Aydan Üstkanat | GEZİ - SAN SEBASTIAN
GEZİ

SAN SEBASTIAN

Yemeğin Mabeti San Sebastian

İyi yemek peşindeyseniz, dünyanın en önemli gastronomi kentlerinden biri olan San Sebastian’da cennette hissedeceksiniz

San Sebastian’a Bilbao’dan ortalama bir saatlik bir otoban yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Şehir küçücük, zengin ve sempatik. Baskça adı Donostia olan San Sebastian, İspanya’nın Fransa sınırına yakın bir bölgede. Denizi, plajı, havası, suyu tertemiz keyifle yaşanacak bir şehir. Tabi paranız bolsa; çünkü bu kent en pahalı kentlerden biri. Yemek denince metre kareye bir tane Michelin yıldızlı şef düşüyor. Bu yemekleri tatmak isteyenler restoranlara aylar önce rezervasyon yaptırıyor. Yine de tüm bu söylediklerim gözünüzü korkutmasın. Çünkü gezgin ruhlu, iyi yemek sevenler için yine de bütçeyi fazla zorlamadan adedi 1-3 euro arası değişen leziz lokmalık tadımlıkları her Pintxos (Pinçoz) barda bulabilmek mümkün.

Gastronomik konumu ve coğrafyasıyla her geçen gün biraz daha popülaritesi artan, sahil boyunca uzanan “Belle Epoque” stili görkemli yapıları, denizin ortasında yükselen görkemli kayalıklarıyla farklı bir ruh yakalayacağınız bu Bask şehrinin sokaklarında lezzet avına çıkmak inanılmaz keyifli.

Lokmalık tadın ki mide krizi yaşamayın

San Sebastian’daki Michelin yıldızlı restoran sayısından bahsetmiştim. Burada dünyanın en iyi şefleri bulunuyor ve içlerinde de en ünlüsü elbette üç yıldızı olan şef Juan Mari Arzak. Başka kimler var? Bir diğer üç yıldızlı şef Martin Berasategui’in yemeklerini tadabileceğiniz dünyanın en iyi restoranı kabul edilen Restaurante Martin Berasategui,

Bence ilk gün turizm ofisinin düzenlediği iki saatlik “Sabores de San Sebastian” (San Sebastian Lezzetleri) turuna katılın. Böylelikle şehrin sokakları hakkında bir fikriniz olacaktır. Şehirde üç tane en üst seviyede (üç yıldızlı) olan tam 16 Michelin yıldızlı restoran bulunuyor. Ne kadar uğraşsanız da tüm restoranlara gitmeniz pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden San Sebastian’a üç günlük bir gurme gezi gayet tatmin edici olabilir.

Ağzına kadar pintxos dolu barlar

Patates, mantar, füme balıklar bu barlarda şekilden şekle girerek olağanüstü lezzetler olarak karşınıza çıkıyor. Çeşit olarak o kadar fazlalar ki içlerinden birini veya bir kaçını tercih etmek inanın hiç de kolay değil. Özellikle de barlar tıka basa insan doluyken. Açsınız, Alice Harikalar Diyarında misali müthiş albenili kanepeler önünüzde dağ gibi duruyor ama sağınız solunuz o kadar çok insan kaynıyor ki odaklanıp hangisini seçeceğinize karar verene kadar barmen sizinle ilgilenmekten vazgeçip arkanızda duran adama tabaklar uzatmaya başlıyor. Durum tam olarak bu San Sebastian sokaklarında. Her iki tarafı pinços barlarla şekillenen dar sokaklar yiyecek ve insan kaynıyor. Füme edilmiş domuz etleri, balık ve sebzelerle hazırlanan tabaklar gözünüzü doyurmanın ötesine taşıyor yemek yeme seramonisini. Kafa karıştıran, kimisini tattığınızda hayal kırıklığı olabilecek afili kanepeler önünüzde yığılıyken size şunu tadın demek çok anlamlı olmayabilir. Çünkü içlerinden maksimum yiyebleceğiniz kadarını zaten tadacaksınız biliyorum ama yine de size bölgeye özel zeytinleri, mantarları, ahtapot, patates ve biber kızartmasını tatmadan dönmemenizi tavsiye etmek isterim.

Yazıyı tüm dünyada dillere destan tatlısından bahsetmeden bitirmek olmaz. La Vina pinços bara özel, La Viña pastası, Donostiarra restoranının sahibi Santiago Rivera’nın eseri. Sizler onu “San Sebastian Cheesecake” olarak tanıdınız. Üst kısmı karamelize, içi yumuşak, neredeyse sıvı olan çok güçlü bir fırınlama ile üzeri kabuk tutturularak karemelize edilen bir peynir keki. Mükemmelliğe ulaşmış bir lezzet ve kendi versiyonunuzu evinizde de yapmak zor değil. Yıl 2017 ve bu basın gezisinden dönerken uçakta meslektaşlarım tatlıyı çoktan nasıl yapacaklarını konuşmaya başlamıştı. İşte o gün bu tatlının Türkiye’de hayat bulmasının miladıdır, tarihidir. Bizde San Sebastian cheesecake olarak ünlensede lütfen asıl adını unutmayın “La Viña pastas”. Eğer San Sebastian’a giderseniz o küçük bara mutlaka uğrayın ve orjinalini tadın.

Aydan’ın Yıldızları

Cheesecake ☆☆☆☆☆ Sadece Bar La Vina’da bulabilirsiniz. Saat 17:00’de kapanıyor.

Marine edilmiş zeytin ☆☆☆☆ Tüm pintxos barlarda bulabilirsiniz. Çekirdek yerine koyulan ançuezle muhteşem.

Ördek ☆☆☆☆☆ Michelin yıldızına sahip Mirador de Ulia’da

Midye ☆☆☆☆ La Cueva Bar

Bar Nestor ☆ Birçok web sitesinde yemeniz gerektiği söyleniyor ama benim için hayal kırıklığı

Aydan’ın ilk 5’i

Denenmeli

Çeşit çeşit pintxoslar

En güzel restoranlar

Hemen hemen tüm Pintxos barlar favorim

En güzel yemek

Hemen tüm Pintxos barlarda bulunan atıştırmalıklar gayet iyi. Zeytin, ahtapot ve deniz kestanesi atıştırmalıklarından yemeden dönmeyin.

En güzel Pintsox Barlar

La Cueva, Gandarias, Ne Stor

En güzel tatlı

Bar La Vina’nın cheesecake’i. Bu tatlının özelliği tabanının olmaması ve üzerinin hafif yakılması.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN