Aydan Üstkanat | YEMEK - GILNIŞ / ÇEÇEN MUTFAĞI
YEMEK

GILNIŞ / ÇEÇEN MUTFAĞI

Buyurun Çeçen Sofrasına

Hungubuş, gılgınış, haldımış, kurzunuş, ceplegış, danlış, kırzınış! Nasıl, kulağa ilginç geliyor değil mi? Bu saydığım tüm yemekler Çeçen mutfağından…

Temizlik günü genellikle çekim günüme rastlar. Hoş haftanın en az üç günü bende zaten çekim vardır. Sevgili Nuray’la çekimler bittip, işler hafiflediğinde tüm hazırladıklarımı oturup, afiyetle yeriz. Sever yemeklerimi, hepsini tek tek öğrenir ve evinde de dener. Kendisi oldukça marifetli bir Çeçen kızı.

Geçen gün bana “Çeçen mutfağından yemek bilir misin?” diye sordu “Hiç bilmem Nuraycım, hadi bir dahaki sefere sen yap, beraber yiyelim” dedim. Bir sonraki hafta eve gelir gelmez hemen mutfağa girip, bana en sevdiği Çeçen yemeğini yapmak için kolları sıvadı. Unutmamış!

Ben de bir tabure çekip onu seyrettim ve hungubuş (sıvı yumurtalı sütlü, hamur bohçası), kurzunuş (çeçen mantısı), haldımış (sarımsak soslu haşlanmış hamur), ceplegış (gözleme benzeri), danlış (sakatetli mantı), kırzınış (salçalı boncuk mantı) gibi kulağa ilginç gelen isimleriyle Çeçen yemeklerini bir bir öğrendim. Açıkçası en çok hungubuş’tan etkilendim. “İncecik bir hamurun içine çırpılmış yumurtalı sütü sıvı olarak nasıl doldurursunuz?” dedim, hadi dolduruldu, nasıl patlamadan haşlanır inanamadım… Bir dahakine bunu deneyeceğim, not aldım.

Çeçen mutfağı hamur ağırlıklı bir mutfak. Anladığım o ki hamur sevmeyen biri için olacak iş değil. Seven ise kendini bu kadar hamur içinde kaybedebilir. Mantıları çeşit çeşit. Her birinin ismi farklı, hamurların kapatma şekli ise nakış işler gibi. Birlikte bir kaç pratik yapıyoruz. Kendisinden koca bir aferin de alıyorum. “İlk kez yapan için inanılmaz” diyor pek gururlanıyorum. Gururlandıkça da daha fazla yardım edip el birliği ile 6 kişilik Gılgınış yemeğini bir solukta hazırlıyoruz. Aslında makarnalarını kendi yapan biri için zor değil, özellikle İtalyanların bazı makarna çeşitleri de aynı teknikle yapıldığından bana yabancı gelmedi, hemen olayı çözdüm.

Gılgınış yapmak eğlenceli, farklı bir tecrübe, bana Macar mutfağını da anımsatmadı değil. Hamurlu yemek sevenlere öneririm.

Star Gazete / 19 Mayıs 2013

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN