Aydan Üstkanat | TATLI - KAYISILI KEK
KAYISILI KEK
TATLI

KAYISILI KEK

Bahçedeki kayısı ağacımız ilk senesinde. Hakikaten bol yıldızlı bir maaşallahı hak etti. İlk senesinde ama coştukça coştu… Dalları verdiği meyvelerden neredeyse yerlere değecek. Ben çok meyve yemem, kötü bir alışkanlık. Ama yaz meyvelerinden şeftali, kayısı, vişne dedin mi akan sular durur. Çok severim. Gerçi en fazla, iki, bilemedin üç adet yerim.

Durum bu olunca meyveli reçetelerim çoğaldıkça çoğalıyor. Öyle ya, bir şekilde değerlendirmek gerek bu lezzetli meyveleri. Muhteşem ötesi olan kayısılı kekimin hayat buluşu da zaten böylelikle başladı.

Önce ağaçtan kayısılar toplandı, yıkandı, ortadan ikiye kesildi. Sonra kayısılarla bir bakışma başladı aramızda; dörde mi böleyim, dilimleyeyim mi? Çok düşündüm. En sonunda ikiye kesmeye karar verdim.

Bu sefer de kekin üzerine sıralamak mı, yoksa taban yapmak mı daha iyi olur derdine düştüm. Sonuç, işte karşınızda! Bence tam on ikiden bir kek oldu! Afiyetle…


Malzemeler

20 Adet Taze Kayısı

1 Yemek Kaşığı Toz Şeker

4 Adet Yumurta

200 gr Tereyağı (Oda Sıcaklığında)

1/3 Su Bardağı Pudra Şekeri

1 Paket Kabartma Tozu

2 Su Bardağı Beyaz Un

1 Su Bardağı Ayran (Tuzsuz ve Yoğurdu Çok, Kıvamı Yoğun)

4 Adet Damla Sakızı (Toz Haline Getirilmiş)

Kayısıları ikiye kesip bir yemek kaşığı toz şekerle harmanlayıp kenarıya alın. Oda sıcaklığında olan tüm malzemeleri ise sırasıysa önce tereyağı, pudra şekeri, yumurta, un, kabartma tozu, sakız tozu ve ayran olmak üzere el çırpıcısı ile çırparak karıştırın. Tereyağı uzun, un bölümü kısa karıştırılmalı. Kare bir kek kalıbına malzemeyi döküp, düzelmesi için tabanını, bir kaç kez hafifçe tezgaha vurun. Üzerine yarım kesilmiş kayısıları gelişi güzel yarısı dışarıda, yarısı hamurun içinde olacak şekilde saplayın.

180°C’de 1 saat pişirip soğuduktan sonra dilimleyerek servis yapın. Bekleyecekse asla oda sıcaklığında tutmayın ve dolabta muhafaza edin. Gerekirse mikrodalgada üzerini kapatarak 30 sn ısıtabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN