Aydan Üstkanat | AYDANCA - AY-LOG / ZUKO
AY-LOG / ZUKO
AYDANCA

AY-LOG / ZUKO

Zuko

Sokak Yiyecekleri Dünyasında!

İstanbul son 2 yıldır tam anlamıyla ‘sokak yiyecekleri çılgınlığı’ yaşıyor. Bunun sebebini bulmak zor değil: Hamburger, köfte, kokoreç gibi yiyeceklerin yer aldığı ‘sokak yemeklerini’ herkes çok seviyor!

Başarılı şeflerimizden biri olan Didem Şenol‘un yeni markası Zuko, birkaç ay önce Maslak Orjin’de yine Şenol’un sahibesi olduğu Gram’ın hemen yanı başında açıldı. Bence Türkiye’nin yetiştirdiği en girişimci ve iyi şeflerinden biri Didem Şenol. Basit, sade kombinasyonlardan oluşan, rafine bir mutfağı var. Karmaşık kombinasyonları ve soslarla gölgelenen ana malzemeleri sevmeyen bendeniz için onun açtığı restoranları denemek keyifli bir aksiyon.

“Zuko, yeni açıldı” dendi ve duyar duymaz en kısa zamanda uğramak üzere notumu aldım. Hakikaten de şu ana kadar aşağıdaki videoyu çekmeden önce 3 kez yemek yedim. Videoda ‘3. kez yiyorum’ diyorum ama yanlış hesap. Sonradan hesapladım o gün 4. yemek yiyişimmiş. Zuko mutfağında Didem Şenol’un yanında yetişen ve geleceği çok parlak diye düşündüğüm genç, çalışkan bir şef Okşan Kadıoğlu var. Küçük ekibiyle olağanüstü iş çıkarıyor genç şef.

Maslak civarında sempatik ve rahat bir mekan arıyorsanız, lezzetli yemekler yiyeceğiniz iyi bir adres Zuko.

Sokak yiyeceklerinin sade, temiz ve lezzetli olabileceğinin kanıtı olan Zuko, aslında konum itibariyle beyaz yakaya hizmet veriyor. Bu sebeple 12:00 – 13:00 saatleri arasında çok yoğun. Bu videoyu çektikten birkaç hafta sonra saat 12’de gittim. Maslak’ta hizmet veren her iyi lokanta ve restoran gibi Zuko da bu saat aralığında feci feci kalabalık. Tüm iyi niyet ve enerjik çabaya rağmen de durum kaçınılmaz; servis aksıyor. Bu aksaklık aç bir bekleyiş için zor olabilir. Baştan söylüyorum, sakın beni neden buraya getirdin Aydan diye kızmayın. Eğer zaman sorununuz yoksa 13:30 – 16:00 arasındaki saatler Zuko‘yu denemek için iyi bir zaman aralığı.


Menü, işkembe çorbası ve erişteli tavuk çorbası ile başlıyor. Kokoreç, köfte, ciğer ve antrikot ister dürümde, ister tombik pidede isterseniz de tabakta servis ediliyor.

Favorim: Çıtır tavuk burger, tursu soğanlı salata ve patates püresi.

Masada olmazsa olmaz: Parmesanlı patates kızartması 

Veganlar için seçenek: Falafel (Tek seçenek var)

Kısa kısa: Kokoreç çok başarılı, görüntüsü kuru gibi ama olağanüstü pişirilmiş; dışı çıtır içi yumuşacık. Genel olarak tüm yiyeceklerin lezzeti ortalamanın üzerinde. Ciğer benim için biraz kuru, tabakta kokoreç hariç tüm porsiyonlar doyurucu. Tatlı olarak kuru un helvası menünün klasiği. Yanımda tadanlar çok sevdi, ben yiyemediğim için yorum yok ama kokusu baya iyiydi.

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/zuko_street

ZUKO

Adres: Maslak Orjin, Eski Büyükdere Cd. No:27, 34398 Sarıyer/İstanbul

Servis Saatleri: Cumartesi – Pazar / Kapalı Haftaiçi / 10:00–17:00

Bunlar da ilginizi çekebilir!

BİBER DOLMASI

BİBER DOLMASI

Dolma yaparken harç artmaz benim mutfakta. Herkesin derdidir, biliyorum çünkü ilk yıllarımda beni ...
DEVAMINI OKUYUN
SEBZE AĞIRLIKLI

SEBZE AĞIRLIKLI "ETSİZ" BESLENME

Tatilde hap bilgiye devam!Seviyorsanız anketi tıklayın lütfen.Öncelikle ...
DEVAMINI OKUYUN
BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

BEN NEDEN YEMEKÇİ OLDUM?

Ben neden yemekçi oldum? Araştırmacı, şef ve lezzet cambazı olma hikayem iradem dışıydı. Evrenin ...
DEVAMINI OKUYUN