kahve aşkı kapak

Aşkını Arıyor 2020 Kazananları Cafe B’de

Bir sosyal medya etkinliği olan ‘aşkını arıyor’ 4. yılında “Kahve Aşkı” dedi! Yeni tarifler yaratmaya hevesli, becerikli yemek tutkunları müthiş tariflerle yarışmaya katıldılar. Aralarından 10 as, 10 yedek bir liste ortaya çıktı. Bu etkinliği canlı bir platforma taşıdık ve kazananlarla geçtiğimiz hafta Emirgan sırtlarında minicik bir Fransız butik pastanesi atmosferiyle yer alan Cafe B’de bir araya geldik.

Bundan 4 yıl önce 14 Şubat günü için yola çıktı bu yarışma. ‘Aşkını arıyor’  için her yıl bir tema belirleniyordu ve en iyi eşleşmeyi yapmak üzere yarışmacılar mutfağın yolunu tutuyordu. Bu yıl kahve için çalıştı eller.

Bu bir fotoğraf yarışması olmasa da fotoğrafın dinamikleri ve kompozisyon çok önemli. Yarışmanın en önemli konusuysa reçetede yer alan malzemeye eşlik edecek diğer malzemelerin oluşturduğu kombinasyon. Basit ama ilham veren, fark yaratan tariflerin şansı her zaman daha fazla.
Bu yıl yarışmaya sosyal medya üzerinden bin küsür tarif katıldı. Katılan tariflerin çoğu çok iyiydi, kazananları belirlemek zordu. Sonuçta 10 kişi kazandı. 10 kişi de yedek listeye yerleşti. Yedek listenin yapılmasının bir nedeni de vardı: Etkinlik bu yıl canlı bir aktiviteye dönüşecekti. Bu toplantıda da bir birinci belirleyecektik, bu yüzden 10 kişilik bir katılımı garantilemeliydik ve böylelikle Cafe B‘nin Fransız tarzı, keyifli mekanında sahibesi zarif genç kadın Cansu Sümer’in güzel mekanında bir araya geldik.
kahve Aşkı 6
kahve Aşkı 5
Katılımcılar Kahramanmaraş, İzmir, Ankara, Edirne gibi farklı şehirlerden geldiler. Birbirleriyle tanışmaları ve sinerjisi bu etkinlikleri bir kadın dayanışması haline getirmeye başladı. Yıl içinde düzenli olarak yaptığım 5 farklı sosyal medya etkinliğini bu yüzden yavaş yavaş artık sahaya taşıyorum.
En güzeli de bu etkinliklerde reklamcıların, ajansların, dergicilerin, markaların gözünün katılımcıların üzerinde olması. Etkinliklerde ön plana çıkan isimlerin hayatına küçük bir dokunuş ve büyük bir değişim olabiliyor. Bunun değeri çok büyük.
Zamanlarını ayırıp beni takip eden çok güzel ve yetenekli insanlar var, bunu fark ettiğimden beri en iyileri aralarından bulmak en büyük hedefim. Kadın olmak zor, bu ülkede de çok zor.
Kadın gücü adına! Veeeee birinciden başlayalım onları tanımaya…
kahve Aşkı 3
kahve Aşkı 7

Vildan Akyol

@vildanakyol / Kahve – Martini Shake

Vildan Akyol

Vildan Akyol, fotoğrafçı, Kahve Aşkını Arıyor ektinliğinin birincisi.

Hazırladığı bu basit ama cüretkar kombinasyon günümüz Türkiyesinde ihtiyacımız olan adrenalini taşıyor. Alkollü bir içeceği zerafetle hazırlarsanız, zerafetle de yudumlarsınız. Abartmaz, keyifli bir sohbete katkı sağlarsınız. Sonuç olarak yarışmaya katıldığı bu içeceğin zarif ve ilham veren şekli beni çok etkiliyor ve onu birinci ilan etmemi sağlıyor. Martini kadehlerini çikolata ile çevrelemiş, bardağın içine de kavrulmuş 3-4 kahve tanesi atmıştı.

Tasarım ve kombinasyon eksiksiz işte karşımızda duruyor. Bir de çektiği o müthiş fotoğraf. İşte gördüğünüz bu fotoğraf da onu birinciliğe taşıyan en büyük unsur oldu.

Alkış!

Söz Vildan’ın: “Bu etkinliklerin oldukça heyecanlı bir süreç olduğu kadar, yenilikçi içerikler ve fotoğraflar üretmeye teşvik ettiğine inanıyorum.”

Vildan Akyol: İstanbul doğumlu. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yıl boyunca çeşitli banka ve aracı kurumlarda yatırım danışmanı olarak çalıştı. 2011 yılında kurumsal hayattan ayrılıp, kızını dünyaya getirdikten sonra hobisi olan fotoğraf çekmek, mesleği oldu. Organizasyon, çocuk ve yemek fotoğrafı çekiyor.

Gamze Olgun

@gamzemutfakta / Karaman Kimyonlu, Espressolu Ekmek

Gamze

Gamze Olgun, gerçek bir mutfak aşığı. Bugüne kadar yaptığım bir çok etkinlikte çok iyi reçetelerle karşıma çıktı. Kahve yarışmasında birden fazla tarifle katılmıştı. Ortaya çıkardığı ilginç denklemler sayfamı takip eden şeflerin de ilgisini çekti. Hatta bir şef mutfağımda çalışmasını istiyorum diye beni telefonla aradı. Vereyim mi numaranızı Gamze hanım?

Gerçekten de kombinasyonları belli bir çıtanın üzerinde oluyor. Sıradan değil.

Etkinlik sayesinde yaptıklarını nihayet tatma imkanım oldu. Fotoğrafta gördüğünüz, greçka unuyla hazırladığı nemli dokusu ve koyu rengiyle hazırladığı ekmeğin ucundan kopartıp tadarken neyle karşılaşacağımı gerçekten bilmiyordum. Lokmayı ağzıma attım ve beni kalbimden vurdu. Kahvenin tadı o kadar dengeliydi ve greçka ile öyle müthiş bir aşk yaşıyordu ki, Karaman kimyonu sanki evlendirme memuruydu aralarında. Bence sayfasından o tarifi mutlaka bulun ve yapın. Hey restoranlar! Bu tarifi yaparsanız da ismini Gamzenin kahveli ekmeği koyun, yakalarım ona göre! Gerçi özel olarak bulduğu Karaman kimyonunu nasıl bulacağınızı ona sormalısınız zira bu konuda hiç bir fikrim yok.

Sevgili Gamze sen gerçek bir cevhersin!

Söz Gamze’nin, “Adı yarışma da olsa aksine rekabetin olmadığı ,yeni dostlukların kurulduğu, kadın dayanışmasının en güzel örneklerinden ilham verici  ve unutulmaz bir etkinlik oldu benim için.”

Gamze Olgun: Gürcü asıllı bir baba, Konyalı bir annenin çocuğu olarak İstanbul’da doğdu.  Almanya’nın Bavyera Kara Orman bölgesinde geçen çocukluk yıllarını Adana’da tamamlayıp Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde okumak için tekrar İstanbul’a döndü. Çocukken bu kadar farklı mutfaklara tanık olmak yemek yeme ve pişirme merakımı tetikledi. Ama en önemli etken annemlerin kütüphanesinde yer alan yosun yeşili “Altın Tabak” serilerindeki resimlerdi. O resimlerden büyülenip aynılarını yapmak için girdi ilk kez mutfağa, son 6 yıldır da yemek blogumda tariflerini paylaşmakta.

Sezin Ölmez

@cute_little_fairy/ Kahve ve Hindistancevizi Aşkına Kırmızı Valvet Kek

Sezin Ölmez

Sezin Ölmez, bu yarışmaya katıldığı 14 Şubat gününe her haliyle yakışan kırmızı keki işte karşınızda. İnanın dokusu ve kokusu görüntüsünden de güzeldi. Bıçakla keserken bir kekin nasıl olduğunu tahmin edebilirsiniz. Nasıl mı? Bıçak, elinizin hafif bir hareketiyle rahatça kayar, o dilim kesilirken aradan sızan koku burun deliklerinize çarpar. Kekten bir dilim çıkardığınızda artık etraf kokusuyla tamamen sarmalanır. İşte bu kek görüntüsüyle ve kokusuyla etrafı yaktı geçti!

Kırmızının en güzel hali…

Söz Sezin’in: “Tarifim tadıyla, dokusuyla, görüntüsüyle çok beğenildi. Benim için en önemli nokta tarif geliştirmek ve yayınlamak konusundaki tereddütlerimi aşmam oldu. Fotoğraf ruhum, yemek ise kalbim… 💕 Kalbimi ve ruhumu paylaştığım, kazandığım dostluklarım da bonusum oldu!”

Sezin Ölmez: Kayseri doğumlu. Subay olan babası sayesinde Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşadı ve okudu. Ege üniversitesi İktisat mezunu ve uzun yıllar dış ticaret ve uluslararası nakliye alanında çalıştı. Bir yandan da British Council sınavlar departmanında supervizörlük ve çevirmenlik yaptı. İşleri sebebiyle sürekli yolculuk yaparken lise yıllarından beri ilgilendiği fotoğrafçılığa vakit ayırarak aldığım eğitimler, katıldığım atölye ve sergi çalışmaları sayesinde artan fotoğraf sevdasıyla 2014 yılında diğer her şeyi bırakıp fotoğrafçılığı meslek olarak seçmeye karar verdi. Şu anda ikinci üniversite olarak fotoğrafçılık okuyor. Profesyonel olarak yemek fotoğrafları çekiyor, yemek fotoğrafçılığı üzerine eğitim içerikleri hazırlıyor, bunları atölyelerde ve bloğumda ilgilenenlerle paylaşıyor. Bir yandan da bir diğer tutkusu olan gastronomi üzerinde bilgilerini artırmaya çalışıyor. Fotoğraf ve yemek stilistliği konularında çalışmaya, bilgi ve birikimini genişletmeye devam ediyor çünkü “İnsan ancak sevdiği işi yaparsa mutlu ve huzurlu olabiliyor” diyor.

Şölen Bazoğlu

@sholeninthekitchen / Kahve ve Hurmalı raw toplar

Şölen Bazoglu

Şölen Bazoğlu, son derece sağlıklı atıştırmalık kahveli toplarla katıldı etkinliğe. Zerafeti temsil eden bir kadın O, yaptıkları da öyle. Kombinasyon çok lezzetliydi, rafine şeker kullanmadığı için tadabildiklerimdendi. Basit ve gündelik hayatta kolaylıkla yapılabilecek bir tarif olması bu tarifin öne çıkmasına sebep oldu. Bence siz de yapmalısınız.

Söz Şölen’in: “Aydan Üstkanat ‘kahve aşkını arıyor’ dediğinde benim için ilham verici bir sürecin sonunda bunun bir parçası olabildiğim için çok şanslıyım”

Şölen Bazoğlu: Yemek yapmaya, yeni tarifler keşfetmeye ve denemeye bayılıyor. Malzemeleri hayatının ayrılmaz bir parçası olar görüyor. Yaptığı yemekleri ve tatlıları fotoğraflamaksa hayattan aldığı en büyük keyiflerden biri.

Elif Karaer

@elifsskitchen / Tereyağı ve Kahve Aşkıyla Kahveli Bezeler

Elif Karayel

Elif Karaer, koyu kahve granülleriyle tereyağını biraraya getirmiş. Bu kremayı da kurabiyelerle sandviç yapmış. görüntüsü, kokusu ve en önemisi tereyağı ile kahveyi kullanması onu bul listeye taşıdı. Bu arada söylemeden geçmeyeceğim, bu sanal ortamı gerçeğe taşımanın en güzel tarafı kimin ne yaptığını gözünle görebilmek. Zarif bir genç kız duruyordu karşımda; upuzun boylu, pek güzel. O zarif fotoğrafların sebebi karşımda duruyordu. İyi olur iyi sizleri görebilmek 🙂

Söz Elif’in: “Pasta Şef’i olma yolunda emin adımlarla ilerleyorum. Sevgili Şef Aydan Üstkanat’ın, yoluma kattığı değer çok büyük. Bu işe gönül veren bir sürü yetenekli kadın arasından seçilmek, benim için çok büyük gurur ve motivasyon kaynağı. Bunu ufacık bir paragrafa sığdırmam mümkün değil ama ileriye dönük bakınca, benim elimden tuttuğu için onun yüzünü kara çıkarmayacağım.”

Elif Karaer: Asıl mesleği okul öncesi öğretmenliği ama resim, müzik, dikiş ve en çok yemek yapmak gibi bir çok hobi ile uğraş vermeyi tercih etmiş. Mutfak konusu hepsinin biraz önüne geçmiş. Geleceğini mutfak olarak görüyor ve bunun için mutfak okullarına gidiyor.

Şimal Çınar

@80_20bites / Kakule ve Kahve Aşkıyla İrmik Helvası

Şimal Çınar

Şimal Çınar, genç bir yemek tutkunu. Bu etkinliğe tam 6 tarifle katıldı. İçlerinden hangisini seçeceğim konusunda kararsızdım. Mesela çok güzel, çikolata yumurta çanakları hazırlamıştı bir tarifinde onda pek aklım kaldı. Bir de irmik helvası yapmıştı kahveli. Eton Mess’in kahve ve likörlü versiyonunu hazırlamıştı bir de, yukarıda fotoğrafta gördüğünüz tarifi. Hem fotoğraf hem de fikir çok hoşuma gitti ve bu listeye o tarifle girdi. Hesabına girip bu tarifini inceleyin lütfen, tüm püf noktalarıyla güzel bir öneri kahve severler için. Çok basit bir tarif, lütfen sayfasından da bakın, 5 dakikada yapılıyordu. Ancakkkkk bu etkinlikte hazırlamak zor olacağından ortak kararımızla etkinliğe irmik helvasıyla geldi.

Söz Şimal’in: “Öncelikle Aydan hanım sayesinde birbirinden tatlı ve başarılı kadınlarla tanışma fırsatım oldu çook güzeldi! Bu yarışma sayesinde tarif geliştirirken konfor alanımdan çıkıp, kendi sınırlarımı da zorladım ve çok keyifli oldu benim için.”

Şimal Çınar: Hesabının adı olan 80_20bites, öğünlerini %80 sağlıklı, %20 abur cubur şeklinde dengelediğini ifade ediyor. 10 senedir mühendis olarak çalışıyor. Küçüklüğünden beri mutfağa ilgisi varmış ve yemek yemek Şimal için hep bir mutluluk kaynağı olmuş. Bir çok hobisi olmuş hepsini zaman içinde bırakmış ama mutfak devam ettiği bir hobi olarak hep devam etmiş. Yaklaşık 2 yıldır vejetaryen besleniyor, rafine şekeri de mümkün olduğunca çıkarmaya başlamış hayatından. Yemek fotoğrafçılığı eğitimi almış ve yaptıklarını Instagram’da paylaşıyor. Fotoğraf çekmeyi de en az yemek yapmak kadar sevdiğini, hatta bazen önüne geçtiğini söylüyor. Hesabında Türk mutfağının vejetaryen ve şekersiz versiyonlarını, yurtdışında deneyip sevdiklerini ve pratik tarifleri paylaşıyor. 

Özge Bingöl

@osgebingol / Kahve ve Tereyağı Kremalı Muffin

Özge Kutlu

Özge Bingöl, sağlam bir mutfağa sahip bir çocuk ve 3 kedi annesi becerikli, çalışkan ve ateş gibi yakan gözlerle hayata ilgiyle bakan genç bir kadın. Bu gözler kamera arkasına geçince doğal olarak müthiş kareler yakalıyor. Bu etkinlikte en iyi fotoğraf karesi olarak bir kahve fotoğrafı çekti ki sormayın! Müthişti. Zaten çektiği bazı fotoğraflar reklam ajansları tarafından rahatlıkla kullanılabilecek kapasitede. Beni de her zaman o güzel fotoğraflarla yakalıyor, yalan yok. Aslında 2 hafta sonra yıldızlar sofrasında buluşacağız onunla, kendisi bu yılın Aydan Yıldızları’ndan. Yine de hiç üşenmedi Edirne’den muffinlerini yapıp aramıza katıldı. Tereyağı ve kahve muhteşem ikilidir, listeye girmeyi garanti hale getirir.

Söz Özge’nin: ‘Kahve aşkıyla yola çıktigim bu etkinlikte farklı tarifler öğrenmiş olmak ve kahveli kombinasyonların sasirtici uyumunu görmek heyecan vericiydi aslında en önemlisi kahvenin gücüyle yeni dostluklar edinmiş olmak paha biçilemez oldu.’

Özge Bingöl Kutlu: Adana doğumlu, iktisat mezunu. Kısa süren bankacılık sonrası Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na memur olarak atandı, 7 yıldır bu sektörde çalışıyor. Evli, 5 aylık oğlu ve 3 kedisi var. Edirne’de yaşıyor. İşten fırsat buldukça mutfakta olmak, yeni tarifler denemek ve fotograf çekmek en büyük tutkusu. Yaptığı tarifleri ve çektiği fotografları da instagram sayfasında yayınlayıp paslaşıyor. Eşiyle seyehat etmeyi, yeni yerler görmeyi ve farklı lezzetleri deneyimlemeyi seviyor.

Dorinela Hamamcı

@dorinelahamamci / Kahve ve Mandalinalı Kek

Dorinella

Dorinela Hamamcı, bu etkinliğe en uzak yerden katılan kişiydi. Kahramanmaraş’tan elinde yaptığı mandalinalı kahveli keki, bizlerin yanına taze bahar gibi geldi. Dünya tatlısı bir kadın. Instagram hesabı fotoğraf odaklı ve kendi dünyasını resmediyor. Hiç bir fotoğrafı hiç bir kimseye benzemiyor. Kullandığı filtreyi dönem dönem değiştiriyor olsa da hep bir bütünlük içinde olmasına özen gösteriyor. Kedisi, battaniyesi, çayı, kahvesiyle sıcacık galerisinde zaman zaman bu etkinliklere dahil ettiği kekler ve kurabiyeler yer alıyor.

Söz Dorinela’nın: “Güçlü, güzel ve yaratıcı kadınlarla bir arada bulunup tattığımız lezzetli kahveli tatlılardan daha da tatlı sohbetler ettiğimiz bu özel etkinliğe bana da katılma fırsatı verildiği için çok mutluyum.”

Dorinela Hamamcı: Kendini bildi bileli yabancı dilleri sevmiş ve meslek olarak tercümanlığı seçmiş biri olsa  da, 10 sene boyunca aynı işi yaptıktan sonra ruhumu da besleyecek başka uğraşlar peşine düşmüş. Instagram’da yaklaşık 2 senedir çeşitli hobilerini, pişirdiklerini ve genelde evinin atmosferini sergileyecek şekilde resimler çekip paylaşıyor, bu süreç içerisinde de kendini geliştirip tarzını yansıtmaya çalışıyor.

Aylin Kestek

@bakedbyaylin / Kahve Çikolatasız Olmaz!

Aylin Kestek

Aylin Kestek, güçlü, duygusal, müthiş bir kadın! Bu etkinliğe çok güzel fotoğraf kareleriyle katıldı. Kahvenin aşkı ‘benim’ dedi. Sonra dayanamdı ‘e hadi çok ısrar ettiniz o zaman bir çikolata iliştiriyorum’ diyerek yukarıdaki fotoğrafı çekti ve bu listeye böylelikle bileğinin hakkıyla girmiş oldu. Çikolata ve kahve aşkına kim hayır der ki? Etkinliğe hazır çikolatayla mı gelecekti diye merak ederken elinde taaa İzmirden tek parça getirebilmeyi başardığı, bol çikolatalı, unsuz, kahveli bir kekle gelmişti. Orada bulunanların ortak olarak en sevdiği lezzet onun yaptığı o kek oldu. Bunu biliyorum çünkü herkese sordum 🙂

Söz Aylin’nin:

Özge Beğendik

@ozgebeyendik / Elmalı Kahveli Kekin Aşk Masalı

Özge begendik

Özge Beğendik profesyonel bir pasta eğitmeni. Rafine şekersiz bir hayat sürmesi en azından mesleki olarak mümkün olmadığından etkinliklerde bir araya gelmemiz de zor oluyor. Bu yarışma şekersiz olmadığı için nihayet bir araya gelebildik. Elbette profesyonelliğinin verdiği donanımla bir kek yaptı ki sormayın. Bir aşk hikayesiyle anlattığı elmalı kekin tarifini sayfasında bulabilirsiniz.

Söz Özge’nin: “Günler boyu, farklı ne yapabilirim diye düşünüp, yetmezmiş gibi uykusuz kalan gecelerim de farklı bir tarif bulmak için kifayetsiz kalmışken; yarışmanın son günü, çektiğim müzikli videonun bir Aşk Hikayesi’ne dönüşmesine ve yarattığım tarifin adının Kahve’nin Son Dansı olmasına sebep olan ve son ana kadar bana Adrenalin salgılatan yarışma” 😅😍❤️ Kalbimde ve zihnimde hep yer alacak bir anı. Aydan’cım sağol, var ol.

Özge Beğendik: İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Eski dergici, eski bankacı. Pastacılık işine 17 yıl önce başladı. Pasta tasarımcılığıyla başlayan serüveni, pasta eğitmenliği ile devam ediyor. Şu anda Instagram’da yaptığı müzikli videolarla takipçilerimden ‘terapist’ ünvanı aldı.  Yabancı kaynaklı reçeteleri Türk damak tadına uyarlamayı çok seviyor.