Aydan Üstkanat | TATLI - ŞEFTALİ SORBE
ŞEFTALİ SORBE
TATLI

ŞEFTALİ SORBE

Şeftalinin, kullanıldığı her tarifte harikalar yarattığını düşünüyorum, belki de ben bu meyveyi çok fazla seviyorum. Örneğin yaz sıcağında buz gibi süzme yoğurdun içine doğranmış şeftali gibisi yoktur benim için.

Sorbe yaparken de bence kullanılabilecek en lezzetli meyvelerden biri. Sorbe az malzeme gerektiren çok basit bir tariftir. Tek zorluğu servise kadar ara sıra çırpmaktır. Gerçi ben sorbe kurallarını azıcık bozup, malzemeleri de birazcık çoğaltıp, hazırlık aşamasını biraz zorlaştıracağım ama sonuca bayılacaksınız…

Şeftalileri soyup blender’dan geçirin. Daha sonra çırpabileceğiniz derinlikte bir kaba alıp, içine pudra şekeri ve yoğurdu ekleyip karıştırın ve derin dondurucuya kaldırın. 1 saat sonra blender’dan geçirin, tekrar derin dondurucuya alın. Bu işlemi yarım saat aralıklarla 4 kez terkaklayın.

Son olarak yumurta akını bembeyaz olana kadar köpürtüp blender’dan geçirdiğiniz şeftalilerle karıştırın, vanilya özünü ekleyin hafifçe karıştırıp son kez dondurucuya koyun. Bu işlemden sonra istediğiniz zaman sorbeyi servisten 2-3 dk önce dolaptan çıkartıp blender’dan geçirip dondurma kaşığı kullanarak kaselere paylaştırın.

Malzemeler

6-7 Top İçin

3 Adet Orta Sert Şeftali

2 Yemek Kaşığı Yoğurt

2 Yemek Kaşığı Kadar Pudra Şekeri

1 Adet Yumurta Akı

1 Çay Kaşığı Sıvı Vanilya Özü

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN
SEBZE AĞIRLIKLI

SEBZE AĞIRLIKLI "ETSİZ" BESLENME

Tatilde hap bilgiye devam!Seviyorsanız anketi tıklayın lütfen.Öncelikle ...
DEVAMINI OKUYUN
BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

Ben neden yemekçi oldum? Araştırmacı, şef ve lezzet cambazı olma hikayem iradem dışıydı. Evrenin ...
DEVAMINI OKUYUN