Aydan Üstkanat | YEMEK - REZENE
REZENE
YEMEK

REZENE

Bu cümle bazı 'influncerların' dilinde... Hatta bazı popüler kişiler dahi bir şey anlatacaksa bu açıklamayı yapmayı uygun buluyor ve ciddi gıcık oluyorum: Çok istek aldı! E ama aldı benim bu Rezene ne yapimmm yalan yok. Çok lezzetli, sevmeyene yedirtir o boyut. Geçen gün yayınladığım o kalabalık sofrada direk onu görüp pat çektiniz ve 'tarif isteriz' dediniz. Ve upuzun aradan sonra denk düştü; #etsizpazartesi etiketiyle, afiyetle!


Rezene kökünün tazeliği ve körpeliğine göre pişme süresi 5-8 dakika fark edebilir. Geçen hafta organik pazardan aldığım - işte her organik pazarda satılan iyi olacak diye bir kuralın olmadığı kanıtı - rezene 'kart' çıktı anca pişti, hiç de dağılmamıştı. Bu hafta marketten aldığım su gibiydi 5 dakika önce alsaydım böyle dağılmazdı. O konu sizde... Sebzenin durumunu ben buradan bilemem :)


Önce rezeneyi temizleyin. Dış kabuğundan bir iki - yine körpeliğine göre - sıyırın, yıkayın. Diklemesine ne ince ne kalın olmayacak şekilde dilimleyin.


Eğer yan yemek olacaksa, 4 kişi için 4 orta veya 6-7 minik rezene yeterli. Bu miktar rezeneye de 1 mandalina yetiyor. Mandalinayı soyup dilimleyin. Bir avuç fesleğen ve rezenenin arapsaçı yapraklarını ince kıyın. 4-5 diş sarımsağın kabuğunu temizleyin, ezmeyin, dilimlemeyin, bütün bırakın.


Geniş bir tencereyi ocağa alıp ısıtın, zeytinyağını tüm tabana yayacak şekilde - yaklaşık yarım çay bardağı - ekleyin. Rezeneyi atıp biraz çevirin. Terlemesi yeterli kavurmayın. Üzerine 1 çay bardağı yıldız şehriye ekleyip bir iki daha çevirin. 1 limon suyu, mandalina, rezenenin yaprakları, bir avuç fesleğen, 4-5 soyulmuş sarımsak, tuz ve 2 çay bardağı kaynar su koyup biri iki karıştırın ve kapağını kapatıp önce yüksek ateşte 5 dakika ardından orta kısık ateşte 20 dakika pişirin.


Yemeği 15 dakika dinlendirin, kapağını açıp karıştırıp servis tabağına alın. Ilık veya soğuk servis edin.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

BAHARATLI TEPSİ EKMEK

Bir kere yapın bu tarif için fazladan ekmek alacağınıza bahse girerim. Bayat ekmeği değerlendirme ...
DEVAMINI OKUYUN
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti daml ...
DEVAMINI OKUYUN
KADİRLİ SUCUĞU

KADİRLİ SUCUĞU

Ramazan ayı süresince @foodonline ...
DEVAMINI OKUYUN