Aydan Üstkanat | YEMEK - AYDAN’IN GİRİT KABAĞI DOLMASI
AYDAN’IN GİRİT KABAĞI DOLMASI
YEMEK

AYDAN’IN GİRİT KABAĞI DOLMASI

Ne kadar güzeller değil mi? Renkleri, desenleri, şekilleri olağanüstü. Bu güzellikler sadece “süs” için “Girit kabağı” değiller.

Onları satın almak istediğimde tezgahtaki köylü kadın hazırlıksızdı anlaşılan “yenmiyor ki onlar” dedi. Olsun ben yine de istiyorum deyince de “tamam al, şu kadar lira” diyerek yüksek bir rakam söyledi. Tezgahtakilerin hepsini toplayınca da elimden iki tanesini geri alıp “yok yok bunlar bende kalsın” dediğinde aslında satmaya pek de niyeti olmadığını anladım, gülüştük. Yan tezgahtakiler ise koptu… Kesinlikle çok keyifli bir alışverişti!

Nereden mi buldum onları? Sebze konusunda şanslıyım. Çünkü oturduğum yere çok yakın, haftanın bir günü kurulan “köy pazarı” var. Sarıyer’e yakın Gümüşdere’nin köylüleri kendi yetiştirdikleri hormonsuz, ilaçsız hasadlarını pamuk çuval serilmiş tezgahlara koyup sergiliyor.

Toplam onbeş, yirmi köylünün tezgahı oluyor. Hemen hemen hepsi de aynı şeyleri satıyor; mevsim ne verdiyse! Oradan hem mevsim sebzelerini rahatlıkla takip edebiliyorum, hem de en güzellerini alma şansım oluyor. Bir kaç haftadır da (bugün tarifini vereceğim) tezgahlarını bu orta boy (Girit kabağı için oldukça irice aslında) yemyeşil, yakışıklı kabaklar gözüme takılıyor. Tam mevsimi ve tam bir kabak cenneti şu aralar o tezgahlar.

Malzemeler

10 Adet Dolma İçin

5 Adet Girit Kabağı

2 Adet Pırasa

1 Adet Domates

1 Su Bardağı Pirinç veya Bulgur

Harcın Oranına Göre Bolca Taze Nane ve Maydanoz

Yeteri Kadar İzmir Tulumu Rendesi

Zeytinyağı

Tuz ve Karabiber

Öncelikle kabakları yıkayıp tam ortadan ikiye kesin. İçlerini tahta bir kaşık kullanarak oyup ve iyice tuzlayıp tam 8 saat buzdolabında bekletin. Kabağın içinden oyarak çıkardığınız tohumsuz kısımlara da aynı işlemi yapın. Geceden yapabilirsiniz.

Kabakların varsa sap kısımlarını tepside düzgün durması için biraz kesin. Pırasayı incecik doğrayıp zeytinyağında kavurun, ayırdığınız kabak parçacıklarınıda tavaya alın. İçine yıkanmış, suyu süzülmüş pirinci ekleyip kavurmaya devam edin. Pirinç suyunu salıp tekrar çektiğinde ki, yüksek ateşte bu yaklaşık 3-4dk sürecektir, ocaktan alın.

Maydanoz ve naneyi incecik kıyıp, domatesin kabuğunu soyun ve küçük küpler halinde kesin. Malzemenin tamamını tuz ve karabiber serperek pirinçe ekleyip karıştırın, tuzunu kontrol edin. Harcı kabakların içine paylaştırıp tencereye yerleştirin. Bir su bardağı su ve zeytinyağı gezdirip 40dk kısık ateşte pişirin. Pişen kabakları dikkatle küçük bir fırın tepsisine alın, üzerine peynir rendesi serpiştirerek 180°C’de 20dk daha pişirip, sıcak veya ılık olarak servis yapın.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN