Aydan Üstkanat | AYDANCA - AYDAN’IN YILDIZLARI 2018
AYDAN’IN YILDIZLARI 2018
AYDANCA

AYDAN’IN YILDIZLARI 2018

Aydan’ın 2018 Sosyal Medya Yıldızları

Tam beş yıldır her sene, üretken, nitelikli ve yemek konusunda fark yaratan sosyal medya hesaplarını arıyorum. Her geçen gün yeteneklerini geliştiren ve sayları hızla artan hesaplar içinden sadece dokuz kişiyi seçebilmekse gittikçe zorlaşıyor…

Yüzlerce hatta binlerce hesap içinde sadece dokuz isim. İşte karşınızda 2018’in en iyi dokuz hesabı! Malum listemiz yemekle ilgilenen sosyal medya hesaplarını kapsıyor. Bir yıl boyunca araştırıyorum. Kurdukları cümleleri, seçtikleri kelimeleri dikkate alıp, sürekliliklerini takip edip, notlar alıyorum. Sene başında aldığım notlar, sene sonuna doğru değişebiliyor. Sosyal medya o kadar hareketli bir platform ki. Önceki yıldızlarımı ise sıkı takip ediyorum. Geçtiğimiz yıl sosyal medya hesabındaki süreklilik ve performanslarına göre bu hesaplar, dokuz kişilik listede veya ‘takip edilesi hesaplar’ bölümüne yerleşiyorlar. Yaptığı tariflerin kaynağını söylemeyene burada yer yok.

Aranızda listede olmadığı için hayal kırıklığı yaşayanlar hatta bana ciddi olarak kızanlar olabilir. Söylemek isterim ki; iyi bir şey yaptığına inanıyorsan asla pes etme! İyi işler öyle veya böyle fark edilir. Gelelim binlerce hesabın heyecanla beklediği listeye…

Video için bu satırı tıklayın

EN İYİ KURGU ve FOTOĞRAF

@yoncamuslubas

Yonca Muslubaş, yeni tarifler kurgulamayı veya küçük dokunuşlarla yorumlar getirmeyi ve yaptıklarını profesyonel bir fotoğrafçı olduğu için de haliyle fotoğraflarıyla paylaşmayı seviyor. Sayfası ve kadrajı özgün; karanlık temalarda aydınlık objelere odaklanmayı seviyor. Kurgularındaki bu tezatlık onu farklı kılıyor.

EN SANATSAL

@senayilldirim

Son dakika keşfettiğim bir hesap. Galerisi o kadar özgün ki hiç yapmadığım bir şeyi yaparak son dakika listeye alıyorum. Hem beyaz, hem de karanlık ekollerde çektiği fotoğraflar, kullandığı tonlar ve kadraj gerçekten özgün. Fotoğrafların arasında yayınladığı kara kalem eskizleri de ayrı bir güzellikte. Tarif vermiyor hatta kelimeleri bile pek sevmiyor gibi. Anlatmak istediğini fırçası ve kadrajı ile takipçilerine aktarıyor. Yine de arada tarif verse eminim çok kişiyi sevindirir.

EN TATLI

@birtutammutfak

Hacer Alegöz’ün hayali bir kafe açmakken instagram hayatına giriyor ve sosyal medya üzerinden güzel yemekler pişirip, paylaşmayı seçiyor. Zeminlerini boyuyor, balkonunu fotoğraf stüdyosu olarak kullanıyor. Açtığı hesap her geçen gün biraz daha kimlik kazanıyor. Hesabı tatlı odaklı olmasada astacılıkla ilgili profesyonel eğitim aldığı için pasta becerisi ile dikkat çekiyor. Son aylarda fotoğraflarındaki olumlu değişiklikler fark edilmeyecek gibi değil.

EN ÖZGÜN

@meralkacamer

Meral Kaçamer, iş hayatı oldukça yoğun bir iş kadını ama sosyal medya hesabına da zaman ayırarak sık sık yemekler yapıyor ve hesabını iki yıldır aktif kullanıyor. Mevsimsel malzemelere önem veriyor. İlginç denemeleri ve başarılı kombinasyonları oluyor. Bu da yemek dünyasındaki blogerlardan onu ayırarak oldukça özgün bir konuma sokuyor. Daha iyi fotoğraf çekmek konusunda ise azimli.

EN YENİLİKÇİ

@hamurundavar

O profesyonel bir şef. Listemde yer almasının nedeni amatör ruhla ve tutkuyla yönettiği Instagram sayfasının içeriği. Sayfasında alçak gönüllülükle, yemeğe odaklı. Şef olduğunun altını her satırda çizmiyor. Elbette kurguladığı tabaklar şef kimliği ile şekil alıyor ancak profesyonelliğinden bağımsız, sosyal medyadaki başarısı onu bu listeye taşıyor. Doğal, esprili ve renkli kişiliği ile Selçuk Ceylan, sosyal medyanın bence en iyi yiyecek içecek hesaplarından biri.

EN LEZZETLİ

@yildizdann

Yıldız Şahinler’in hesabında fotoğraflar diğer hesaplardaki gibi özel prodüksiyon değil. Açık söyleyeyim bu listeye dahil etmek konusunda tereddütlerim vardı. Çünkü rakipleri çok iyi fotoğraf çekiyordu. Ama yemekleri gerçek ‘anne’ yemekleri ve hepimiz biliyoruz ki anne yemekleri en lezzetlisi. Hesabında içinde büyüdüğü Yunan mutfağının yemeklerini pişiriyor.

EN SAĞLIKLI

@gurmediyet

Özlem Çakırlar, iş güvenliği uzmanlığını bırakıp eşiyle birlikte kahvaltı üzerine bir dükkan işletirken aldığı fazla kiloları vermek için yemeklerini daha sağlıklı yapabileceğini fark etmiş. Sayfasında günlük hayatını paylaşıyor, sağlıklı yemek yapmayı yaşam şekli haline getirmek için çabalarken, ikiyüz binin üzerindeki takipçisine olan sorumluluğu belki de bu yolda kalmasını kolaylaştırıyor. Basit anlatımla rondoda püre haline getirilen aşamalı pate tarifler bence sayfanın en büyük gücü.

EN TARZ

@urnisa

Gürcistan’da doğup, Moskova’da büyümüş. Moskova’da lisansını tamamladıktan sonra Berlin’e taşınmış. Öğrencilik yıllarında yemek üzerine blog açmış, mezun olduktan sonra bu alanda kariyer yapmaya karar vermiş. İstanbul’da yaşayan Urnisa Gahramanova, 2016’dan beri profesyonel olarak fotoğraf çekiyor. Yaptığı ve fotoğrafladığı yemekler o kadar iç açıcı ki uzanıp bi çatal alasınız geliyor.

EN ÇALIŞKAN

@kitchenart_ist

Beyza Yücel, Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans mezunu. Aile şirketinde yoğun tempoda çalışıyor ama yine de sosyal medya hesabına büyük emek harcayıp ‘en çalışkan’ olarak bu listede yerini alıyor. Keyifle hazırladığı sofralar onu zamanla blog yazarlığı yoluna sürüklemiş. Galerisi pırıl pırıl, iç açıcı ve en takdir ettiğim şeye sahip: tariflerin kaynağını vermek.

TAKİP EDİLESİ HESAPLAR

Alfabetik sıra

@bakedbyaylin @bergüzarerden @blondiecheff @busraoktr  @canxmete @chefandmom @cute_little_fairy @derinlitatlar @ece_tastan @ferahustunel @food_advisor_istanbul @insearchofwonders @iremimecom @kitchendeer @kivirciksef @lisanilezzet @margauxthecook @maya.kitchen @melengec_food_blog @mutfaktamimarvar @mutfakpisikopatları @nilumilu @ozgebegendik @osgebingol @pastalin @pinarpolat.pastry  @sercancam_  @sevims_kitchen @sezen.enderoglu @sihirliparmaklar @turkuazkitchen @zuleyha_terzi


Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN