Aydan Üstkanat | AYDANCA - SEBZE AĞIRLIKLI "ETSİZ" BESLENME
SEBZE AĞIRLIKLI
AYDANCA

SEBZE AĞIRLIKLI "ETSİZ" BESLENME

Tatilde hap bilgiye devam!

Seviyorsanız anketi tıklayın lütfen.


Öncelikle konuya vesile videoyu açıklayayım: Ot mücveri. Otlatın ne kadar kumlu olduğunu göstermek istiyorum. Son suya mutlaka karbonat! Harca biraz mısır tanesi ve bolca peynir de ekledim. Bu ay #foodonlineaydan dergimizde detaylı anlattım. Link profilimde.


Gelelim sebze ağırlıklı 'etsiz' beslenmeye. Pesketer olma durumuma.Pesketaryen olmak ne anlama gelir? Daha önce duymayanlar için bilgi denizinin hemen kıyısından bir iki kulaç bırakıyorum.


Popüler adını 90'lı yıllarda, İtalyanca 'peske' den (balık) alan bir terim. Kelime İngilizce "vegetarian" kelimesiyle birleşerek diyete adını ve konseptini verir. Ancak vejetaryenliğin bir kolu olarak kabul görmemiştir. Çünkü balık nihayetinde bir hayvandır ki bu durum hayvan yemeği reddeden vejetaryenler için kırmızı çizgidir.


Terim ilk kez 1991'de The Fiddlehead Cookbook: Recipes from Alaska's Most Celebration Restaurant and Bakery'de basılı olarak tarihe karışmış. Yazarları Nancy Decherney ve John Decherney kitapta şu cümleyi yazmış: "'Peskataryen' kalabalığımızı memnun etmek için Alaska fümelerini kullandık."


Pesketaryen diyeti, kırmızı etin damak zevkinden vazgeçmeye hazır olanlar için aslında vejetaryenlik yolunda iyi bir seçim, akıllı bir ilk adım. Diyetin ahlaki ve çevre dostu faydaları da gerçek. Diğer taraftan gözardı edilmemesi gereken bazı dezavantajları var: Kırmızı etin proteini ile balık proteini farklıdır. Yani balık yediğinde besin olarak aynı proteinlerle beslenmiş olmazsın. Ayrıca somon, uskumru, levrek ve pisi balığı gibi bazı yağlı ve beyaz balıklar, zamanla vücudumuzda birikebilen ve dolayısıyla kanser riskini artırabilen bazı kirleticileri düşük seviyelerde içerir.Et yememek beraberinde önemli bir beslenme planı gerektiriyor. Balık ve deniz ürünleri meselenin 'lezzet' boyutunda yoksunluk hissetmemek açısından önemli. Zira bizlere öğretilen, her şeyi yemek fikrinin sürekli köpürtüldüğü 'önce insan' dünyasının, dahası DNA'mıza işleyen 'et ye' eyleminin gerekçelerini vahşi atalarımızın insan yasasıyla kurguluyoruz. Sonuçları hem metabolizma hem de ahlaki açıdan çok sıkıntılı.


Taze pesketaryen günlüğü, volume 2


Devam etsin mi?

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BLUEBERRY - YABAN MERSİNİ

BLUEBERRY - YABAN MERSİNİ

Blueberry yani yaban mersini Bu küçük ama güçlü minnoş taneler nam-ı diğer "süper yiyecek", inanı ...
DEVAMINI OKUYUN
KAĞITTA PİLAVLI SEBZELİ SOMON

KAĞITTA PİLAVLI SEBZELİ SOMON

Bir gün önceden kalan iki kaşık pilavla ne yapılır? Eve giderken somon alınır ve Koroplast’ın piş ...
DEVAMINI OKUYUN
BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN