Aydan Üstkanat | TATLI - ŞEFTALİ SORBE
ŞEFTALİ SORBE
TATLI

ŞEFTALİ SORBE

Şeftalinin, kullanıldığı her tarifte harikalar yarattığını düşünüyorum, belki de ben bu meyveyi çok fazla seviyorum. Örneğin yaz sıcağında buz gibi süzme yoğurdun içine doğranmış şeftali gibisi yoktur benim için.

Sorbe yaparken de bence kullanılabilecek en lezzetli meyvelerden biri. Sorbe az malzeme gerektiren çok basit bir tariftir. Tek zorluğu servise kadar ara sıra çırpmaktır. Gerçi ben sorbe kurallarını azıcık bozup, malzemeleri de birazcık çoğaltıp, hazırlık aşamasını biraz zorlaştıracağım ama sonuca bayılacaksınız…

Şeftalileri soyup blender’dan geçirin. Daha sonra çırpabileceğiniz derinlikte bir kaba alıp, içine pudra şekeri ve yoğurdu ekleyip karıştırın ve derin dondurucuya kaldırın. 1 saat sonra blender’dan geçirin, tekrar derin dondurucuya alın. Bu işlemi yarım saat aralıklarla 4 kez terkaklayın.

Son olarak yumurta akını bembeyaz olana kadar köpürtüp blender’dan geçirdiğiniz şeftalilerle karıştırın, vanilya özünü ekleyin hafifçe karıştırıp son kez dondurucuya koyun. Bu işlemden sonra istediğiniz zaman sorbeyi servisten 2-3 dk önce dolaptan çıkartıp blender’dan geçirip dondurma kaşığı kullanarak kaselere paylaştırın.

Malzemeler

6-7 Top İçin

3 Adet Orta Sert Şeftali

2 Yemek Kaşığı Yoğurt

2 Yemek Kaşığı Kadar Pudra Şekeri

1 Adet Yumurta Akı

1 Çay Kaşığı Sıvı Vanilya Özü

Bunlar da ilginizi çekebilir!

VİŞNELİ MADELİENS

VİŞNELİ MADELİENS

Rafine Şekersiz Vişneli Madeliens 8-9 adetKuru ...
DEVAMINI OKUYUN
ŞAHANE GÖZLEME

ŞAHANE GÖZLEME

4 büyük gözleme için3 sb Kavılca unu1 + 3/4 sb suBir çay kaşığı tuz1 ...
DEVAMINI OKUYUN
AYDAN İÇİN EN'LER LİSTESİ 2022

AYDAN İÇİN EN'LER LİSTESİ 2022

2022 yılının Aydan için ‘en’ ler listesi:Keşfettiğim, izlediğim, denediğim, okuduğum içeri ...
DEVAMINI OKUYUN