Aydan Üstkanat | TEKNİK BİLGİ - PATATES PİŞİRMEDE ALTERNATİF FİKİRLER
PATATES PİŞİRMEDE ALTERNATİF FİKİRLER
TEKNİK BİLGİ

PATATES PİŞİRMEDE ALTERNATİF FİKİRLER

Patatesin yüksek GI’si ve nişastalı bir yapısı vardır. Ancak şekerin, baldo pirincin, beyaz un ve tüm GI’si yüksek besinlerin kapının diğer tarafında kaldığı beslenme düzenimde, patatese aynı tavrı sergilemedim. Bakın "sergileyemedim" değil "sergilemedim" diyorum. Son derece bilinçli bir tercihten bahsediyorum. En azından olabildiğince sağlıklı pişirmeye çalışıyorum.

Patates kendimi şımarttığım anların başrol oyuncusu. Elbette eskisi gibi sık ve fazla tüketmiyorum ama zaman zaman canım çektiğimde de ona mutfağımda yer veriyorum. Dediğim gibi pişirme şekli önemli. Ayrıca sıcakken içerdiği yüksek nişasta ve haliyle GI’nin biraz ılındığında hatta soğuduğunda iyice düştüğünü bildiğimden onu sıcakken tüketmiyorum. Bu ipuçlarından sonra şimdi gelelim patatesi pişirmeye!

Öncelikle bu hafta köy pazarında karşıma çıkan dışı pembe içi normal bildiğimiz patates rengi olan ve satıcının bana “Abla bunlar Karadeniz patatesi” diye sattığı Hollanda kökenli desiree’lerle işe başlıyorum. Elbette bildiğimiz sarı patatesi kullanabilirsiniz, zaten ben de desiree’yi çok ender buluyorum.

Bugün sadece 3 farklı kesme işlemiyle farklı farklı lezzetlendirdiğim patatesler var menüde. İleriki günlerde haşlama veya ızgara olarak da değişik sunumlarını paylaşacağım. Öncelikle fırçalayıp, yıkadığım patatesleri temizliyorum. Fırınlarken her zaman kabukları ile kullanıyorum… Gruplamak gerekirse:

  1. Patatesi incecik dilimleyin, zentinyağ ile harmanlayıp 130°C’de yaklaşık 1-2 saat cips şeklinde kurutun. Fırından çıkarınca 1 saat tezgahta soğutun ve tuz, acı baharatlar serpip karıştırın servis yapın.
  2. Patatasi bir santim kalınlığında halka dilimleyip, her bir dilimi de şerit olacak şekilde tekrar dilimleyin. Zeytinyağı, baharatlar, ezilmiş sarımsak ile harmanlayıp üzerine bolca kepek serpin ve 200°Cde ısınmış fırında 30dk pişirin. Fırından çıkınca üzerine ince kıyılmış maydanoz ve parmesan rendesi serpip karıştırın, servis yapın.
  3. Patatesi boylamasına ikiye kesin çok az zeytinyağı gezdirin ve bu şekilde 220°C’de üzerine kızarana kadar yaklaşık 40dk fırınlayın. Pişen patatesi ister sadece tuz ve karabiber serpip, ister içini aralayıp dilediğiniz malzemeleri ekleyip kumpir gibi karıştırarak (peynir rendesi, sos, avocado, süzme yoğurt vb.) servis edin.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN