Aydan Üstkanat | GEZİ - CAPRİ - İTALYA
CAPRİ - İTALYA
GEZİ

CAPRİ - İTALYA

Capri… İtalya’nın en sofistike yerlerinden biri. Zenginliğin, lüksün merkezi. Sebebi adanın gerçekten güzel olması. Dik yamaçları, turistik cazibesi ne olursa olsun günü birlikçilerin o lüks yerlere asla sızamaması ve en önemlisi denizinin olağanüstü olması.


Hiç bir zaman radarımda olmadı, hiç ‘keşke’lerimde değildi, upuzuuuun ‘mutlaka görülecekler’ listeme girmedi bile. Halbuki ömrü hayatımda gördüğüm en güzel denize sahipmiş ki deniz benim için en en önemli şey seyahatte. Bilseydim girerdi. O yüzden bu İtalya seyahatimde resmen piyangodan çıkan Capri için iyi ki diyorum ve sizi bu şahane adayı gezerken hayranlıktan çekmeyi unutsamda elimdeki videolarla hazırladığım montajla baş başa bırakıyorum. Tabi biraz bilgi de bırakacağım.. Ve Euro’nun böyle yükseldiği bir dönemde oraya gitmenin ne kadar akıllıca olduğunu da yazmadan duramam.


Capri Adası’na direkt ulaşım yok. Roma’dan uçakla veya Napoli’den kara yoluyla Amalfi oradan da deniz yoluyla adaya gidiliyor.


Capri Adası’na Sorrento ve Napoli’den feribot ve deniz otobüsü için her gün sefer var. Molo Beverello veya Napoli Pota Di Massa’dan feribota binerek de Capri Adası’na geçebilirsiniz.


MÖ 29 yılında adayı ilk ziyaret eden Caesar Augustus güzelliğinden o kadar etkilenmiş ki, adaya sahip olabilmek için, verimli toprakları olan Ischia Adası ile Napoli şehrini Capri ile takas etmiş.


Roma İmparatoru Tiberius ise adaya 12 villa yaptırmış. “Lükse dair ne varsa” mottosu ile günümüz dünyasının enlerinden biri Capri.


Biz dik yamaçlı adayı özel tekne ile gezdik ve bir koyda denize girdik.


Yemek için yine özel koyu olan bir restoranda yemek yedik. Çok lezzetli mamalar vardı. İtalya’da her yer bu kadar lezzetli mutfağa sahip değil. Hemen her yerine gittiğim için bunu çok rahat söylüyorum. Capri dahil denediğim tüm restoran isimlerini bir sonraki İtalya postumda yazacağım. Ama bunu çok önemseyenlerinizin de forsuquer hesabımı takip etmesini isterim. Çünkü orada kötü, iyi ne varsa tamamını yazıyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN