Aydan Üstkanat | GEZİ - SAMOTRAKİ
GEZİ

SAMOTRAKİ

Samotraki’den Kalimera!

Sıcaklar çıldırtıyor ve kalabalık içinde olmak içinizden gelmiyorsa, rotanız Samotraki’nin el değmemiş kıyıları olsun.

Saroz Körfezi’ne geldiğinizde denize doğru bakın. Karşıda puslu ve kocaman bir tepe göreceksiniz. İşte bu tepe Samotraki adasının en yüksek tepesi “ay” anlamına gelen Saos dağı. Samotraki gerçek anlamda “umru” değil ada. Yunanistan’da yer yerinden oynasa ne zaman haber alırlar emin değilim. Kimsenin ne haberle, ne giyim kuşamla ne teknolojiyle ilgisi var. Elinde tabloid veya telefonda sosyal medya ile uğraşan kimse yok. Adada kredi kartı kullanımı bile çok nadir.

Thasos’a gittiyseniz yolu biliyorsunuz

Tıpkı Thasos’a gider gibi İstanbul üzerinden Tekirdağ ve Malkara karayoluyla İpsala sınırından geçmeniz gerekiyor. Ege veya Akdeniz’den gidecekseniz uçağı tercih etmek daha kolay olabilir. Sonuçta Alexandrapoli limanına ulaşmanız gerekiyor. Arabalı vapur adaya 80 dakikada ulaşıyor. Feribot sabah saatlerinde kalkıyor, önceden mutlaka saatleri öğrenin, hatta biletinizi alın.

Adada kredi kartı kullanımı olmadığından yanınızda nakit para olmasına dikkat edin. Kiralık odalar, pansiyon ve apart otellerde gecelik konaklama yerine ve niteliğine göre ortalama 20 ile 100 euro arası. Kamp alanları ile bu rakamı daha da düşürebilmek mümkün. 

Resim 3 (üstte) Samotraki adasında karayolu sonu (Adanın burnu)

Resim 4 (altta) Paşa Plajı

Ormanlar, şelaleler, keçilerin eşlik ettiği kara yolları

Limanda feribottan inince Kamariotissa köyüne adım atıyorsunuz. Çok sevimli değil, hatta hiç sevimli değil. Kıyıda bir tane güzel bir kafesi ve birkaç eski püskü kahvesi var. Burada konaklama veya gezmek için herhangi bir tesis veya çarşı yok. Ara sokaklarda bir kaç butik ve ekmek fırını var. Neredeyim ben dedirtecek bir yer ama endişelenmeyin. Biz adada sekiz gün kaldık ve sıkılmadık. Tabi sessizlikten ve doğadan hoşlanıyorsanız.

Limanda araba kiralayabilirsiniz biz kendi arabamızla gittik. Tüm bunlar belki de adayı tercih etmemek için birer neden. Sanırım bu yüzden adada az Türk var. Neyse şimdi limandan adanın kuzeyine yani sağa doğru gitmeye başlayalım. Tam 6 km sonra karşımıza Hora tabelası çıkıyor. Hora köyü adanın en keyifli yeri. 1300-1400 yılları arasında adayı yöneten Gattilusi Ailesi döneminden kalma Ceneviz kalesi hala ayakta, gezebilmek mümkün. Buradaki estetik evler adanın başka yerinde yok. Koca bir termal tesisin olduğu Therma köyü de adanın en büyük üç köyünden biri. Burada daha çok kampçılar ve termale gelen turistler kalıyor. Köyün yamaçlarında bolca pansiyon ve otel var. Üniversite öğrencilerinin tatil noktası. Bu bölge hayli hareketli. Adanın en büyük (bize göre bakkal dükkanı) marketi de burada.

Ada, volkanik olduğundan kıyıları yuvarlak taşlarla dolu. İnce kumlu az sahili var. Adanın etrafını tamamen çevreleyen karayolu yok. Konaklamak için adanın ortalarında bir yer seçin. Biz Archondissa boutique aparth otel’de kaldık ve gayet memnun olduk. Sabahın ilk ışıklarında iki adımda denize girebileceğimiz sakin bir yerdi aradığımız. Havuz ve çocuk sesi istemediğimizden bizim için uygundu. Yalnız odaları mutlaka kontrol edin üç tip oda var. Bizimki çok güzeldi ama kötü odalar da var.

Adayı zaman kaybı olmadan dolaşmak veya az kilometre yaparak yemeğe gitmek için Palepoli ve Therma arasındaki konaklama yerlerini tercih edin. Buradan hem adanın diğer tarafına, hem Hora köyüne, hem de şelale ve müzelere rahat gidersiniz.

Nehirler, şelaleler su kaynakları bol. Vahşi doğası, termal kaynaklarıyla diğer Yunan adalarından farklı. En büyük ve ünlü şelalesi “Fonias” ın tabelasını gördüğünüzde arabayı ağaç altına, gölgeye park edin. Buradan yaklaşık 40 dk’lık bir yürüyüşle Fonias deresinin şelalesine ulaşabilirsiniz. Yol size sapa ve tenha gelecektir, korkmayın, tehlikeli değil. Yürüyüş yapanlar sayesinde kendiliğinden bir yürüme hattı., küçük bir patika oluşmuş. Sadece yürüyüş için doğru ayakkabınızın olması gerekiyor. Aksi takdirde tatsız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.. Şelaleye vardığınızda atın kendinizi buz gibi suya, şahane hissedeceksiniz! 35 metre yükseklikten düşen su gerçekten buz gibi. Şelaleyi görmek için bu suya girmeniz veya karşıya geçip tepeye tırmanmanız gerekecek. Adanın bu bölümünden sonra yerleşim hemen hemen hiç yok, Fonias şelalesi sonrasına el değmemiş bir bölge demek mümkün (Resim 2).

Suyunun bol olması asırlık ağaçları, hayvan popülasyonu, doğa ve yeşilliği sürekli besliyor. Yerleşim yerleri birbirine uzak. Araba yoksa mutsuz olursunuz. Yollarda bol bol keçi göreceksiniz. Aracınızı özellikle Therma bölgesinde çok yavaş kullanın çünkü burada öğrenciler yollarda yürüyor. Ada içinde otobüs olmadığından yürüyerek veya otostop yaparak tatillerini geçiriyorlar. Geceleri eğlenebileceğiniz tek yer Therma’nın eski limanı. Orada gece öğrenciler toplanıp ateş yakıyor ve şarkı söylüyor. Bunun dışında eğlence beklentiniz olmasın. Yemekten sonra doğru otele.

Therma köyünü görmeye giderseniz, yemek yememiş olun. Ana caddeden termal tesise saptığınızda soldaki ikinci yoldan ilerlerseniz arka arkaya iki lokanta göreceksiniz. İlk karşılaşacağınız T’avpanov taverna, biraz daha ilerlerseniz daha al benili bir restoranla karşılaşacaksınız. Biz T’avpanov’da yedik, diğerini denemedik. Köhne ve basit bir yer ama yemekler tertemiz, günlük ve çok lezzetli. Öğle yemeği için ideal. Sanırım bir gün tekrar adaya gidersem tadı damağımda kalan domates dolması yemek istediğim ilk şey olacak.

O zaman neden Samotraki derseniz

Sessizliği ve sadeliği sevenlere göre bir ada. Masmavi denizi ve taptaze günlük balıklarıyla benim için cennet. Diğer Yunan adaları gibi kalamar, ahtapot balıkçılar tarafından bol bol getirilmiyor. Biliyorsunuz adalara ahtapot, balık ve diğer deniz ürünleri balıkçılar tarafından getiriliyor. Sanmayın ki o yediklerinizi adalarda avlıyorlar bir çoğu dışarıdan geliyor. Ama burada denizden ne çıkarsa sofrada o var. Günlük balıklar, dolmalar, sulu yemek ve güveçler çok iyi. Bu arada ödediğiniz hesap, diğer adalardan az değil. Hatta biraz daha yüksek gelebilir ama porsiyonlar büyük ve hijyen.

Resim 4 (üstte) Hora köyü

Resim 5 (altta) Hora köyü

Resim 6 Hora köyü/1900 taverna

Resim 7 Hora köyü / Noveçento Pizza

Resim 8 Therma köyü / Tovpanov Taverna

Mutlaka Yapın

Adanın kuzey bölgesi:

KARYDIES

Adada keçi eti ağırlıklı besleniliyor. Keçi etinin en iyisini burada yiyebilirsiniz. Taş fırından çıkan taptaze ekmek ve pideleri, ev yemekleriyle asma altında serin ve tertemiz bir kır havasında keyifli bir öğle yemeği.

NE YİYELİM? Biberiyeli keçi eti ve güveçte iri kuru fasulyeyi mutlaka deneyin.

Adanın orta bölgesi: 

1900 TAVERNA

Sahilden içeriye 3km lik bir karayoluyla Hora köyüne gitmeniz gerekiyor. Asırlık çınarın serin gölgesinde ve muhteşem manzaraya kartal gözüyle bakan 1900’de beklentiniz lezzet konusunda çok yüksek değilse keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

NE YİYELİM? Enginar mevsimindeyse enginar dolmasını mutlaka deneyin.

Adanın güney bölgesi:

PACHİA AMMOS PLAJI

Burası kumlu tek plaj. Büyük bir tesisin yer aldığı plajda restoranın balık ve salataları tertemiz, taptaze

NE YİYELİM? Tüm günlük balıklar, midye ve salata

AKROGİALİ

Pachia plajına gelmeden aynı yol üzerinde Lakoma plajında yer alan Akrogiali bir aile işletmesi. Aynı zamanda bir kaç kiralık odası da mevcut. Yemekleri günlük ve çok lezzetli.

NE YİYELİM? Kurubörülceli ahtapot salatası, balık ve midyesi özellikle denenmesi gereken lezzetler.

Üstteki resim (Resim 9) soldan sağa: Akrogiali Taverna/Barbun balığı ızgara ve Kuru börülceli ahtapot – Kariydies Taverna/Güveçte feta ve bonbay fasulye

Alttaki resim (Resim 10) Kymata Taverna/Deniz mahsullü makarna

Aydan’ın Yıldızları

Güveçte kurufasulye ☆☆☆☆☆ Kariydies Taverna

Keçi eti tandır ☆☆☆☆ Kariydies Taverna

Mezeler ☆☆ 1900 Taverna

Butter beans in the oven (Bombay fasulye) ☆☆☆ 1900 Taverna

Domates dolması ☆☆☆☆☆ T’ovpanov

Aydan’ın ilk 5’i

Denenmeli

Karydies Tavernada Güveçte kuru fasulye

En güzel restoran

Akrogiali

En güzel yemek

Adanın tam ortasında kalan T’ovpanov Taverna’nın tüm ev yemekleri, özellikle dolmaları

Akrogiali’nin kuru börülceli ahtapot salatası

En güzel deniz

Adanın tüm kıyıları temiz. Taşlı, pırıl pırıl bir suyu var

Deniz kenarında uzo, balık için en doğru adres

Paleapoli yolu üzerindeki Kynata Taverna (Deniz mahsullü spagettisi de çok lezzetli)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BLUEBERRY - YABAN MERSİNİ

BLUEBERRY - YABAN MERSİNİ

Blueberry yani yaban mersini Bu küçük ama güçlü minnoş taneler nam-ı diğer "süper yiyecek", inanı ...
DEVAMINI OKUYUN
KAĞITTA PİLAVLI SEBZELİ SOMON

KAĞITTA PİLAVLI SEBZELİ SOMON

Bir gün önceden kalan iki kaşık pilavla ne yapılır? Eve giderken somon alınır ve Koroplast’ın piş ...
DEVAMINI OKUYUN
BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN