Aydan Üstkanat | ÇORBA - DOMATESLİ MAKARNA ÇORBASI
DOMATESLİ MAKARNA ÇORBASI
ÇORBA

DOMATESLİ MAKARNA ÇORBASI

Mevsiminde yemek var ya yemek meselesinde en doğru karar. Neden? Çünkü mevsiminde ne çıkarsa çok lezzetli oluyor. Misal domates en sevdiklerimden ve onu özlemeyi çok seviyorum. İlkbaharın sonlarında Alanya, Antalya civarından güneş ışığı ile ısınan seradaki pembişler, acayip lezzetle sezonu açıyor.


Bugün ağustos ayında olsak da İstanbul birkaç gündür keyifsiz. Yağmak istiyor belli ki bulut topluyor ama yağamıyor. Çorba için fazla nemli günler belki, bilmiyorum… Bu eski bir tarifim ve birazdan gerçekten yapacağım. Dün semizotu sapları için öneri istemişti içimizden biri. Aslında önerim; yemeğine saplarını da eklemen. Velev ki sapını asla yemeğe koymuyorsun o zaman kavurup yumurta kır, kahvaltıda çok güzel olur. Taze taze minicik doğra cacığa ekle veya çorbaya. Bu sebze müthiş faydalı ve lezzetli. Yeter ki çöpe atma! Bu yaptığım zaten tam çorba gibi değil, hayli yoğun kıvamlı. Bu çorba hasta olduğumda veya olmak üzere olduğumda annemin beni en sevdiğim ikiliyle buluşturma şekliydi. Hoş sonraları ve hala pirinçlisini kesinlikle daha çok seviyorum. Hala biraz kendimi güçsüz hissettiğimde pirinç veya şehriyeli bu çorbayı yapıyorum.


Domatesli Makarna Çorbası


4 kişilik


200 gram yüksük makarna

4 büyük domates (tercihen pembe)

500 ml tavuk veya sebze suyu

Bir çay bardağı taze bezelye

Bir çay bardağı kızıl kinoa (haşlanmış)

Zeytinyağı

Taze keki

Tuz, karabiber


Domatesi kabuğu ile blenderdan geçirip tuz ekleyin ve kapaklı bir kapta 1 saat oda sıcaklığında bekletin.


Makarnayı (olması gerekttiği gibi çok suda değil) az suda haşlayın, 7-8 dakika sonra suyu krema gibi iyice çektiğinde domatesi, tavuk suyunu, bezelye, haşlanmış kinoa ve taze kekiği ekleyin. Bir iki dakika içinde yüksek ateşte kaynayacaktır, çok uzun ocakta tutmayın. Kaynamasını bekleyip ocaktan alın ve kapağını kapatın, dinlendirin.


Servisi 5-10 dakika içinde yapabilirsiniz. Kızarmış pideyle şahane olur. Afiyetle!


Not: Bu çorbaya pazı, ıspanak (ısırganotu hariç) ve uygun Ege otlarını, her türlü yeşilliği ekleyebilirsiniz. Isırganotu en sevdiğim ottur ancak bu çorbada hem rengi hem de lezzeti direk etkiler kullanmanızı önermiyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN