Aydan Üstkanat | YEMEK - SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?
SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?
YEMEK

SİZ ONU NASIL TANIRSINIZ?

Çocukluğunda arabalı sokak satıcılarından tulumba tatlısı yemeyen belki vardır ama o şerbeti damla damla akan nar gibi kızarmış halkalara gözü takılmayan yoktur. Tulumba tatlısı ağır şerbetli bir tatlı ve Türkiye genelinde çokça yapılıp, sevilir. Hatay'da müşebbek, Adana'da kıvrım, Eskişehir'de ballı ballı, İstanbulluların Rumeli tatlısı olarak isimlendirdiği Osmanlı'dan günümüze uzanan "Tulumba" tatlısı hikayesi ilginçtir. Adını İtalyanca ‘hortum’ anlamına gelen Tromba kelimesinden alır. Yazılı tarihten anladığımız tüm şerbetli tatlıların Arap kökenli olduğu, bunu not düşelim. Şimdi aklınız karışacak; İtalyancadan geliyor, Arap kökenli!? Emin olun işler daha da karışık tulumba tatlısı için:


Tulumba tatlısının durumu hakkında kitap yazılır. Hayatımda bu kadar çok ismi olan değil Türkiye dünyada da farklı versiyonlarda yapılan bir tatlı ben bilmiyorum. Tulumba, Irak’ta Türkçe tatlı kelimesinden türetilerek olur ‘datlı’. Zulbiye veya Zülbiye ismiyle Mauritius, Afrika, Güney Asya, Batı Asya’da popüler bir tatlıdır ve yine o bölgede en meşhuru Hindistan’da yapılan Jalebi’dir. İspanya ve Portekiz’de şerbetsiz yapılır, üzerine pudra şekeri serpilerek olur size Churros. Kuzey Kıbrıs’ta ‘bombacık’, Güney Kıbrıs’ta ‘pomba’, İran’da bu bamiyeh (bamya). Say say bitmiyor, varsa atladığım yorumlara yazın.


Netice itibariyle ben şeker yemiyorum, yemenizi de önermem ama güçlü ve geleneksel tatlar, benim onlara mesafem ne kadar uzak olursa olsun yollarına devam edecek. Öyle de olmalı. Sadece, belki rafine şeker yerini artık daha sağlıklı benzerleri kullanılmalı. Sektörde bolca kullanılan mısır şurubundan ise aman aman çok uzak olun. O sebeple kesinlikle böyle tatlıları canınız çektiğinde evde yapın. 


Tüm bu çeşitlemeleri arasından ANKA kitabında K.Maraş'tan tarifini bırakıyorum buraya.


Kitap ay sonu tüm kitapçılarda ve Jumbo mağazalarında olacak. Geliri Antakya’da kurulacak ANKA mutfağa aktarılacak. Değerli katkılarınız oradaki istihdam ve yetenekli gençler için çok değerli olacak. 


Tulumba Tatlısı

3,5 sb un

2 sb su

3 yk tereyağı

8 yumurta 

1 yk toz şeker


Şerbet için,

10 sb toz şeker

5 - 6 sb su

1 tk limon suyu


Kızartmak için,

4 sb sıvıyağ


Önce kestirmeyi (şerbeti) hazırlayıp soğumaya bırakın.

Bir tencereye önce tereyağını ve 2 bardak suyu, sonra toz şekeri koyup kaynatın. Kaynama noktasında unu ekleyip hızlıca karıştırın.

Ocaktan alın. Ilınınca yumurtaları tek tek ekleyip çırpın. Kalıptan geçecek kıvamda bir hamur elde edin.

Hamuru tulumba denen özel kalıba koyun. Pistonu bastırarak kalıbın ucundan çıkan hamurları kızgın yağda sürekli karıştırarak kızartın. Kızartılan tulumbaları kevgirle alıp kestirmeye bırakın. Kestirmesini iyice çektikten sonra servis edin. 


Not: Ölçüleri azaltarak ve rafine şeker kullanmadan üzerine hindistan cevizi şekeri serperek veya agave dökerek bu geleneksel tatlıyı kendi mutfağınıza uyarlayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN
SEBZE AĞIRLIKLI

SEBZE AĞIRLIKLI "ETSİZ" BESLENME

Tatilde hap bilgiye devam!Seviyorsanız anketi tıklayın lütfen.Öncelikle ...
DEVAMINI OKUYUN
BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

Ben neden yemekçi oldum? Araştırmacı, şef ve lezzet cambazı olma hikayem iradem dışıydı. Evrenin ...
DEVAMINI OKUYUN