
 • @blondiecheff
 • @zerrin_giverecipe
 • @chefandmom
 • @bilokma
 • @canxmete
 • @mutfaktakiadam
 • @eatandlovee
 • @meralkacamer
 • @pastalin
 • @foodiefoodbaker
 • @kitchendeer
 • @pelinchef
 • @kivirciksef
 • @derinlitatlar
 • @vintagebakerycoffee 
 • @nilumilu
 • @budakahmet
 • @melengec_food_blog

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN