Aydan Üstkanat | Yemek Stilisti, Gastronomi Yazarı ve Yemek Fotoğrafçısı
AYDAN ÜSTKANAT

Yemek denilince akla gelen bütün detaylarına emek veren, ahlaklı tüketim felsefesini benimsemiş bir yemek filozofu. Şef, yemek fotoğrafçısı, yemek stilisti, yemek yazarı, reçete danışmanı.

Ulusal bir gazetede 2005 – 2019 yılları arasında gastronomi sayfasını hazırladı. 20 yıllık dergicilik geçmişi bulunuyor. La Cucina ve Lezzet dergisinde baş yazarlık yaptı. Şu anda Food Online Aydan dergisinin yayın yönetmeni. Yazdığı yazıların tüm fotoğraflarını kendisi çekiyor.

Reaktif Hipoglisemi olunca çok sevdiği çikolatalar ve reçeller hayatından çıktı. Şekersiz bir gurme mutfağı yaratarak, kitabını yazdı. 2014 senesinde Gourmand tarafından dünyanın en iyileri arasındaydı ve En İyi Şef Yazarı seçilen 3 kişiden biri oldu. 2017 yılında çıkardığı UN tarihi, tarifi kitabıyla, yine Gourmand tarafından en iyi yemek fotoğrafçısı olarak dünyanın en iyileri arasına girdi.

Yemek yazılarında pek de bilinmeyen veya unutulmuş lezzetleri tatmanız için keşifler yapar. Bazen de tam tersi, çok bilinen yemekleri, tatlıları, hamur işlerini önce yapıp, sonra bir bir anlatarak evde sizlerin de kolayca yapabilmesi için ayrıntılı olarak kaleme alır, fotoğraflar. Dokuz (9) yemek kitabı var, hepsini herkes yapabiliyor, reçeteleri gerçek. Çok iyi bir sosyal medya kullanıcısı. Müzik tutkunu kocası, bir köpeği ve dört kedisi var.

Ödüller

  • Foton Derneği 2023 "Yılın En İyi Yemek Fotoğrafçısı" ödülü
  • Gourmand Awards 2021 YAP YE PAYLAŞ kitabı "Yılın En iyi Yazarı" Gourmand Best of The World ödülü
  • Gourmand Awards 2020 YAP YE PAYLAŞ kitabı "Best of Best Books" Gourmand 'Autman Winner' ödülü
  • Türkiye Lezzet Ödülleri 2017 "En İyi Yemek Yazarı" ödülü
  • Ateşbaz-ı Veli Ödülleri 2017 UN kitabı "Yılın En İyi Yemek Kitabı" ödülü
  • Gourmand Awards 2017 UN kitabı "En İyi Fotoğrafçı" Gourmand Best of The World ödülü
  • Gourmand Awards 2013 Şekersiz kitabı "En İyi Şef Yazar" Gourmand Best of The World ödülü
  • Gourmand Awards 2013 Şekersiz kitabı "En İyi Tasarım" Gourmand Best of The World ödülü
AYDAN ÜSTKANAT

DEĞERLERİ

01

MEVSİMİNDE YEMEK

Mevsiminde beslenmenin, aç gözlü olmamanın gıda tüketimindeki önemini her fırsatta yazar, dile getirir. Yemek yazılarını hazırlarken de mevsim malzemelerini kullanır. Köşe yazılarında ana gövdeyi içinde bulunduğumuz mevsim belirler. Suni lezzet arttırıcıları, katkı ürünlerini protesto eder. Uzmanlarla görüşüp, sizlerle tüm gerçekleri paylaşmaya uğraşır. Bu konuda bir kitabı var.

02

YİYECEĞİMİZ KADAR SATIN ALALIM

Dünya kaynaklarının bilinçsizce tüketimine karşı. Ahlaklı tüketimin bayraktarlığını yapıyor. Gözü dönmüş üretim ve tüketim biçimlerini reddetiyor. Yerli tohum onun için önemli. En kıymetlileri buğday, zeytin, meyve ağaçları ve sakız.

03

BU DÜNYA SADECE BİZİM DEĞİL

Karbon ayak izine dikkat eden firmaları destekler. Ciddi bir hayvan hakları savunucusu ve GDO’ya karşı. Doğal ortamda beslenen tavuklar, hormonla şişirilmeyen danalar, zamanında yumurtasını bıraktıktan sonra avlanan balıklar, tümünü çok ama çok önemser. Geriye iki adım atıp insanlığın tüketme çılgınlığına baktığında, vejeteryanlığın kıyısındadır. Tembelliği, ukalalığı, faşistliği sevmez. Sadece tüketenleri, kronik mutsuzları, her şeyi bilirim diyenleri hayatına dahil etmez.

04

ETSİZ PAZARTESİ

Bir süredir et yemekle mesafeli duruyor. Altı yıl önce yazdığı “Mevsiminde Yemek” kitabı bu işin mihenk taşıdır. Yemekleri sebze odaklı inşa etmenin farklı formüllerini anlatır. 400 küsür reçetesi vardır. Paul McCartney’in başlatığı etsiz pazartesi zincirine katılarak Her Pazartesi günü Instagram sayfasında etsiz bir yemek pişirmeye davet ederek herkesi bu projenin bir parçası olmaya çağırır.