Aydan Üstkanat | YEMEK - OTLU KUŞKONMAZLI KİŞ
OTLU KUŞKONMAZLI KİŞ
YEMEK

OTLU KUŞKONMAZLI KİŞ

Şu aralar yeni kitabım şekerSİZ’in heyecanını yaşıyorum, çok yoğun bir tempoda da çalışıyorum. Sık tarif paylaşamıyorum ama sanmayın ki yapmıyorum! Yapıyorum elbette ama fotoğraflamak için zamanım olmuyor maalesef…

Kiş yapmayı da yemeyi de çok seviyorum biliyorsunuz, aslında çok yakın bir zamanda bu sayfalarda ıspanaklısını da paylaşmıştım. Derseniz ki, yine mi kiş? Ah bu sadece sizin gördüğünüz derim ???? Aslında ben hemen her hafta sonu farklı bir versiyonunu hazırlıyorum, misafir, dostlar iki günde kırıntısı kalmıyor. Çeşit çeşit… Elimin altında lezzetli bir ikram hiç de fena olmuyor, size de alışkanlık edinmenizi şiddetle tavsiye ederim. İç dolgu malzemesi, taban olan hamurdan fazla olduğu için de poğaça gibi (ki onları da severim), kalori ve GI bakımından daha fazla tercih edilmesi gereken bir hamur işidir, bunun da altını çizmek isterim.

Tabi aynı sebeplerde kullandığım un da tam buğday unu. Hani siz de benim gibi hamur işi olmadan duramayanlardansanız, onları biraz daha masum hale getirmeye çalışmanın faydası var zararı yok emin olun!

Şimdi bu kişin tarifini vermeye gelince, çok basit olduğunu söylemeliyim. Herhangi bir poğaça hamurunu taban malzemesi yapabilirsiniz, gevrek olanları tercih edin. İçine biraz sirke, biraz da zeytinyağı koyarak hazırlayabilirsiniz. Dolgu malzemesinin peynirli karışımı ıspanaklı ile oldukça benziyor ama buna ekstra beyaz beynir de ilave ettim, hem de bolca. İçine eklediğim yabani otları ise biraz haşlayıp kesip karışıma ekledim. Neler mi var? Biraz gelincik, biraz ısırgan. Ayrıca içine 3 adet, üzerine 3 adet taze kuşkonmaz gömdüm. Ben kuşkonmazı diri seviyorum, siz arzu ederseniz önceden biraz haşlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit!

Üzerindeki şeritleri sorarsanız, fenk soğanı. Elbette sadece görüntü için ama içine de incecik kıyıp, dolguya ekleyebilirsiniz…

Afiyetle!

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN
SEBZE AĞIRLIKLI

SEBZE AĞIRLIKLI "ETSİZ" BESLENME

Tatilde hap bilgiye devam!Seviyorsanız anketi tıklayın lütfen.Öncelikle ...
DEVAMINI OKUYUN
BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

Ben neden yemekçi oldum? Araştırmacı, şef ve lezzet cambazı olma hikayem iradem dışıydı. Evrenin ...
DEVAMINI OKUYUN