Aydan Üstkanat | YEMEK - ZEYTİNYAĞLI BAKLA
ZEYTİNYAĞLI BAKLA
YEMEK

ZEYTİNYAĞLI BAKLA

İç baklayı ve özellikle de favayı genel olarak severler ama taze bakla yemeğini seven var sevmeyen var. Zor bir sebze, biliyorum. Bir de üzerine alerjik olabiliyor. O yüzden bu tarif çok tıklanmayabilir, baştan biliyor ve kabul ediyorum.

Gelelim benim gibi bakla sevenlere. Bakla yemeği dünyanın en kolay yemeği. Mesele iyi bir zeytinyağı kullanmak ben hep Solive kullanıyorum biliyorsunuz. Zeytinyağı önemli bir konu bu yemeklerde.

Yağ iyi ise sonrası baklanın lezzetine kalıyor.

Büyük bir soğan yarım kilodan biraz fazla taze baklaya tam. Bol zeytinyağında soteliyorum, bol dediğim tencerenin dibini kaplayıp biraz yüksek koyulacak. Bu yükseltiyi hiç bir yemekte yapmam, bakla için şart. Bu baklayı yaparken 3 enginar koydum. (Ergun tarafından akşam yendi. Tencerede araştırma yapıp bir minik parçasını buldum ve tabağın önüne yerleştirdim.)

Enginarın üzerine temizlenmiş baklaları, tuzunu ve bir bardak su koyup önce yüksek sonra orta ateşte 30 dakika pişirmek kafi. Tabi benim tencere WMF özel taban, baklalar da su gibiydi. Pişirme süresi önemli, bu konuda dikkatli olun. Tadın öyle alın ocaktan. Belki de bi 10-15 dakika daha gerekecek, mutlaka tadın olur mu?

Ocaktan almadan tek aşkı dereotunu kavuşturmak gerek. Bol dereotu ekledim ve karıştırıp kapağını kapattım.

Biraz ılınınca biraz daha zeytinyağı ilavesi bence olmazsa olmaz.

Şeker kullanmıyorum, kullananın ‘göreceli’ daha lezzetli olacaktır. Ben şeker girdimi sevmiyorum. Tuzunun ayarı ve pişirmesi de kararındaysa offf. Sarımsaklı çırpılmış süzme yoğurt. Biraz yağlı acı pul biber ve bolca soğan kıtırı ile harmanladığım dereotu son dokunuş. Öyle bir dokunuş ki şu an yazarken gidip tekrar yiyesim var, fena canım çekti.

Sevenlere kolay gelsin! Afiyetle!

Bunlar da ilginizi çekebilir!

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK SEBZE

ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK SEBZE

Dün eve bir sepet gelmiş, büyük bir bal markası göndermiş.Sepette bir avuç boncuk Ayşe, az ...
DEVAMINI OKUYUN
MOREL MANTARI

MOREL MANTARI

Son zamanlarda o kadar saçma bilgiler dönüyor ki instagram’da. Neymiş mantar yıkanmaz soyulurmuş. ...
DEVAMINI OKUYUN
METGALA

METGALA

Bir önceki instagram yayınımda anlattım #metgala moda ekseninde oluşan önemli bir bağış günü. Pek ...
DEVAMINI OKUYUN