Aydan Üstkanat | YEMEK - KADİRLİ SUCUĞU
KADİRLİ SUCUĞU
YEMEK

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonlineaydan ekibi ile @jumboturkiye ‘yle birlikte hazırladığımız ANKA kuşundan her gün bir menü! Lütfen menüler için her gün @aydanustkanat IG hesabını kontrol edin.


ANKA Yemek Birleştirir kitabından iftar sofrası günün menüsü.

Bu menüden öyle bir tarif vereceğim ki muhtemelen bir daha ısıl işlem görmüş market sucuğu almayacaksınız. Kadirli Sucuğu, bu ismi unutmayın. Bu sucuğu önce verdiğim tarifle yapın yiyin. Baktınız baharat dengesi size ters, sonra damak tadınıza göre baharat oranlarını elbette değiştirebilirsiniz. Bir diğer adı "İrişkin Sucuğu" olan bu sucuğun diğer sucuklardan farkı öncelikle taze olması ve bağırsağa doldurulmadan mangal veya ızgarada üzerine bastırılarak pişirilmesi, içine eklenen "çemen" baharatı. Elde edilen taze sucuğu dolapta bir gün dinlendirirseniz çok daha lezzetli oluyor. Kadirli Sucuğu genellikle sumaklı soğan ve domates ile ekmek arasına konularak servis ediliyor. Ben kitapta ektem üzeri yapmıştım. Orijinal sunuma görsel ve lezzet olarak biraz çıta atlattım. İsterseniz sumaklı soğan ve domates eşliğinde ekmek arası ya da tabakta servis edin. Bu videoda sahurda da güzel olabilecek yumurtalı versiyonunu yaptım, öyle veya böyle nasıl servis ederseniz edin bu sucuk gerçekten mükemmel oluyor.


Adıyaman Meyir Çorbası

Malatya Acılı Ayran

Osmaniye Kadirli Sucuğu

Urfa Zingil


KADİRLİ SUCUĞU

Dana Döş Kıyma 1 kg (%35-%40 yağlı)

40 gr sarımsak

20 gr tuz

5 gr karabiber

5 gr çemen baharatı

10 gr kimyon

5 gr yenibahar


Sarımsakları rendeleyip geniş bir karıştırma kabına alın. Üzerine yarım çay bardağı kadar su ve tüm baharatları ekleyip bir çatal ya da çırpma teli yardımıyla karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışıma kıymayı da ekleyip yaklaşık 5-6 dakika kadar yoğurun. Yaptığınız sucuk harcını avuç içinizi dolduracak büyüklükte parçalara ayırıp yuvarlayın ve ağzı kapalı olacak şekilde en az 30 dakika buzdolabında dinlendirin.


Dinlendirdiğiniz sucuğu yüksek ateşte ısınmış bir tavada üzerine bastırarak ve çevirerek kızartın. Sıcakken servis edin.


Tarifi uygulayan, fotoğraf ve video @aydanustkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN