Aydan Üstkanat | PET SAĞLIĞI - KÖPEKLER VE ÇİĞ KEMİK
KÖPEKLER VE ÇİĞ KEMİK
PET SAĞLIĞI

KÖPEKLER VE ÇİĞ KEMİK

Köpeklerin de tıpkı doğadaki yabani akrabaları olan kurtlar gibi karnivor (etle beslenen) olmaları sebebiyle, yakın geçmişe kadar evcil köpekler genelde sahiplerinin artan yiyecekleriyle beslenmekle yetinmiş, bunların başında da özellikle insanların gıda olarak tüketemediği kemik gelmiştir. Bu nedenle sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı bir çok bölgesinde de kemik simgesi, köpek figürüyle özdeşleştirilerek adeta bir sembol haline gelmiş, köpeğin yer aldığı her alanda kendini göstermiştir; köpek kıyafetleri, aksesuarları, kulübeleri, tasmaları kemik çizimleriyle detaylandırılmış, çizgi film ve romanlarda, resimlerde, karikatürlerde ve filmlerde hep köpekle aynı karede bulunmuştur.

Bu görsel aşinalığın ve oluşturduğu mantalitenin, hayvan beslemedeki gelişme ve ilerlemelerden daha eskilere dayanması sebebiyle, toplumumuzda da ‘köpek kemik yer’ anlayışı yerleşik bir inanç haline gelmiştir. Kemik herşeyden önce köpek için görece lezzetli ama özellikle de dişlerinin kaşındığı dönemlerde bir keyif aracı, bazen de uzun saatler odaklanabileceği bir oyun gerecidir ki sırf bu sebeplerden dahi psikolojisi üzerine olan olumlu etkisini tartışmaya bile gerek yoktur.

Köpek tarafından ısırılırken dişlere uyguladığı mekanik etki sonucunda, diş taşı oluşumunun önlenmesine katkı sağlamasını da kemiğin faydaları arasında saydıktan sonra, besin maddesi olarak kalsiyum dışında bir içeriğe sahip olmadığı söylenebilir. Buraya kadar sayılan artıların tamamını, köpekler için üretilmiş çok çeşitli kemirilebilir kemik formundaki oyuncaklarla, diş sağlığı ürünleriyle, ödül niteliğindeki alternatif yiyeceklerle ve beslenmede ana öğünü oluşturacak kaliteli bir kuru mama ile sağlamak varken; ağızda ısırılmak suretiyle kırılan ve adeta birer bıçak niteliğine kavuşan kemik parçalarının delici ve aşındırıcı travmaları sonucunda diş eti, yutak ve yemek borusu yaralanmalarını, ağız içi apselerini, mide kanamalarını ve barsak delinmeleri ile sindirim kanalının herhangi bir bölümünde meydana gelebilecek tıkanmaları göze almak, bazen operatif müdahalelere rağmen önü alınamayacak sonuçlara neden olabilir.

Üstelik ömrünüz boyunca sayısız köpeği kemikle beslemiş olsanız ve herşey yolunda gitmiş olsa dahi bu bundan sonra herhangi birinin istenmeyen sonuçla yüzleşmeyeceğini garanti etmez. Sadece büyükbaş hayvanların uzun kol kemikleri, onları ısırarak kıramayacak köpek ırklarına, haşlanmak ve köpeğin gözetiminiz dahilinde olması koşuluyla ikram edilebilir.

– Veteriner Hekim Ahmet Geyik –

Dog vector designed by Ddraw – Freepik.com

Bunlar da ilginizi çekebilir!

MICHELIN YILDIZI NE KADAR PARLIYOR?

MICHELIN YILDIZI NE KADAR PARLIYOR?

Michelin Rehberi 2024 İstanbul, İzmir, Bodrum seçkisini açıkladı. Michelin müfettişleri, 15’i İzm ...
DEVAMINI OKUYUN
PUFİ BÖREK

PUFİ BÖREK

Hamur konusunda sanırım başka bir kafa var bende, hastasıyım. Sabah salatam olmadan olmaz ama her ...
DEVAMINI OKUYUN
KARAKÖY POĞAÇASI

KARAKÖY POĞAÇASI

Tüm zamanların en iyi Karaköy Poğaça tarifidir. Rahmetli Ayten teyzemin bu tarifini UN Tarihi | T ...
DEVAMINI OKUYUN