Aydan Üstkanat | Kitaplar

@oburvemutlu Un kitabı başucumda duruyor, bazen içim sıkıldığında, bazen yorucu bir gün geçirdiğimde sadece fotoğraflara bakıp mis gibi kâğıt kokusunu içime çekiyorum. Bizler gibi mesleğinin başındaki pastacı/aşçılara ve profesyonel ruhla yemek yapıp fotoğraflayan sosyal medyadaki harika kadınlara örnek oldu ve hep daha fazlasını paylaşmaya devam ediyor. @pastalin Mutfak benim için aşk, aşkı doğru tanımlayan ve bu yolda neler olabileceğini sınırsızca paylaşan nadir insanlardan biri Aydan Üstkanat. @nurhansenturan 38 yıllık mutfak tecrübemi ben de sosyal medya sayesinde paylaşıyorum. İyi ki Aydan’ı görmüşüm buralarda. @birtutammutfak Kendime inanma sebebim, başarma gücü buldum onunla. Hep inandığım yolda kendim gibi olmanın önemini yeniden kavradım. @chefselcukceylan Bilgisini cömertçe paylaşmaktan çekinmeyen; yaptıkları bir kenara, henüz yapmadıklarının peşinde koşan üretken, tutkulu ve güç simgesi bir kadın. @malaymancar Hiç görmeden sanki yıllardır tanışıyormuş gibi. Bazı şeyler sonradan olmaz, onunla doğulur. Aydan mutfak için doğmuş! @sevgiertasmiz Sofra, damak ve zihin hazlarının birleştiği bir mekândır. Aydan Üstkanat bunu en iyi yansıtanlardan.


AYDAN ÜSTKANAT'IN BASIN MATERYALLERİNE BURADAN KOLAYCA ULAŞABİLİRSİNİZ.

08

MEVSİMİNDE YEMEK 365

Kitap, mevsim malzemelerini hatırlatırken, onları yaratıcı biçimde kullanma konusunda ilham veren gerçek bir rehber. Çok yiyor ve hayatımızı yemek odaklı hale getiriyoruz. Ancak yiyeceklerin nasıl yetiştiği konusuyla ilgilenmeyi unutuyoruz. “Mevsiminde Yemek 365” beş bölümden oluşuyor; İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve Anadolu’nun az bilinen meyveleri. Her bölüm başında o mevsime ait meyveler ve sebzeler detaylı olarak anlatılıyor. Ana temasını mevsimine uygun sofralar ve yemek tercihlerinin oluşturduğu kitapta tanıdık malzemelerle farklı yemek tarifi örnekleri de sunuluyor.

Yenilenmiş basım, cilt kapak
Basım Yılı: 2022
Sayfa Sayısı: 248

MEVSİMİNDE YEMEK 365
YAP YE PAYLAŞ

07

YAP YE PAYLAŞ

Mevsiminde sebze ve meyve, özgün tarifler, muhteşem fotoğraflar. Hepsi de pratik, uygulanabilir ve kolayca ulaşılabilir. Ancak bu kitabın temel bir farklılığı daha var. Aydan Üstkanat sosyal medya üzerinden oldukça titiz seçkilerle bir araya geldiği takipçileri ve takip ettikleriyle farklı bir sinerji yaratıyor. Ve özgün tarifler ve paylaşımların sahipleriyle kocaman bir aile oluşturuyor.

Basım Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 392

06

ŞEKERSİZ

Türkiye'de ilk kez gıdaların GI (glisemik endeks) değeri dikkate alınarak yapılandırılmış tarifeleri olduğu bir kitaptır. İlk basımı 2015'de yapılan kitabın güncellenmiş halidir. Sadece şeker sorunu değil, sağlıklı yaşamayı ilke edinmiş herkes için bir baş ucu kitabı. Doğru beslenmeyi iyi anlamak ve sürdürülebilir hale getirmek için masanızda gerekli olan bir eser.

Basım Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 224

ŞEKERSİZ
UN TARİHİ | TARİFİ

05

UN TARİHİ | TARİFİ

Un bütün sessizliğiyle tezgâhınızın üzerindeyken, eklediğiniz her damla su ona hayat katmaya başlar. Ateşin gücüyle pişmeye başladığında mis gibi kokusunu duyarsınız. İşte bu koku tıpkı bana hissettirdiği gibi milyonlarca insana kendini iyi hissettirir. Çünkü bu hayatın büyüsüdür! Kitapta, Üstkanat’ın mutfağından en önemli reçeteler ve dünya mutfaklarına ait sır tarifleri bulacaksınız. Kitap, iki senelik bir çalışmanın ürünü. Tarifleri uygularken korkmayın, içindeki her tarif defalarca yapılmıştır, sonuçları garantidir. Hem ilkinde başaramazsanız bile ikincisinde başaracaksınız, inanın ve göreceksiniz ki, her seferinde daha da iyi yapacak ve giderek unla suyun aşkına tanıklık etmekten büyük keyif alacaksınız.

Basım Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 267

04

ARTMAZSA YETMEZ

“Artmazsa Yetmez” sözünü kendisine ilke edinen ve hamurunda almaktan çok vermek olan Söke Un’un kurucusu ve sahibi Halil K. Fırat’ın sofrasından tarifler bu kitapta okuyucu ile buluşuyor. Türkiye un pazarının en güvenilir markalarından biri olan Söke’nin Halil K. Fırat’ın ölüm yıldönümü ve 50. kuruluş yılı anısına yayınlanan kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Ayla Türksoy’un röportajlarını yaptığı Söke Un ve Halil K. Fırat’ın hayatı, ikinci bölümdeyse Aydan Üstkanat’ın yemek stilistliğini yaptığı ve fotoğraflarını çektiği Fırat ailesinin sofrası. 

Basım Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 200

ARTMAZSA YETMEZ
MEVSİMİNDE YEMEK

03

MEVSİMİNDE YEMEK

Gourmand tarafından 2014 “En İyi Şef Yazar” seçilerek dünyaya adını duyuran Aydan Üstkanat; 3. kitabı “Mevsiminde Yemek” ile unutulmaya yüz tutmuş mevsimsel ürünleri yeniden sofralara taşıyarak sıklıkla kullandığımız malzemeleri ezber dışında nasıl kullanabileceği konusunda ilham verecek tarifleri okuyucusuyla paylaşıyor. Günümüzde hazır yiyeceklerin, kimyasalların ve rafine gıdaların tüketilmesine bağlı olarak sağlık sorunları artıyor. Beş bölümden oluşuyor; İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve Anadolu’nun az bilinen meyveleri. Her bölüm başında o mevsime ait meyveler ve sebzeler detaylı olarak anlatılıyor. Ana temasını mevsimine uygun sofralar ve yemek tercihlerinin oluşturduğu kitapta tanıdık malzemelerle farklı yemek tarifi örnekleri de sunuluyor.

Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 260

02

ŞEKERSİZ

Sağlıklı beslenmek isteyenler ve şeker kullanmayı tercih etmeyenler için bu alanda öncü ve ilk örnektir. Lezzetten taviz vermeyen bu kitabın içeriğindeki tarifler, reaktif hipoglisemi hastaları ve beslenmesine özen gösterenler için hazırlanmıştır. Bu kitap Aydan Üstkanat’ın reaktif hipoglisemi hastası olduğunu öğrendiğinde kendine sağlıklı bir gurme mutfak yaratma arzusundan doğdu. Çikolataya düşkün, pilavdan vazgeçemeyen Üstkanat, o güne kadar elinde bulunan binlerce tarifi çöpe atarak, hem sağlıklı hem de çok lezzetli yepyeni reçeteler ortaya çıkardı. Bu tarifler tek tek yapılarak lezzetleri test edildi ve Üstkanat’ın doktorları tarafından onaylandı. Sonuçta şekerSİZ isimli bu kitap ortaya çıktı. Amaç hem doğru beslenmek, hem de lezzet keyfinden vazgeçmemek.

Basım Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 218

ŞEKERSİZ
YEMEK REHBERİ

01

YEMEK REHBERİ

Bu kitap, mutfak araç gereç ve gıdalar hakkında geniş bilgiler veren, bol fotoğraflı 250 tariften oluşan bir kitaptır. Tarifler dünya mutfaklarından ve Türk yemeklerini içeren geniş bir yelpazeden oluşmaktadır.

Basım Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 540