Aydan Üstkanat | GEZİ - HEILBRONN
GEZİ

HEILBRONN

Hazır Çorbaların arasında küçük bir gezinti

Tüm hazır gıdalara uzak olan bendeniz, bir davet üzerine kendisini hazır çorbaların ortasında Heilbronn'da buldu!

Heilbronn geniş coğrafyası, üzüm bağları, temiz oksijeni, Neckar nehrinin bereketi ve huzurlu sokaklarıyla keyifli bir yer. Pitoresk manzaraları ve tarihi yapıları ile ünlü bir şehir. Almanya’nın Heilbronn şehrindeki Knorr fabrikasına birkaç meslektaşımla birlikte davetliydik. Almanya’ya ilk gidişimdi ve bu yazıyı seyahatimden seneler sonra derleyebildim. O seyahatten sonra Almanya'nın Berlin, Münih ve başka birkaç kentini daha görme şansım oldu. Güzel yer Almanya. Gidilesi, görülesi bir yer. Heilbornn elbette öğrenci değilseniz veya iş için değilse rotanızı değiştirtecek bir kent olmayacaktır ama bu şehri sevdim ben.

Davet olduğu için konuksever bir karşılama, kaliteli yemekler ve dolu dolu bir program vardı. Her akşam yemeğinde başlangıç, ana yemek öncesi tatlı-tuzlu hafif bir antre, ana yemek ve tatlı finalinde her bir tabağa eşlik eden iki farklı şarap sunumu. Heilbronn’da şarapların genellikle “kuve” olduğunu gördüm (Birkaç şarabın birbiriyle harmanlanması ve sonrasında yeniden fermante edilmesi).

Şarapların yemeklerle uyumu müthiş, kaliteleri oldukça iyiydi. Bu gezide tattığım en iyi lezzet, Heilbronn’un yöresel yemeklerinden olan ve bir çeşit mantı diyebileceğimiz ‘Maultaschen’ (maltaşın) oldu. Şefin nar ekşisi ile tatlandırılmış mercimek yatağında servis ettiği füme alabalıklı mantı, şimdiye kadar yediğim en iyi lezzetlerden biriydi. Kulağa söylediğinizde iyi gelmeyebilir, umarım bir gün tadarsınız, ondan sonra fikrinizi almak isterim. Tabi balık seviyorsanız.

Doğası, havası pek güzel bir yer ama bu gezi daha çok yemek odaklıydı. O yüzden bu yazıda biraz yediğim yemeklerden biraz da ev sahibinin ilginç bulduğum hikayesinden bahsetmek istiyorum. Bu gezide, hazır yemek konusunda dünyanın en büyük firmalarından biri olan Knorr’un, Almanya’nın Heilbron kentinde doğduğunu öğrendim. Fabrika işçileri için hızlı ve besleyici yemek hazırlamak için 1873 yılında kurulan fabrika, 1889 yılında ‘Erbwurst” adlı “bezelyeli sosis” ürünü ile 1889 yılında başlayan hazır çobaları, 1990’lü yıllara gelindiğinde 40 farklı çeşitle stantlarda yerini almış. Şu anda ise değişik aroma arttıcıları, et bulyonları ve farklı soslarıyla çabuk hazırlanabilme yeteneğine sahip bir çok ürünü bulunmakta. 2000 yılında Unilever ailesine katılan Knorr, bugün her ülkenin kendi damak tadına göre geliştirdiği çorbaları yapıyor. Türkiye’de ise 12 hazır çorba, 8 farklı yöresel lezzet, 10 değişik çabuk çorba ve 4 çeşit içime hazır çorbaları var.

İş gezisi olduğu ve orada gazete adına bulunduğum için program neyse ona sadık kalmak gerekiyor. Zaman dar olduğu için serbest saatler de pek olmuyor iş gezilerinde. Gezi kısa zamanda çok iş yapılması planlanan bir programa sahip. Yine de her yeni bir yere gittiğimde yaptığım gibi burada da market ve otele yakın sokakları yürüyerek gezme fırsatı buldum. Erken kalkıp, zaman izin verdikçe en azından bunu ihmal etmem. Zaten hepi topu iki gün. Bunlardan biri de Knorr şefleriyle birlikte hazırladığımız “deneysel yemek pişirme seansı” ile neredeyse yarım günlük bir aktiviteye dahil olmaktı. Gruplar halinde hararetli, heyecanlı çalışmalarımızın sonucunda ortaya 13 yemek çıktı. Ben grupta sevgili Yazgülü Aldoğan ile beraberdim. İkimizinde kedi delisi olmamız gruba “kedi grubu” ismini takmasına sebep oldu. Sevgili ekip arkadaşım Yazgülü’nün hiçbir şekilde güzel olabileceğine ihtimal vermediği ama yine de çok emek harcayarak yaptığı “Sebzeli Bolognaise soslu Spagetti” en çok beğenilenler arasındaydı. Bana dünyanın en basit tarifi denk gelmişti; çikolatalı supangle! Beğenmeyen olur mu? Hiç sanmam.

Basının en güzel kadınlarıyla kadraja girdiğimiz güzel bir fotoğrafla hepsinin kulaklarını çınlatalım ve yazıyı bitirelim. - Soldan sağa: Fatoş Karahasan, Elif Ergu, Müge Akgün, Gila Benmayor, Aydan Üstkanat, Zeyno Gürses -

Aydan’ın Yıldızları

St. Kilian's Church ☆☆☆☆ Kentin en önemli kilisesi

Köpferbrunnen ☆☆ Doğada keyifle yürüyebileceğiniz yemyeşil bir park

Pfühlpark ☆☆☆☆ İçinden nehir geçen keyifli bir doğal park

Käthchenhaus ☆☆☆ 14. yüzyıldan kalma gotik yapının bahçesinde tarih sayfalarından fırlamış şövalye oyunlarına tanık olacaksınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN