Aydan Üstkanat | GEZİ - ROMA
GEZİ

ROMA

Roma’da Yemek İkinci Planda!

Roma, “görülmesi gereken şehirler” listenizde mutlaka olsun…

İtalya denilince, yemek delisi bir yazar olarak Toscana’dan başka bir yeri göz görmez, gönül istemez. Ancak Roma’yı gördüğümde kendimi kentin asırlık kalıntıları arasında tarihin içinde bir yerlerde gibi hissettim. Yemek algısından uzak bir yerlerde şehre hipnotize oldum. İnanın bana, bu şehir her dünyalının görmesi gereken bir şehir.

MÖ 8.yy’da Palatino tepesinde ilk yerleşimlerin başladığı Roma, tarih boyunca büyük imparatorlukların vatanı olmuş. Vatikan gibi dini bir yönetim merkezi, yetiştirdiği onlarca büyük sanatçı; Leonardo Da vinci, Michelangelo, Rafaello gibi rönesansın büyük ustaları önemli izler bırakmış. Bugün her sokak arasından yükselen kalıntılar şehrin yaşlı bir hayatı olduğunun göstergesi. Bu izleri ne yangınlar, ne depremler, ne de savaşlar tamamen silebilmiş. Sadece Vatikan’daki heykeller önünde bir saniye durulsa bir insanın 12 yılını alırmış, gerisini düşünün.

Şimdi oturup size bir kez Roma’ya giden biri olarak tarihini anlatmaya kalkışmayacağım, zaten sadece öğrendiklerimi anlatmak istesem de buraya sığdıramam. Beş günlük ziyaretim Roma’nın tamamına vakıf olmak için asla yeterli değil. Giderken bana söylenenler kulağımda çınlıyor “3-4 gün yeter de artar”. Ne yetmesi, ne artması Allah aşkına? Roma’yı hakkıyla tavaf etmek için bir sene orada yaşasanız az gelir. Yemekleri konusuna gelince. Gelmeyeceğimi mi sandınız yoksa? Haydi buyurun Roma sofralarına…

Roma ve Dondurma İkilemesi

Eski Roma dönemini zenginliği ve imparatortaların yemek yemeye düşkünlükleri, feth edilen bölgelerden getirilen yetenekli aşçılar burada tüm İtalya’ya yayılan zengin bir yemek kültürü oluşturmuş orası kesin. Ve yine kesin olan Mısırlı, Yunanlı ve Yahudi geleneklerinden mutfaklarına yansıyan esintiler. Üstelik dünyada ilk yemek kitabının yazarının bir Romalı olduğu söylenir.

Toscana bölgesi şarapları, Napoli pizzayı, Roma ise dondurmayı işaret eder. Açıkçası Roma’da dondurma yerken 12 kişilik grup üyelerimizin tamamında aynı his oluştu “Ne özelliği var ki şimdi bu dondurmanın?”. Bir kere güzel orası kenin, belki müthiş bir özelliği yok. Ama Kahramanmaraş dondurmasını yemek için nazlananlar Roma’da dondurma kuyruğuna giriyorsa, bu bir prezantasyon başarısıdır. Renkler, çeşitler, vitrinler müthiş al benili. Sanmıyorum ki giden herhangi bir turist o dondurmalardan yemeden dönsün. Bende iz bırakmayan dondurma konusunu uzatmadan yemeklere geçmek istiyorum.

Enginar ve Mantar

Yeğenimin nikahı için İtalya’ya gitmek durumu hasıl olduğunda vize için bir kaç kez İtalyan konsolosluğu yollarını arşınladım. Bu arada hayatımdaki en sıkıntılı vize işlemlerini gerçekleştirdimi söylemeliyim, İtalyanlar ne para gözmüş meğer. Öyle gazete telifleri falan kesmiyor onları bilesiniz. Neyse, konsoloslukta yemek yazarı olduğumu anlayınca bir kaç görevli etrafıma yanaştı, eee ne yiyeceksiniz bizim memlekette soruları gelmeye başladı… Bol bol mantar ve enginar yiyeceğimi söylediğimde de şaşırdılar. Nereden biliyorsunuz herkes pizza için gider İtalya’ya dediler. E, o kadar olsun, dersimi çalışıyorum elbette. Onlara da dediğim gibi Roma’da bulduğum her fırsatta mantar ve enginar denemeleri yaptım. Zaman darlığından gruptaki herkesin tabağına musallat olup, daha fazla lezzet denedim. Çok çok yemek tattım. Elbette bir defa ile detaylı yorumlar yapmayacağım ama genel olarak şunu söylebilirim ki, Roma’da sıradan hatta kötü sayılabilecek yemeklere rastlama olasılığınız az değil. Öyle dendiği gibi “Roma’da her yerde yemekler müthiş” durumu yok. Turistik yerlerden uzak durun ve otantik, geleneksel mutfağı olan yerleri bulun. Lezzet açısından benim için gerçek bir altın madeni olan Yahudi gettosuna mutlaka gidin ve orada Gigetto’da kızarmış enginar, adaçaylı işkembe yiyin. Bu önerimi not defterinize mutlaka kaydedin. Aynı bölgede “Beppe” isimli peynir evini sorun, soruşturun ve mutlaka bulun. İnanılmaz ekmekler, girsiniler ve elbette nefis yıllanmış parmeciano ve çeşit çeşit peynirlerle öyle büyük bir keyif alacaksınız ki, size o ana kadar Roma sokaklarında yediğiniz üçüncü sınıf pizzaları unutturacak.

Pardon Pizzayı Unuttum!

Roma sokaklarında hemen tüm İtalyan bölgeleri gibi her an karşınıza pizza çıkabiliyor. Sokak pizzası satan yerler hemen her köşe başında var. Bu pizzalar birbirinden lezzet olarak çok farklı. Hemen her önüme çıkan yerde bir parça pizza denedim ve içlerinde en çok havaalanında burnumu bükerek ısırdığım pizzayı beğendim!

Roma’da beni hayal kırıklığına uğratan sofralarında domates, fesleğen gibi taze malzemelerin yer almaması oldu. Hamur odaklı bir mutfakları olduğunu sağır sultan bile duymuştur ama özellikle kekik ve fesleğenin her yemekte, salatada fışkıracağını düşünmüştüm, öyle bir durumla karşılaşmadım.

Roma’da sokak yiyecekleri demek makarna, pizza ve bol bol tatlı kurabiyeler yani bol bol hamur işi demek. O yüzden, Roma’ya giderseniz her öğün mutlaka salatanızı yiyin ki sindirim sisteminiz hamur işleriyle boğulmasın. Üstelik salataları gerçekten nefis!

Aydan’ın “En” leri

En Güzel Yemek: Gigetto’da Kızarmış enginar, kabak çiçeği ve mezgit balığı

En Güzel Salatası: Bol bebek rokalı ve tereli, iri rendelenmiş parmesanla servis edilen çiğ bebek enginar salatası

En Güzel Pizza: Margarita!

En Güzel Atıştırmalık: Domates ve fesleğenli, bol sarımsaklı klasik Bruchetta

En Güzel Makarnası: Özellikle enginarlı makarna ama iyi bir yerdeyseniz hemen her makarnaları harika.

En Güzel Dondurma: Dondurulmuş meyve sandviçler “Frutta Ripiena” deniyor.

En Büyük Hayal Kırıklığı: Her köşede bol bol olan sandviç büfelerindeki sandviçlerin lezzetsizliği.

Türkiye’de En Yanlış Yapılan Lezzeti: Carbona sosu! Mutlaka iyi bir makarnacıda carbona soslu makarna deneyin, Türkiye’de asla karşılaşmadığınız bir lezzet çıkacak.

En Etkileyici Tarihi Kalıntı: Ortaçağ’da kliseye dönüştürülen, tanrıların tapınağı Pantheon.

Dönüşte alınması gereken en iyi lezzetler: Sakın turistik yerlerdeki renkli, minik paketli makarnaları almayın, gereksiz pahalı. Havaalanı bunları almak için en ideal yer. Buradan Truffle’lü ev yapımı makarnalar alın. Roma sokaklarında herhangi bir marketten de vakumlu peynirler alın.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN