Aydan Üstkanat | AYDANCA - BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?
BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?
AYDANCA

BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

Ben neden yemekçi oldum? Araştırmacı, şef ve lezzet cambazı olma hikayem iradem dışıydı. Evrenin verdiği yetenek ve hayatın bana açtığı yol bu oldu. Ve bunun sebebini bir gün mutlaka öğreneceğim. Tabi evrenin bir planı varsa.


Şu an vejetaryene bir adım taze "pesketerim"

Yaklaşık üç aydır. Kendimi mükemmel hissediyorum.


Herhangi bir yiyecek ve içeceğe bağımlı/köle olma hissi metabolizmamı (mecazi olarak) bozuyor. Bunu ilk 16 yaşlarında kola bağımlısı olduğumu fark edince ayıldım. Hikaye uzun, derin bir tarafı felsefi. 16’dan şu ana fazla hikaye var, şimdilik geçiyorum.


Antik çağda ilk karşımıza çıkan et yememe hadisesi öncesinde bazı toplumların - Aztekler gibi - yamyam olduğunu biliyoruz.

Sınırı yok. Zeki bir canlıysan beslenmede irade, ahlak gereklilik.


Et yemekten kasıtlı olarak kaçınma, muhtemelen geçici bir arınma olarak rahiplik görevi için ortaya çıktı. Düzenli etsiz beslenmenin savunulması, zamanın felsefi uyanışının bir parçası olarak Hindistan’da ve Doğu Akdeniz’de M.Ö. ilk bin yılın ortalarında başlar.


Akdeniz’de et yemekten kaçınma ilk kez filozof Samoslu Pisagor (M.Ö. 530 civarı) ile başlar. Platon’dan bu yana birçok pagan filozof (Epikuros ve Plutarch gibi), özellikle Yeni-Platonistler etsiz beslenmeyi önemser.


İndus’un batısındaki büyük tek tanrılı gelenekler vejetaryenliğe daha az önemsemiş. Ancak İbranice İncil, cennette ilk insanların et yemediğine dair inancı kaydeder. Münzevi Yahudi grupları ve bazı erken dönem Hıristiyan liderler et yemeyi obur, zalim ve pahalı bularak onaylamamış. Bazı Hıristiyan manastır tarikatları et yemeyi yasaklamış. Sıradan insanlar için bile bir kefaret ve manevi bir egzersizmiş. Mısırlı Aziz Anthony gibi bazı azizlerin vejetaryen olduğu biliniyor. Birçok Müslüman vejetaryenliğe düşman olmuş olsa da, bazı Müslüman Sufi mistikleri ruhani arayışta olanlar için etsiz bir beslenmeyi tavsiye etmiştir.


Etsiz beslenmek tavsiye edilecek bir akım bir öneri değil. Bu duruma ‘gelmiş’ olmak gerekiyor. Benim uzun zamanımı aldı. Herkesin yolculuğu kendine… Devamı gelecek.


Fotoğraftaki arkadaş bamya. Kuzu eti olmadan asla dediğim canım bamya,taze fesleğenli arpa şehriye ile mükemmel bir dengede. Limon ile.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BLUEBERRY - YABAN MERSİNİ

BLUEBERRY - YABAN MERSİNİ

Blueberry yani yaban mersini Bu küçük ama güçlü minnoş taneler nam-ı diğer "süper yiyecek", inanı ...
DEVAMINI OKUYUN
KAĞITTA PİLAVLI SEBZELİ SOMON

KAĞITTA PİLAVLI SEBZELİ SOMON

Bir gün önceden kalan iki kaşık pilavla ne yapılır? Eve giderken somon alınır ve Koroplast’ın piş ...
DEVAMINI OKUYUN
BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN