Aydan Üstkanat | AYDANCA - ÖZEL ORMANLARI İMARA AÇMAYIN!
ÖZEL ORMANLARI İMARA AÇMAYIN!
AYDANCA

ÖZEL ORMANLARI İMARA AÇMAYIN!

Yeni yasa teklifine göre özel ormanlar bölünerek ve parçalanarak imara açılabilecek!


İstanbul başta olmak üzere şehir içinde veya kenarında bulunan ve yapılaşma izni verilmeyen “özel ormanların” imara açılmasına yol açacak kanun teklifi, TBMM‘ye sunuldu. Yasa teklifine göre, özel statüdeki ormanlar ‘böl parçala’ yöntemiyle imara ve betonlaşmaya açılacak. 


Bu kanun teklifi ormanlarımızı nasıl yok etmeye devam edecek?


Özel orman sahiplerinin talepleri üzerine yeniden kadastro çalışması yapılması ve orman statüsünden çıkarılması ihtimali. Böylece başta İstanbul’un nefes alanları olan ormanlar olmak üzere ülke genelinde 15 bin kişinin elinde görünen 25 bin 400 hektarlık orman kesilerek üzerine AVM’ler, rezidanslar, konutlar, iş merkezleri kurulabilmesi öngörülüyor.


Kanun teklifi gerekçesine göre, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Isparta, Muğla, Antalya illerinde yaklaşık 15 bin - 20 bin hektar ormanın yeniden kadastro çalışmasının yapılması gerektiği savunuluyor. Yani bu yasa geçerse bu büyüklükte orman alanları orman dışına çıkarılabilir!  


Tek bir hektar heba edecek ormanımız yok artık! 


Orman alanı dışına çıkarmak için değil, ormanları korumak için yasalara ihtiyacımız var. Paramparça edilen orman kanununa müdahalelere son verilsin. TBMM’ye çağrıda bulunuyoruz ve ormanların tek bir hektarını bile tehdit eden, tehlikeye atan yasa tekliflerine hayır demelerini istiyoruz.


Bugün karşı karşıya olduğumuz tehlike ise, şu an TBMM alt komisyonlarında görüşülen yeni “Orman Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi. Yıllardır bu kanun teklifleriyle ormanlarımız paramparça yapıldı. 


Ülkemizde ormanlar büyük bir yıkım içinde. Bir yandan iklim krizinin neden olduğu aşırı sıcakların ortaya çıkardığı yaygın ve uzun süreli yangınlar, öte yandan Orman Kanunu’nun 16., 17. Ve 18. Madde düzenlemeleriyle ormanların yapılaşmaya açılması bu yıla kadar Türkiye’de ciddi bir orman kaybına neden oldu! Bütün bunlar yetmezmiş gibi, geçtiğimiz haftalarda, deprem bölgesinde yeni inşaat alanları için seçilen yerler yeniden ormanlar ve meralar oldu. 


Bu kampanyaya destek vermeni, kampanyayı paylaşmanı ve ormanların sesi olmanı istiyorum. Çünkü şu an TBMM komisyonlarında olan yeni yasa teklifi ile kalan ormanlar yeniden büyük bir tehdit altında!


Buna engel olmalıyız.


Milletvekillerini, siyasi partileri ormanları daha büyük yıkımlara uğratmamaları için ses çıkarmalıyız! 


1 Mart 2023 tarihinde sunulan 241 Sayılı Yasa Tekifine hayır! 


Sende Change.org da başlattığım kampanyaya katılmak istiyorsan buraya tıklayabilirsin.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ÖZEL ORMANLARI İMARA AÇMAYIN!

ÖZEL ORMANLARI İMARA AÇMAYIN!

Yeni yasa teklifine göre özel ormanlar bölünerek ve parçalanarak imara açılabilecek! ...
DEVAMINI OKUYUN
VİŞNELİ MADELİENS

VİŞNELİ MADELİENS

Rafine Şekersiz Vişneli Madeliens 8-9 adetKuru ...
DEVAMINI OKUYUN
ŞAHANE GÖZLEME

ŞAHANE GÖZLEME

4 büyük gözleme için3 sb Kavılca unu1 + 3/4 sb suBir çay kaşığı tuz1 ...
DEVAMINI OKUYUN