Aydan Üstkanat | YEMEK - YUMURTALI PAZI
YUMURTALI PAZI
YEMEK

YUMURTALI PAZI

Geçirdiğim son iki ay inanılmaz yoğundu. Özellikle de son iki hafta… Nasıl yetiştim o kadar çekime, yazıya ve yemek yapmaya? Araya dostlarla küçük yemek davetlerini bile sıkıştırdım. Düşününce bile başım dönüyor. Ama yine de, yine de burayı ihmal etmemeye çalıştım.

Bir kişi bile yolumu gözlüyorsa dedim… Hadi Aydan!

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü, eğer zaman bulursam öncelikle köy pazarına gideceğim, orada farklı otlar bulacağıma eminim. Şimdi tam zamanı. Onlarla da kavurma ve yumurtalı bir şeyler yaparım ama iki gün önce aldığım su gibi körpe pazıları bekletmeden yaptığım bir yemeği paylaşmak istiyorum şimdi. Çok güzel oldu, hakikaten parmak yedirten cinstendi! Afiyetle…

Pazı (4 Kez Yıkanmış Nemi Alınmış)

2 Cins Peynir (Mova’nın Beyaz Peyniri ile Pınar’ın Krem Peynirini Karıştırdım, Süper Oldu)

Yarı Kurutulmuş Domates (Küp küp Doğranmış)

İyi Kalite Zeytinyağı, Tuz ve Karabiber

ve Tabii ki 2 Adet Köy Yumurtası (Serbest Dolaşım)

Fırını 200 derecede ısıtın. Pazıları sıcak suda 1-2 dakika haşnayıp, buz gibi soğuk suda şoklayın. Suyunu iki peçete arasında alın. İkiye kesin. Elinizde şerit halinde pazı yaprakları olacak. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve pazıları dikdörtgen taban olacak şekilde aralıksız sıralayın. Üzerine kurutulmuş domates ile karıştırılmış peynir parçacıklarını serpin. Karabiber, Tuz ve zeytinyağı serpip 15 dk fırınlayın.

Bundan sonrası artık keyfinize kalmış ister böyle yiyin, ister iki yuva açıp yumurta kırın ve fırında 5 dk daha pişirin.

Eşimle balğın yanında garnitür olarak yarısını bu şekilde yedik. Geri kalanını da ertesi gün tavaya aktarıp, iki göz açtım ve içine yumurta kırdım.

Her iki yumurtayı da afiyetle yerdim. Zaten kendime göre yaptım. Ama yarısı, çalışma masamın altında, ayaklarımın tam dibinde, acıklı gözlerle bana bakan Dasy’nin (Labrador köpeğimiz) kahvaltısı oldu. Hakikaten muhteşemdi, paylaşmak zor oldu ama paylaşıltıkça çoğalır ya! Eeee ne yapalım artık, ondan kıymetli mi?

Bu arada eğer köpeğiniz varsa pazı vermeyi bir deneyin bakalım yiyecek mi? Bizimkisi bayıldı….

Bunlar da ilginizi çekebilir!

MICHELIN YILDIZI NE KADAR PARLIYOR?

MICHELIN YILDIZI NE KADAR PARLIYOR?

Michelin Rehberi 2024 İstanbul, İzmir, Bodrum seçkisini açıkladı. Michelin müfettişleri, 15’i İzm ...
DEVAMINI OKUYUN
PUFİ BÖREK

PUFİ BÖREK

Hamur konusunda sanırım başka bir kafa var bende, hastasıyım. Sabah salatam olmadan olmaz ama her ...
DEVAMINI OKUYUN
KARAKÖY POĞAÇASI

KARAKÖY POĞAÇASI

Tüm zamanların en iyi Karaköy Poğaça tarifidir. Rahmetli Ayten teyzemin bu tarifini UN Tarihi | T ...
DEVAMINI OKUYUN