Aydan Üstkanat | SALATA - PANCARLI İNCE BULGUR SALATASI
PANCARLI İNCE BULGUR SALATASI
SALATA

PANCARLI İNCE BULGUR SALATASI

İnce irmik ile yapılan tüm salataları çok seviyorum. Kısır, tabule sık sık yaptığım salatalardır. Özellikle de böylesi nemli, nefes alamadığım, sıcak günlerde. Hem doyurucu hem de besleyicidir, sağlıklı bir tercih!

Bu salatayı ilk kez Food & Travel dergisinin Türkiye yayınları için 4-5 sene önce hazırlamıştım. Zaman içinde biraz değiştirdim Ama genel olarak mantık aynı. Bu süre içinde başka yayınlarda rastlamak ve aynı tarifi başka yerlerde görmek de çok sevindiriciydi, demek ki beğenildi.

Bu salata için aslında pancarın suyu gerekli, hem tatlı lezzeti hem de göz alıcı rengi için. İlk yaptığımda ben öyle yapmıştım. Ama suyunu çıkarmak için haşladığım pancarları da küçük küpler halinde eklemek fena olmuyor. Siz de isterseniz pancarla yoğurtu bir meze hazırlayıp, salatada sadece suyunu kullanabilirsiniz.

Salatamıza gelince, 2 adet pancarın üzerini aşacak kadar su koyup haşlayın. Kabuklarını soyun ve küp doğrayın. Derin bir kaba alıp üzerine bir su bardağı su ve yarım limon sıkın yarım saat bekletin. Pancarları süzün ve suyunu biraz ısıtın.

Yarım su bardağından biraz daha fazla bulguru derin bir kaba alıp üzerine ılık-sıcak arası pancar suyunu ekleyin. Üzerini kapatın, bırakın 10 dk kendi kendine şişsin.

Taze nane, taze kişniş ve bir tutam reyhanı da ince ince doğrayın. Arzu ederseniz biraz taze soğan da ekleyebilirsiniz ama tadı kısırı andırdığından ben eklemiyorum. Suyunu çeken bulgurun üzerine pancarları, tüm bu yeşilliği ve biraz limon suyunu ekleyip karıştırın. İşte bu kadar basit ama inanın çok lezzetli!

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK SEBZE

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK SEBZE

Dün eve bir sepet gelmiş, büyük bir bal markası göndermiş.Sepette bir avuç boncuk Ayşe, az ...
DEVAMINI OKUYUN
MOREL MANTARI

MOREL MANTARI

Son zamanlarda o kadar saçma bilgiler dönüyor ki instagram’da. Neymiş mantar yıkanmaz soyulurmuş. ...
DEVAMINI OKUYUN
METGALA

METGALA

Bir önceki instagram yayınımda anlattım #metgala moda ekseninde oluşan önemli bir bağış günü. Pek ...
DEVAMINI OKUYUN