Aydan Üstkanat | GEZİ - NAPOLİ - İTALYA
NAPOLİ - İTALYA
GEZİ

NAPOLİ - İTALYA

Napoli bölgesine bir gün gitmek isteyenler için hayatı kolaylaştıracak notlar!


Napoli, İtalya'nın batısında kalan büyük bir bir liman kenti. Burada tarih boyunca ticaret yapılmış. Yerleşim eski, şehir, bakımsız binalarla dolu. Elbette bu eskilik ve bakımsızlığın içinde müthiş gastronomi rotaları ve tarihi yerler mevcut. Biz operaya gitmiştik. Bu arada da Napoli'ye yakın her yeri de doya doya gezdik. Bir daha o kadar uzaklara gidilir gidilmez… 5 günde sıkı bir turla baya deneyim yaşadık. Napoli için bir, iki gün yeterli. Önceden hatırlatayım, hırsızlığın en yaygın olduğu İtalyan şehri, dikkat edin.Noleggiare Rentacar'dan (booking app'ten) bir araç kiraladık. Napoli'de müthiş bir binanın içinde yer alan Domus Sibyllina'da kaldık. Sabah çok erken varmıştık Napoli'ye bizde akşam öğle pizza yedik! Napoli pizza, Ançuezli pizza ve Pizza Margherita yemeden lütfen dönmeyin. Elbette ilk rotam Antica Pizzeria e Ristorante Port' Alba idi. Burası Pizzanın doğduğu dükkan. 1734 yılında Raffaele Esposito'nun ilhamıyla doğan pizza, dünyadaki en yaygın Napoliten gastronomi başlıklığı. Hala orijinal haliyle servis edilen bu pizza için o mekana gitmesem çok mutsuz dönerdim. Tatilin başında bana büyük bir hediye gibiydi. Yıllardır listemdeydi. Küçük, eski bir dükkanda ufacık bir mutfakta dört kişinin çalıştığı restoranın pizzası gerçekten efsane bir lezzette. Hamur konusundaki çok sayıda deneyimim, dünyanın ve İtalya'nın birçok yerinde pizza tecrübemle bunu içtenlikle yazarım ki, oradaki pizza pizzanın merkezi. Ekşi mayalı tabanı incecik, kenarları pofuduk pizza hamuru zaten aklını başından almak için yeterli.Listemizi sıralıyorum:


• Antica Pizzeria e Ristorante Port' Alba

• Sorbillo, Via dei Tribunali 32

• Da Concettina ai tre Santi

• TamTam

• Gorizia 1916

• Starita 

• L'antica Pizzeria Michelle Forcella 

Napoli'de Pazar günleri öğlen 15:30'a kadar restoranların tamamı bazısı da tam gün kapalı.


Napoli'den ayrılıp tepe yollardan arabayla 1,5 saat uzaklıktaki Ravello'ya gittik. Dünya Mirası listesinde yer alan bu kasaba, deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte. Amalfi Sahilleri'ne bakan koca bir seyir terası. Burada Duomo Cafe önerecekler oturmayın, meydandan biraz ilerleyin ve manzaralı bir yere oturun. Kasabanın en büyük değeri peyzajın en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen, yaklaşık altı hektarlık tarihi park alanından oluşan Villa Cimbrone'i (Giriş 10 euro) içeriyi gezip, yola devam ederek Amalfi'ye geçtik. Akşam yemeğinde Lido Azzurro (balıkçı) rezervasyon yapılmıştı, internetteki yorumları iyiydi. Rezervasyon meselesinde sınıfta kalsalar da keyfimiz yerinde bekledik - bu önemli değil - yine de eskaza gitmeyin. Çünkü yemekler hem pahalı, hem de lezzetsiz.Ertesi gün online ferryhopper.com'dan aldığımız biletle Capri'ye geçtik. Adada tekne turu, fünükiler ve oradan telesiyejle Monte Solero tepesine çıkmak tüm turistlerin, günü birlikçilerin yaptığı bir tur. Aslında denizi muhteşem, denize girmeden dönmeyin. Piazza Umberto I meydanından içeriye ilerlediğinze sağlı sollu lüks butikler, neredeyse evden temiz sokaklar, üzerinde çizik olmayan binalar hepsi birer lüks ve temizlik abidesi gibi duruyorlar.Yemek için küçük bir liste: 


• Lo Smeraldo

• Lo Sfizio

• Da Gelsomina veya D'Amore gibi Michelin yıldızlı sofistike mutfağı olan yerler. 

• Biz deniz kıyısında Da Luigi'de yedik her şey çok lezzetliydi.Son gün havaalanına adanın burnundan kara yoluyla dönerken Positano'da kahvaltı için durduk. Hem kasabayı gördük hem de Casa e Bottega'da kahvaltı yaptık. Nefis bir mekan, lezzetli yemekler. Oradaysanız sakın başka yer aramayın. İçinde olmak bile keyifli. Saat 12:00'de öğle yemeği menüsü de devreye giriyor. Sabah kahvaltılarında et yok ama öğle, akam etli seçenekler mümkün.Araba yoluyla havaalanı yoluna devam ederken Pompei harabelerinin yanından geçeceksiniz. Vezüv yanardağının koca bir yerleşimi bir anda yok ettiği kasaba. En son 1944 yılında patlayan dağın hala aktif olduğunu hatırlayacak, oradayken sırtınız ürperecek biliyorum ama zamanınız varsa uğramalısınız. Milattan sonra 79 yılında yaşanan püskürmede hızı 80 kilometre olan lav Pompeii, Herculaneum ve Stabia şehirlerini yok etmiştir. Etrafı milli park olan bölge turustlere açık bir alan. Monte Vesuvio olarak bilinen 1281 metre yüksekliğinde. Zirvesine 200 m'ye kadar da yol bulunuyor. Yani dağın tepesini görmek de mümkün. Yemek için orada plan yapmayın. Zaten kalıntıları geçince yemek yemek aklınıza pek gelmeyebilir. Bölge kupkuru bir yer çok turistik, bence sadece kalıntılar için gidilebilir.


Napoli havaalanına geldiniz… Girişte iki kafeteryası var. Orada yemek yemeyin, boardinglerinizi basıp içeri geçin. Burada çok güzel restoran ve kafeler var. AVM gibi bir yer yapmışlar. Saatlerce sıkılmadan dolanıp, yemek yiyip, şampanya bile içebilirsiniz ki bizim THY sağolsun 2 gün iptal, 10 kere rötar yaptı. Baya bir rezillik yaşadık yine de keyifleri sayelerinde stabil tutabildik. Venchi özel bir alana sahip keyifli bir restoran, tüm seyahatim boyunca yediğim en iyi domatesli spagettiyi de orada yedim!Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN