Aydan Üstkanat | AYDANCA - AYDAN’IN YILDIZLARI 2019
AYDAN’IN YILDIZLARI 2019
AYDANCA

AYDAN’IN YILDIZLARI 2019

2019 Sosyal Medya Yıldızları

6. Aydan Dostlarla yemeği için geri sayım başladı. Üretken, nitelikli ve yemek konusunda fark yaratan sosyal medya hesapları her geçen gün çoğalıyor. Aynı şekilde sahte hesaplar, metin ve fotoğraf hırsızlığı da artıyor. Her geçen gün sayısı hızla artan hesaplar içinden gerçekleri bulup, içlerinden sadece dokuz kişiyi seçebilmek artık gerçekten zor, işte karşınızda 2019 yıldızları! 

Yüzlerce hatta binlerce hesap içinde sadece dokuz isim. Gerçi bu yıl bir kategoriyi iki hesap paylaştı, toplam 10 kişi var listede. Yine de söylemek isterim ki, bu 9 kategori için seçilen hesaplar, şu an sosyal medyada olan en iyi hesapların tümünü kucaklayamaz. Bu matematiksel olarak mümkün değil. Bunun farkındayım. Size biraz bu süreçten bahsetmek isterim: Bu liste için sene başında tek tek kayıt ettiğim hesaplar, sene sonuna doğru sayı olarak 30-40 hesaba kadar çıkar. Onların içinden son bir yılda yaptıklarını inceleyerek bir eleme yapar ve yarısını elerim. İşte bundan sonrası için işler iyice zorlaşır; o listeyi son haline getirmek gerçekten bir deli işi. Çünkü baya bir ter dökerim. Bir de üzerine sizlerden gelen öneriler eklenir, onları da incelerim. Bu arada yeni hesaplar keşfederim. Hiç tanımadığım insanları listeden çıkarırken veya tam tersi listede bırakırken kalbim hızla atar, mideme kramp girer. Küçücük, minicik ayrıntılar kalır elimde son düzlükte. Birini alırım, diğerini önümüzdeki sene için klasörlerim. Sonra acaba adaletsiz mi oldu bu son eleme diye tekrar tekrar o hesapların galerinini tararım.

Emin ol sevgili sen!

Bu liste için çok mesai harcarım. Yine de hata yaptığımı düşünebilirsiniz. 

Aranızda listede olmadığı için hayal kırıklığı yaşayanlar hatta bana ciddi olarak kızanlar olabilir. Tekrar hatırlatıyorum; iyi bir şey yaptığına inanıyorsan asla pes etme! İyi işler öyle veya böyle fark edilir. Şimdiden 2020 yılı listesi de şekillenmeye başladı. Çünkü bu yıl sayıca fazla kişi ‘kısa’ listemde kalmıştı. Hepsinde de aklım kaldı. Seneye umuyorum ki o kişilerle de görüşeceğiz.

Liste, yemekle ilgili sosyal medya hesaplarını kapsıyor. Bu listeyi şekillendirmek için 365 gün boyunca radarlarım çalışıyor. Kurdukları cümleler, seçtikleri kelimeler çok önemli. Önceki yılların yıldızlarını da unutmuyorum. Aynı hızla devam edenler, yolda dümeni kırılanlar veya hesabını bırakanlar olmuyor değil. Bir yıl boyunca gösterdikleri süreklilik ve performanslarına göre bu hesaplar, ikinci kez listede olabiliyor veya ‘takip edilesi hesaplar’ bölümüne yerleşiyorlar.

Yaptığı tariflerin kaynağını söylemeyene burada yer yok.

Emek hırsızlarına yerimiz yok. Hatta tam tersi onları ifşa etmeye çağırıyorum. ‘Google image‘ ve ‘metin tara‘ ile fotoğraf veya metin hırsızlarını anında tesbit edebiliyorum.

Alıntı yapmaktan, esinlenmekten çekinmeyin, yaptığınız alıntıların altına o hesabı etiketleyin bu tam tersine değerinizi yükseltir.

Gelelim binlerce hesabın heyecanla beklediği listeye:

EN SANATSAL

@mugmela

Müge Kaya, kariyerini erken bırakıp sevdiği işe yönelenlerden. İşletme Mühendisliği okumuş ama fotoğraftan aldığı keyfi onu farklı bir yöne yönlendirmiş.

Fotoğrafa başladığında ikizleri henüz bebekmiş. Onlardan aldığı ilhamla önce portre fotoğraflarına yönelmiş.

8 yıldır profesyonel olarak fotoğraf çekiyor, son 5 yıldır daha çok yemek, stil yaşam ve seyahat fotoğraflarına odaklanmış.

Galerisinde inci gibi dizilmiş fotoğraflar sıralı. Soyut ve asimetri hayranı olan bendeniz için bakması bile dinlendirici. Titiz ve ayrıntılara önem veriyor aksi takdirde bu kadar minimal ve temiz bir işçilik ortaya çıkaramaz.

EN İYİ LİFE STYLE

@bozdamare

Belkıs Özdamar’ın mutfak macerası babasıyla mutfağa girerek başlamış. İlk kez 11 yaşında tek başıma kadınbudu köfte yapmış. Yıllar içinde seyahatler ve yemeğe olan ilgisiyle alışkanlıklarının dışına çıkarak yeni tarifler denemeye yönelmiş. Bu sırada da başka bir tutkusu olan fotoğrafçılıkla ilgili eğitimler almış.

5 yıllık kurumsal iş tecrubesinin bir kenara itip, yemek fotoğrafçısı olmak için istifa etmiş.

Takipçi sayısı galerisinin güzelliği ile örtüşmüyor. Yemek tutkunu bir fotoğrafçısı olsa da yaşayan kareleri seviyor galerisinde hayatın içinden fotoğraflara da yaptığı yemekler, kekler kadar sık yer veriyor.

İç açan tonlar kullanıyor ve beyaz dengesini zaman zaman kaçırsa da dikkatimi çekmekte başarılı oluyor.

EN TATLI

@margauxthecook

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mühendis olarak mezun olmuş. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca eğitimleri var.

O gerçek bir tatlı tutkunu, instagram sayfası bu yüzden fazla tehlikeli, bol şeker içeriyor. Fotoğraf pek de umursadığı bir konu değil. Odak noktası reçeteler. Eğitimini aldığı ve uzmanı olduğu tatlıların en iyi reçetelerini deneyip, ayrıntısıyla paylaşıyor. Klasik reçeteleriyse referanslarıyla birlikte yazıyor.

Onu ailemize dahil etmemin en büyük nedeni ‘şekersiz’ tatlılar yapması için bu muhteşem tatlı ustasına baskı kurmak ????

EN ÖZGÜN

@melengec_food_blog

Hesabına İzmir’deki çocukluğunu hatırlatan melengeç ismini koymuş. Bu hesap, kurumsal iş hayatının yanında nefes aldığı yer. Hem fotoğraf çekmeyi, hem de yemek yapmayı çok seviyor. “Mutlu olduğumda da stresli olduğumda da ille de mutfak” diyor.

Işık ve kullandığı dil onu tüm hesaplardan ayırıyor. Bakması bile keyifli. Kompozisyonlarında zarif dokunuşlara sahip. Hak ettiğinin çok altında izleniyor. Galerisi bir bütün, esinlenme yok. O sebeple en kıymet verdiğim katogoriyi bu yıl O temsil ediyor.

EN LEZZETLİ

@ozgeninoltasi

O bir boğa kadını, yani iyi yemek onun için su kadar önemli. 29 yaşında evlenene kadar mutfağa girmemiş, “Sonra bir girdim çıkmak bilmedim.” diyor ve ekliyor: Bu hesap kurumsal hayatın sıkıcılığına inat”.

Hesabı bir not defteri onun için, kızına emanet edeceği bir arşiv olarak görüyor.

Galerisi anne yemeklerinin iştah açan görüntüleriyle ağız sulandırıyor. Her bir kare incelikle işlenmiş detaylardan oluşuyor. Peki biraz da şekersiz tarif istesek?

EN SPESİFİK

@homemade.is.happiness

Zeynep Dinç, sanat ve tasarım alanındaki akademik hayatının ardından styling ve fotoğraf çalışmalarını yemek üzerine odaklamış bir tasarımcı.

Modern ve pratik tariflerini paylaşıyor. Tarif veriyor ama hesabının başarısı, parlak renkteki malzemeleri yakın kadraj çalışmasından kaynaklanıyor. Yumurta, avakado ve kiraz domates olmazsa olmazı gibi duruyor. Makro çalışmanın dengelerini iyi hesaplıyor.

EN SAĞLIKLI

@lifeof_eb

“Yemek yapma meraklısı, seyahat etmeyi seven, sağlıklı yaş almak için çaba harcayan, 20 yıllık reklamcı, geveze bir dünya insanı” Evren Bilge kendini böyle anlatıyor.

Geçen yıl yaptığı mor bir pilavla dikkatimi çekmişti. Sağlıklı beslenmek için alternatif malzemelere yoğunlaşıyor. Yemek konusunda kendisini geliştirmek için özel okullarda aşçılık eğitimleri alıyor. Telefonla bile çektiği yemeklerinin iştah açıcılığı o kadar yüksek ki, bu listede yerini alıyor.

EN ÇALIŞKAN

@osgebingol

Adanada doğup büyümüş, Türkiye’yi ailesiyle baya bir dolaşmış şu an Edirne de yaşıyorlar. Bankacılık geçmişi var. Bence bankacılar sanatla ilintili işlere yoğunlaştıklarında hep iyi sonuçlar alıyorlar. Özge de bu tezimi doğrulayanlardan. 

İşi, 3.5 aylık oğlu ve 3 kedisiyle hesabını en aktif kullananlardan biri. “Bu öyle bir tutku ki en yorgun anımda bile bana enerji veriyor” diyor. Kedisi olanlara özel ilgim var, doğru ama galerisi o kadar emek işi ki… Bu liste onsuz eksik kalırdı.

EN ÇALIŞKAN

@sercancam_

Gelenekseli unutmayanlardan, anne yemeklerinin lezzetini profesyonel olarak içinde bulunduğu mutfakta işin tekniği ile birleştiren bir şef Sercan Çam.

Galerisindeki fotoğraflar daha güzel olsun diye çok da çaba sarf etmiyor. Yemek yapmaya odaklı. Hesabında video içeriği üretiyor ki bu da onu tüm hesaplar içinde zaten öne çıkarıyor. Sürekli üretiyor. Bize de onu keyifle izlemek kalıyor. Böylelikle bu yılki maskülenimiz yine bir profesyonel şef oluyor!

EN DOĞAL

@pastalin

‘Doğal’ kategorisi listede ilk kez yer alıyor. Pastalin hesabına yıllardır bakarım. Bu listede olması gerektiğini hep düşünmüşümdür. Eviririm, çevirim hiç bir kategoriye uyduramam. Bu yıl kararlıydım. Şahsına münhasır, çılgın, ‘umru değil’ bir kadın var o galeride. Şalvarıyla, uykudan yeni kalkmış haliyle, örgü yeleği ve canı ne isterse onu yapan, paylaşan bir kadın. Aksi takdirde yaptığı tarife manken mantarları yerde görünce, başka kim yukarıdaki gibi tartı kaldırıma koyup çeker?

TAKİP EDİLESİ HESAPLAR

@1kasikmutluluk @meralkacamer @chefselcukceylan @yildizdann @gurmediyet @urnisa @kitchenart_ist @birtutammutfak @bakedbyaylin @bergüzarerden @blondiecheff @busraoktr  @canxmete @chefandmom @cute_little_fairy @derinlitatlar @ferahustunel @food_advisor_istanbul @insearchofwonders @kitchendeer @kivirciksef @lisanilezzet @maya.kitchen  @mutfaktamimarvar @mutfakpisikopatları @nilumilu @ozgebegendik @sevims_kitchen @sezen.enderoglu @vildanakyol @hatayliyimmutfaktayim @turkuazkitchen @yoncamuslubas @gamzemutfakta @yesene_catering @sihirliparmaklar @tuba__aa @foodiefoodbaker

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN