Aydan Üstkanat | YEMEK - ÇAĞLA BADEMLİ ÇİRİŞ OTU
ÇAĞLA BADEMLİ ÇİRİŞ OTU
YEMEK

ÇAĞLA BADEMLİ ÇİRİŞ OTU

Yabani ot uzmanı bir Egeli olarak, çiriş otu tanışıklığım topu topu bir kaç günlük. Adını duyardım ama şu ana kadar hiç bir yerde yemek olarak karşıma çıkmadı. Kendisi namı-ı diğer sarı zambak, Anadolu’nun yabani pırasası, Karadeniz’in baştacıdır aslında. Mevsimi Nisan ayı, demek ki Karadeniz’e hiç bu mevsim gitmemişim…

İş için almam gereken bir kaç malzeme için beş dakikalığına uğradığım, köy pazarında koca bir sepetin içinde görünce gözlerim şenlik yaptı. Bu kadar yoğunluk içinde ot ayıklamak denince şöyle bir duracaksın, otu bekletip rezil etmek var işin ucunda, kıyamam ben o otlara, onu toplayan ellere… Ama baktım pek temiz, pek taze yapısı hızla bozulacak gibi de değil üstelik. En azından bir gün bekletebilirim düşüncesiyle bir daha bulurum bulamam, hemen satın aldım.

Toplantıya giderken uğradığım pazardan çirişimle birlikte uzaklaştım. Geç saatte biten yoğun günün ardından dolaba koyduğum çirişlerle uyandığım ertesi sabahın erken saatlerinde bu yeni arkadaşı ayıklamaya başlamıştım bile!

Gerçekten onunla ne yapılır bi haberdim, çiğken bir kaç yaprak tattım ve böylesi bir yemeği uygun gördüm. Cidden çok güzel oldu. Ben bu otu pek sevdim! Bu sebeple çiriş mevsimi bitmeden hayalimde uçuşan halleri ile denemeler yapmaya devam edeceğim, meraklılarına duyurulur, takipte kalın!

4 kişilik

750gr çiriş otu

yeteri kadar buğday* (haşlanmış)

6-7 sap taze soğan

100gr taze çağla badem

yarım adet limon, 1 tatlı kaşığı un

zeytinyağı, tuz

Çiriş otunun üzerindeki ince zarı tamamen sıyırıp dip tarağından az miktar kesin, bol suda yıkayın, suyunu süzün.

Taze soğanı otların uzunluğunda doğrayın, çağla bademi yıkayın.

Buğdayı* haşlayın ve soğuk sudan geçirip, süzün.

Küçük bir tencereye su koyup çağla bademleri içine atın, kapağını kapatıp 15dk haşlayın. Bu arada yayvan ve derinliği olan başka bir tencereye zeytinyağını koyup, ısıtın.

İçine haşlanan çağla bedemleri, taze soğanı koyup biraz karıştırın ve çağlanın tenceredeki suyundan biraz ilave edip 50dk kapağı kapalı pişirin.

Üzerine çiriş otunu, buğdayı ve tuz, un, limon suyu ile çırpılmış yarım su bardağı duru sıcak suyu ekleyip 10dk daha orta ateşte pişirip altını kapatın.

Çiriş otu hızlı pişiyor, ocakta uzun süre tutmayın.

Yemeği karıştırıp sıcak veya ılık olarak servis yapın.

* Bu yemek için yaklaşık tepeleme 2-3 yemek kaşığı kadar haşlanmış buğday gerekecek. Bu miktarı ölçmek kolay ama o kadar az miktar buğlayın haşlanması çok anlamlı değil. Bu yüzden kabaca 2 su bardağı buğdayı haşlayıp, yeterli miktarını yemek için ayırarak geri kalanını da salatada kullanmanızı öneririm.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ARI - BAŞIMIN TACI

ARI - BAŞIMIN TACI

Bugün Dünya Arı Günü "Her şeyin de bir günü var, bir arı eksikti" sakın sakın demeyin. Arı, dünya ...
DEVAMINI OKUYUN
GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

GİRİT KABAĞI İLE TEPSİ GÜZELİ

İzmir dönüşü ne yapılır? Aldığım girit kabağı ile pizzadan güzel tepsi güzeli.G ...
DEVAMINI OKUYUN
RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

RAFİNE ŞEKERSİZ MOZAİK TOPLARI

Her daim mis gibi kurabiye ve ekmek kokularının yayıldığı, evimin kalbi mutfağımdan çocuk bayramı ...
DEVAMINI OKUYUN